Pistetäänpä pieni gallup pystyyn, jos ja kun kukaan viitsii vastata, kun DM taitaa olla lähinnä nostalgiayhtye nykyään ja kuuntelijoiden keski-ikä kasvaa.
Eli: missä vaiheessa Depeche Moden musiikista alkoi mennä terä ja muna?
1) Songs of Faith and Devotionin aikoihin
2) Alan Wilderin erotessa bändistä
3) Exciterin kohdalla
4) uusimman levyn myötä
Sanoisi itse että vaihtoehto 3, koska Ultra oli vielä hyvä levy, parempi kuin SOFAD. Mutta sen jälkeen Martin Gore kadotti kyvyn keksiä a) hyviä melodioita, b) kunnon sanoituksia. Siitä ei DM ole toipunut, vaikka kaksi viimeistä levyä olisi tuotettu miten tyylikkäästi.
Mistä DM:n laskukausi alkoi?
5
1715
Vastaukset
- synthman
Kyllä se on niin että se perinteinen DM soundi oli vielä Violator levyn aikaan, ja muuttui kyllä seuraavilla levyillä tiettyjä poikkeuksia lukuunottamatta aika radikaalisti. Onneksi esim Saksassa ja Ruotsissa on tämän vanhemman koulukunnan DM soundin ylläpitäjiä näinäkin päivinä kiitettävästi, joten laadukasta syntikkapoppia kuulee nykyäänkin : )
- Gallup!
DM:n ensimmäiset kaksi Alan Wilderiä edeltänyttä levyä kuulostavat soundillisesti geneeriseltä 80-luvun alun syntikkapopilta. Alan Wilderin jälkeiset levyt kuulostavat puolestaan geneeriseltä 90-luvun lopun ja 2000-luvun musiikilta. DM ei ollut vain Gore ja Gahan, kyllä Wilderillä oli välttämätön osansa. Aloin varhaisteininä kuunnella Depecheä juuri siksi, että se kuulosti täysin erilaiselta äänellisesti kuin jokin Pet Shop Boys tai mitä muuta skeidaa siihen aikaan olikin pinnalla.
Kun DM ekan kerran tuli Helsinkiin konsertoimaan, kävin katsomassa. En enää myöhemmillä kerroilla. Ei se enää parane vanhetessaan... Emme me vanhat DM-kuuntelijatkaan.
- dmode
http://sivullinendm.wordpress.com/
Täältä löytyy oma vastauksieni.- Music for the Masses
Violator on yleisesti rankattu dmn parahimmaksi levyksi, itse diggaan kyllä niistä 2 edeltävästä levystä enemmän.
# "Never Let Me Down Again" (4:47)
# "Black Celebration" (4:55)
# "Strangelove" (4:38)
# "Sacred" (5:01)
"Stripped" (4:16)
# "Behind the Wheel" (5:17)
# "A Question of Time" (4:10)
"Blasphemous Rumours" (6:21)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa7017623Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?445404HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3042940Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki432535- 1712403
- 241894
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t81839mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121722Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1401718Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4111638