kuka tietää missä etelä-suomessa annetaan lähihoitaja koulutusta asiakaspalvelu ja tietohallinta suuntaumisvaihtoehtona?? onko kukaan käynyt tätä linjaa? minne työllistyitte? ja onko hyvä työtilanne nimenomaan tässä suuntautumisvaihtoehdossa??
kiitos etukäteen, jos joku vaivautui vastailemaan :)
kiitos etukäteen, jos joku vaivautui vastailemaan :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo, elikkä mä opiskelen viel lähihoitajaksi, joten en tota työ tilannetta tiiä kun teoriassa. Mun kaveri lähti nyt tänä syksynä asiakaspalvelun suuntaavaan. Se joutui lähtemään Hyvinkäälle, koska siel oli nyt ainut sellanen suhkot lähellä. Kotkassa taas on alkanut viime tammikuussa. Eli jos oot nyt vasta menos suuntaavaan niin ei sitä voi ikinä tietää,että missä ne alkaa, kun alkaminen riippuu siitä kuinka paljon sinne olis tulijoita. Helsingissä on yleinsä aina alkanut, mutta siel on sit taas se, että kun kaikki haluu sinne niin osa joutuu jäämään pois. Joten suosittelen alkaa soittelee koului läpi, että alkaako niillä, ja kyselee haku papereit ja lähettää kaikkii mahollisiin vaan paperit sisään. Niin ja työ tilanne on teoriassa valitettavasti aika huono, koska eihän missään sairaalan osastolla oo ikinä kun se yx tai kax osastonhoitajaa. Joten on töissä aikamoinen ettiminen ja parasta täytyy toivoo, paremmin muilta lähihoitajan suuntaavilt löytyy töitä!Toivottavasti tästä oli sulle edes jotain hyötyä.
Osastonhoitajaksi ei pääse millään lähihoitajan suuntautumisvaihtoehdolla. Kyllä siihen vaaditaan aina joko maisterin tutkinto, ammattikorkeakoulututkinto tai erikoissairaanhoitajan tutkinto.
Niin aattelin vaan kertoa sulle, että kaverini on lähihoitaja, toimii osastonhoitajana sairaalassa. Joten jos mielestäs pitäs olla maisteri niin miten se hänen kohdallaan on mahdollista.
Osastonsihteerinä kaverisi todennäköisesti on, ei osastonhoitajana.
En kyllä usko tuota! Osastonhoitajana ei voi toimia lähihoitajatutkinnolla! Ettet vain sekoittaisi osastosihteeriin...? Osastosihteerinä voi kyllä lähihoitaja toimia tai sitten merkonomi.
Oikeassa juu. osastonsihteerinä nä lähihoitajat (asiakaspalv. -ja tietohallinta)toimii, samoin kuin merkonomit. Mutta ei varmana osastonhoitajana.