Paljonko olisi realistinen hintapyyntö jos myy vuosimallia 2005 olevan Mitsibishi Colt CZ3:n, kyseessä 95hv malli. Uutenahan tätä ei enää Suomesta saa. Kolme vuotta siis ikää ja ajettu vain n. 12 tuhatta km joten hyväkuntoinen ja käynyt kerran merkkihuollossa, ei vikoja.
Harkitsen vakavasti myyntiä ja uskon myyväni nyt koska en oikein tarvitse autoa, kuten tietysti kertyneistä kilometreistäkin näkyy.
Kiitokset.
Harkitsen vakavasti myyntiä ja uskon myyväni nyt koska en oikein tarvitse autoa, kuten tietysti kertyneistä kilometreistäkin näkyy.
Kiitokset.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voisi mielestäni olla reilun kymppitonnin luokkaa, mutta kauppahintaa on paha mennä arvailemaan. Aika vähän noita CZ3:ia tuntuu olevan myynnissä, itse olen moista jo jonkin aikaa etsiskellyt. ;)
Nettiautossa on esim. 2005 CZ3 pienemmällä koneella eli 75 heppanen jolla ajettu 39tkm pyyntö 9900 ja 50-100tkm rullatuistakin 5-ovisista pyytävät vielä n. 11 tonnia. Tiedä sitten miten nettiautossa yleisesti hinnoitellaan.
Ajattelin että joku 11k pitäs saada kun noin vähän ajettu, itsellä näkyy mittarissa 11.5tkm vasta. Tiedä sitten miten kilometrit vaikuttaa hintaan mutta kaipa aika suoraviivaisesti?
Millasta etsit, oisitko kiinnostunut ostamaan?
löytyy, ilman muuta! Olen kyylännyt samoja ilmoituksia ja tuossa mainitsemasasi haarukassa nuo pyyntihinnat pyörivät. 5-ovinen on tietty hieman eri korimallia ja sitä saa hyvin varusteltuna uutenakin ihan mukavaan hintaan tällä hetkellä, mutta ymmärtääkseni uuden korimallin Colt tullee myyntiin ensi vuoden puolella, silloin näiden vanhakoppaisten arvo luonnollisesti laskee. Pienet kilometrit toki vaikuttavat hintaan, mutta käyttöönottopäivä vaikuttaa myös (korimalli, katsastusten alkaminen, myyjän takuut jne.).
Itse vaikutan Varsinais-Suomen alueella, missäs päin itse asustat? Olen toki kiinnostunut, eiköhän tuo CZ3 ole ihan passelin kokoinen auto kaupunkiajoon, elikkäs täyttää meikäläisen tarpeet.
Joo ei näitä tosiaan hirveesti ole myynnissä ollut, johtunee myös siitä ettei oikein hurjasti Suomessa tainnut myydä, en tiedä miksi, varmaankin Mitsu päässyt tässä luokassa unohtumaan ihmisiltä kun ei ole ollut pikkuautoa tarjolla sitten sen vanhan Coltin ja toisaalta kun tää on Veholla niin niitä ei oo kiinnostanut vissiin markkinoida tätä juurikaan vaan ovat panostaneet muihin edustamiinsa merkkeihin joissa ehkä paremmat katteet. Keski-Euroopassa oon nähny CZ3:ia enemmän. Valitsin tän kun minusta 5-ovinen oli rumemman näköinen ja tää on sporttisemman oloinen ulkomuodoltaan. Sporttisen ja nahkaisen ohjauspyörän otin sen ohuen ja liukkaan vakioversion sijaan ja nahkaisen vaihdekepin nupin ja pienen takaspoilerin lisävaruisteeksi.
Tää on mun eka auto ollut ja uutena kun ostin niin en oo niin perehtynyt vaihtoautojen hintoihin mutta kolmessa vuodessa kai hinta puolittuu toki oletuksena varmaan on keskimääräinen km-määrä vuodessa, oisko n. 18t km ja vähemmän ajetut toki arvokkaampia. Tyytyväinen oon kyllä ollut kaikin puolin, pikkuautoksi yllättävän tilava ja muuntuu lähes tila-autoksi penkkejä siirtelemällä. Pirteä moottori ja hyvät tehot näin kevyelle korille ja kulutus pieni (maanteillä menee alle 6L/100km), mikä hyvä näillä bensan hinnoilla. Kaupungissa näppärä peli ja maanteilläkin on hyvin pärjännyt ne vähät reissut mitä tullu tehtyä. Varustelu myös luokkaansa oikein hyvä, ilmastointi, kaistanvaihtovilkku, ihan asiallinen oma cd-radio ja ajotietokone. Tekniikka pelaa ja kilometrit ennen kaikkea huolettomat, Saksan ADAC:in vikatilastossahan Coltilla oli vähiten vikoja kaikista (=tilattuja huoltokeikkoja maanteille).
Helsingistä oon ja kun muutin kaupungin laidalta ihan keskustaan enkä tarvii työmatka-ajoon niin vähän turhaksi (kalliiksi) tulee minkään auton pitäminen hyvin satunnaiseen ajoon. Varmaan taksilla kokonaisuudessaan ois halvempi ajella näillä km-määrillä :) Vaikka onhan oma auto kyllä mukavuus johon tottuu helposti.
Tossa ylhäällä pitäs näkyä sähköposti niin voihan tästä jutella vielä, laitan varmaankin näillä näkymin ensi viikolla nettiautoon myyntiin ja katson onko kiinnostusta.
Ei tainnu näkyä email mutta vaikka [email protected] toimii.
Mitsu on päässyt unohtumaan lähes joka luokassa ihmisiltä. Syy on se mistä on ollut keskustelua täällä ennenkin, suomen onneton markkinointi. Ei se tieto millään pyhällä hengellä kulje, ei ilman mainostusta, ihmisillä ole mitään tietoisuutta. Useat tuon kokoluokan autoa harkitsevat, eivät välttämättä edes huomaa että mitsubishilläkin olisi tarjota tähän luokkaan hyviä vaihtoehtoja. Tämä koskee lähes jokaista mitsun mallia, niitä ei markkinoida tarpeeksi.