Uusi ajokortti

*Petra*

Olin saanut ajokortin joulukuussa jolloin kelit olivat liukkaat,mutta ystävykset halusivat testata ajotaitoani joten eräänä perjantaina oli koko sakki koossa ja minut laitettiin kuskiksi.Keli oli karmea lunta satoi kovalla tuulella ajeltiin valtatiellä ajoin noin 70km tunnissa,kun sivutuuli tempaisi auton vasemmalle korjasin hätäisesti ja mentiin sivuluisua päin pylvästä. Isku osui takapenkillä matkustaneen ystävättäreni kohdalle siitä auto ponnahti katon kautta ympäri,hän sai tällin päähänsä sekä aivovamman eikä pysty enää kävelemään,me muut neljä selvisimme pintanaarmuilla josta suurkiitokset käytössä olleille turvavöille.Tunnen syyllisyyttä siitä mitä aiheutin ystävälleni ja minun on vaikeaa joskus elää tämän kanssa,vaikka muut sanovatkin että teit kaikkesi kun huolehdit kaikille turvavyöt kiinni ennen lähtöä.Onko muilla tämänkaltaisia tuntemuksia oletteko kokeneet saman kertokaa olisin kiitollinen.

6

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Älä murehdi vaikka ymmärrän että kaverisi kohtalo painaa vahinko se oli et olisi voinut sitä estää tiädän kokemuksesta kuinka uutena kuskina on epävarma viälä tuollaisessa kelissä.Petra olit esimerkillinen nuori kuski kun huolehdit että ystäväsi olivat turvavöissä sekä ajoit järkevää nopeutta,sun kaltaisia nuoria tarvittaisiin liikenteeseen jotka osaavat ajatella kanssamatkustajienkin turvallisuutta.Petra pää pystyyn kuten ystäväsi sanoi teit kaikkesi,nykyään niin monet nuoret vähät välittävät vöistä sitten kun on menettänyt parhaan ystävän on turha enään miettiä miksi????? ei oltu laitettu turvavöitä kiinni.

      • jukka

        Tunnen monia nuoria joiden moraali on alle arvostelun Petra sun ei tarvi tuntea huonoa omaatuntoa mitä teille sattui,täällä monet ajavat holtittomasti eikä käytetä turvavöitä.


    • minttu

      mä olin ite kolarissa 6 vuotiaana mun isän kanssa.nyt olis pakko hankkia ajokortti mutta mietin koko ajan "mitä jos..." jossain alitajunnassani pelkään ajavani itse kolarin.(sain lievän aivovamman ja tän kanssa ei ole helppo elää)= en mäkään syytä mun isää enää, tuskin se sun kaveriskaan ajattelee että se oli sun vika...paras mitä voit tehdä olis mennä jollekkin ammattiauttajalle, auttaa kelaamaan asioita.ja ole sun vammautuneen ystäväsi(?) tukena, hänellä on varmaan myös tosi vaikeaa.VOIMIA MOLEMMILLE.

      • ossi

        Olette kokeneet kovia koettakaa jaksaa TE kumpikaan ette ole itse syyllisiä,minttu et voinut mitään kohtalollesi onneksi olit vöissä,petra teit voitavasi huolehdit kavereista ihailtavasti,voimia!!!!!!!


    • ajelija

      Minuakin aina kauhistuttaa olla kuskina tai kyydissä sellaisessa autossa, joissa ihmiset eivät tajua pitää turvavyötä päällä. Niin hyvää kuskia ei ole olemassakaan, joka osaisi kontrolloida myös muiden ihmisten ajotaitoa ja pysäyttää kolmion takaa tulevan pakettiauton, tai tietäisi missä kohdassa tie on äärimmäisen liukas. Minusta on todella hyvä, että huolehdit myös muille turvavyön, ilman niitä olisit kenties voinut menettää enemmänkin.

    • marras

      Omassa kaveriporukassa on tullut huomattua että tytöt huolehtivat sekä omasta että kavereidensa turvavöistä ollessaan kuskina sekä matkustajanakin,toisin kuin pojat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      435
      2687
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      1869
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1798
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      309
      1384
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      155
      1189
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      71
      1086
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      90
      1047
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      1023
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      997
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      969
    Aihe