Mistä DM:n laskukausi alkoi?

Gallup!

Pistetäänpä pieni gallup pystyyn, jos ja kun kukaan viitsii vastata, kun DM taitaa olla lähinnä nostalgiayhtye nykyään ja kuuntelijoiden keski-ikä kasvaa.

Eli: missä vaiheessa Depeche Moden musiikista alkoi mennä terä ja muna?

1) Songs of Faith and Devotionin aikoihin
2) Alan Wilderin erotessa bändistä
3) Exciterin kohdalla
4) uusimman levyn myötä

Sanoisi itse että vaihtoehto 3, koska Ultra oli vielä hyvä levy, parempi kuin SOFAD. Mutta sen jälkeen Martin Gore kadotti kyvyn keksiä a) hyviä melodioita, b) kunnon sanoituksia. Siitä ei DM ole toipunut, vaikka kaksi viimeistä levyä olisi tuotettu miten tyylikkäästi.

5

1800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • synthman

      Kyllä se on niin että se perinteinen DM soundi oli vielä Violator levyn aikaan, ja muuttui kyllä seuraavilla levyillä tiettyjä poikkeuksia lukuunottamatta aika radikaalisti. Onneksi esim Saksassa ja Ruotsissa on tämän vanhemman koulukunnan DM soundin ylläpitäjiä näinäkin päivinä kiitettävästi, joten laadukasta syntikkapoppia kuulee nykyäänkin : )

      • Gallup!

        DM:n ensimmäiset kaksi Alan Wilderiä edeltänyttä levyä kuulostavat soundillisesti geneeriseltä 80-luvun alun syntikkapopilta. Alan Wilderin jälkeiset levyt kuulostavat puolestaan geneeriseltä 90-luvun lopun ja 2000-luvun musiikilta. DM ei ollut vain Gore ja Gahan, kyllä Wilderillä oli välttämätön osansa. Aloin varhaisteininä kuunnella Depecheä juuri siksi, että se kuulosti täysin erilaiselta äänellisesti kuin jokin Pet Shop Boys tai mitä muuta skeidaa siihen aikaan olikin pinnalla.

        Kun DM ekan kerran tuli Helsinkiin konsertoimaan, kävin katsomassa. En enää myöhemmillä kerroilla. Ei se enää parane vanhetessaan... Emme me vanhat DM-kuuntelijatkaan.


    • dmode
      • Music for the Masses

        Violator on yleisesti rankattu dmn parahimmaksi levyksi, itse diggaan kyllä niistä 2 edeltävästä levystä enemmän.

        # "Never Let Me Down Again" (4:47)
        # "Black Celebration" (4:55)
        # "Strangelove" (4:38)
        # "Sacred" (5:01)
        "Stripped" (4:16)
        # "Behind the Wheel" (5:17)
        # "A Question of Time" (4:10)

        "Blasphemous Rumours" (6:21)


    • WRONG!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe