Opiskelen historiaa pääaineenani Turussa ja olen ehdottomasti löytänyt oman alani. Olen kuitenkin aina halunnut myös luokanopettajaksi. Onko mitenkään mahdollista suorittaa kaksoistutkintoa, siten että valmistuisi vaikkapa filosofian kandidaatiksi ja kasvatustieteiden maisteriksi. Miten se kävisi päinsä? Onko opettajankoulutukseen pakko hakea pääsykokeilla, vai voisinko aloittaa kasvatustieteet vaikkapa sivuaineena ja hakea sitten erillisvalinnalla maisterintutkintoon, kun olen suorittanut ensin perus- ja aineopinnot?
kaksoistutkinto
ododo
4491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No ainakin minun tiedossani on ihmisiä jotka ovat aikovat valmistua omasta aineestaan maisteriksi, mutta ovat hankkineet myös luokanopen pätevyyden "monialaiset" suorittamalla. Niihin on yleensä erillinen haku-kannataa kysellä kasvatustieteellisistä tiedekunnista/laitoksilta noita monialaisia ja kuinka noihin haetaan.Tosiasia on että harva edes tietää tästä mahdollisuudesta.
Monialaiset ei ole sama asia kun kasvatustieteen perus- ja aineopinnot vaan ne sisältää tietäänkseni enemmän niitä opetettavien aineiden kursseja kuten liikuntaaa tms.
Niin ja jos luokanopeksi haluaa niin maisterin paperit ja monialaisten ohella täytyy tietty olla opettajan pedagogiset opinnot harjoitteluineen ynnä muine kursseineen tehty.
Yksi kirjoitusvirhe teki tuosta tosi huonosti luettavan...eli:
Luokanopettajalla tulee olla maisterin paperit opettajan pedagogiset opinnot monialaiset opinnot.