Megane I:n perä menee kumman pienestä lastista alas ja jos mukaan tulee takapenkille matkustaja tai kaksi, niin sitten melkein maata hipoo. Lisäksi takapää natisee hirveästi. Missä vika?
Jousituksessa
vikaa?
6785
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on luultavasti tulleet tiensä päähän eli painele auton peräpäätä voimakkaasti muutaman kerran ja jos jääpi pomppimaan on iskareiden vaihto edessä.
Ilmeisesti siinä jotain, suihkuttelin joka paikkaan, pusliin ja myös jarrupaineen tasaajaan monitoimiöljyä ja natina lähti... toivottavasti ainakin vähäksi aikaa. Mutta pääongelmaa se ei poistanut. Ei, auton perä ei jää pomppimaan, iskarit on vaihdettu puolitoista vuotta sitten (Boge-merkkiset).
Alkoi kiinnostaa, sillä myös minun Break 2003 pitää pientä nitinää. Missä sellainen jarrupaineen tasaaja on eli pääseekö käsiksi helpostikin?
Natina palasi parin päivän päästä takaisin, ilmeisesti koska monitoimiöljy vähitellen kuivui ja haihtui. En tiedä, mitä tehdä tälle autolle. Kuulemma koko taka-akseliston vaihtaminen maksaa 300-500 euroa.
Vaihda sitten se taka-akselisto. Sieltä on varmaan vääntösauvajouset kuoleentuneet. Uusia sauvoja on hankala suomesta löytää ja taitaa olla kalliitakin.
Ihmettelen suuresti, jos takapää painuu alas, sillä Megane I on verraten kantava esimerkiksi Scenic I:een verrattuna.
Omassa ekakoppaisessa Breakissani on tällä hetkellä kolme betonilaattaa á 32 kg sekä viisi multasäkkiä - yhteensä painoa voisi olla n 200 kilon luokkaa - ja takapyörä ei ole vielä kadonnut takapyöräkotelon sisään. Ajettavuus toki on heikentynyt.
Laguna-palstalla joku ihmettelee vastaavaa nitinää, ja toinen tietää vian olevan taka-akselin puslissa, jotka eivät ole kalliita.
Onhan se toki mahdollista, että vääntöjouset ovat katkenneet, ja se aiheuttaisi takapään vajoamisen.
Jos kävisit näyttämässä autoasi jossain?