kun kovasti puhuttu Tuiflyn ja Finnairin lomalentojen penkeistä ja tänään sitten Ilta-Sanomat s. 34-35 sen oli testannut.
Finnair 757 istuimen leveys 45 cm
Finnair 757 istuinväli 74 cm
Tuifly 757 istuimen leveys 45,7 cm
Tuifly 757 istuinväli 73-78 cm.
Nyt sitten sekin on testattu ja ei enää tarvitse inttää siitäkään.
Finnair 757 istuimen leveys 45 cm
Finnair 757 istuinväli 74 cm
Tuifly 757 istuimen leveys 45,7 cm
Tuifly 757 istuinväli 73-78 cm.
Nyt sitten sekin on testattu ja ei enää tarvitse inttää siitäkään.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Istuimen muotokin vaikuttaa ssiaan.
Finskin koneessa saan iytse jalkani
edessä olevan penkin alle muttei onnistu
TUIn koneessa.
ihan hyvin eli voisit lopettaa tuo jutun joka ei pidä paikkaansa. 12. kertaa lentänyt Tuiflyn 757 Kanarille ja ei mitään ongelmaa vaikka olen 189 cm pitkä.
ja voitko kertoa miksi ei voi jalkoja laittaa seuraavan penkin alle?
http://vrfilm.tuiflynordic.se/757/
Molempien yhtiöiden ahtaat sillipurkit on tullut testattua. Oleelisia eroja ei näköjään "virallisissa" mittauksissakaan ole saatu selville. Olen 182 cm pitkä ja jaloille on hankalaa löytää paikkaa kummankin yhtiön koneissa.
noilla ei viitsi yli 4 tunnin lentoja istua ainakaan yli 180 senttisten. Tuskaista on matkanteko pidemmillä, varsinkin yölennoilla kauemmas.
on sitten jo eri koneet ja paikat. Pisin matka mitä noissa viitsii istua on Kanaria eli 6 tuntia. Ja onko pakko koko aikaa istua, ei ole.
outoa että 500 000 ihmistä näillä matkustaa joka vuosi Suomesta lomalle ja heidän seassa on varmaan monta isoa ja pitkää.
eri koneita vaan kyllä se vinnair käyttää näitä karjavankkureita mm. thaimaan ja karibian lennoilla. Siksi tarvitsee istua kun seisaaltaan nukkuminen on vähän hankalaa ainakin minulla.
Jos lennot ovat vielä öisin niin keskelle matkaa tulee vielä tämä pakollinen miehistönvaihto/tankkaus kun eihän nämä koneet ole tehty pitkille matkoille vaan juuri tällaisille kanarian lennoille. Vinnairilla kun on sopimus näistä ja matkailu on suuntautunut kauemmas kuin kanaria niin näillä mennään soviet finlandiassa.
Aikaerosta toipuminen on huomattavasti helpompaa jos voi koneessa nukkua kuin se että olet illalla lähtenyt matkaan ja et ole sekuntiakaan nukkunut. Aamulla sitten kun olet perillä eletään jo seuraavaa iltapäivää. Silloin on valvotta kaksi päivää putkeen, jotta pääsee uuteen rytmiin. Jos menet nukkumaan niin heräät sitten kun pitäisi laittaa nukkumaan.
Mahtaa olla vierasta sinulle nämä pitkät lennot.
näkökulmasta mitätön ongelma kun eihän heidän keskipituutensa ole kuin jossain 160-170 välillä ja he tuntevat penkeissa olonsa tilaviksi. Miesten keskipituus on n. 177cm, joten tämä koskeekin YLEENSÄ MIEHIÄ.
Niin myös meidän taloudessa. Parempi puolisko joka on 155cm pitkä jaksaa aina kommentoida minun onglmaa (olen yli 180cm), jolla ei edes jalat yllä penkiltä lattiaan.
Olisi kiva joskus istuttaa tällainen 160senttin penkkeihin joka vastaa tiloiltaan sitä miltä tuntuu pitemmän ihmisen istuessa konessa jossa on vaikka 29" tilat. Paljonhan pitäisi olla väli, jotta se olisi vastaava? Varmaan jotain 25" tällaiselle?
Tuskin kukaan tuntee oloaan tilavaksi missään julkisessa kulkuvälineessä, ainakaan köyhien puolella. Kellään tuskin on mitään sitä vastaan, että penkkeihin tehdään enemmän jalkatilaa, joten turhaan olet katkera lyhyemmille kanssamatkustajille. Ongelma jatkuu kuitenkin niin kauan kun ihmiset suostuvat matkustamaan kyseisissä olosuhteissa.
Sivuhuomautuksena: olisi kiva joskus istuttaa 180-senttinen muutamaksi tunniksi penkkiin, josta tällä ei yltä jalat maahan. Näkisi miten kivaa on, kun penkin reuna painaa polvitaipeisiin ja estää verenkierron jalkoihin.