BED ja läheiset

mmm

Itselläni ei ole k.o vaivaa diagnosoitu koska apua en ole koskaan hakenut, on parempia päiviä ja huonompia ja aina niinä parempina ajattelen että kyllä se taas tästä.. Mutta mitä muutakaan nämä tolkuttomat, sairaalloiset ahmimiset (syön vaikka voita,jauhoja ja sokeria sekaisin kunnes meinaa oksennus tulla jos muuta ei löydy..)voisivat olla? Tätä on jatkunut jo 15vuotta ja paino vaihtelee -15kg. Tuleeko päivästä positiivinen vai neg. määräytyy sen mukaan mitä aamulla herätessäni muistan eilen syöneeni. Ja päivä on pilalla ja mieli pahana jos illalla olen ahminut. Sairasta, sairasta, sairasta.
Kiinnostaisi tietää, miten lähipiirinne on suhtautunut ahmimishäiriöön? Se häpeän tunne syömisestä on valtava, miesystävälle olen asiasta vähän puhunut ja tuki häneltä on upeaa. Onko teitä muita "kaapista ulos tuleminen" helpottanut? Vaikeuttiko tilannetta? Kokemuksia?

4

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4 vuotta samaa p*skaa

      täällä ihan sama! ahmin voita ja kaakaojauhetta sekasin, ihan hulluna. eilenkin ahmin että meinas maha räjähtää ja heti kun kipu helpotti niin ahmin lisää. tänään sit syän vain alle 800kcal. en jaksa tätä. mun avomies oli eilen vihanen mulla siitä, mutta eipä se suuttuminen auta mua. mulle tulee vaa vielä pahempi olo ja haluan ahmia siihenkin ahdistukseen. syömishäiriöliitolla on oma läheistentukiryhmä. kannattaa kokeilla sitä?

      • minä wuan

        niin, mielenkiintoista kun ittellä vissiin kai on jonkunnäkönen bed... tai ainakin ihan hillittömiä syöppökohtauksia, jotka kestää KAUAN! nyt taas yks kokonainen viikko takana, ja joka vitsin ilta ajattelen, et huomen alkaa laidutus. En ole lihava, 165/56, ja anoreksiantapainen on takanapain, olen lihonut vuodessa nyt 10kg aika tasaisesti. Mullon just ahmimista ja joskus välillä onnistun laihuttaakin. Mut mikä on mielenkiintoista ni se, et lähipiiri ei ole lainkaan tajunnu tätä bediä! Anoreksiasta ne hyppi sillo seinille ihan hervottomina, mut nyt vaik yritän vihjailla et hei, kaikki ei ole kunnossa, ni ei huomaa mitää... Se vissii tarvii sit sen jonkunnäkösen fyysisen muutoksen et ihmiset tajuis, ei ne vinkistä ota vaaria..


    • pingulover89

      Olen kertonut äidilleni, joka otti asian aika vakavasti ja helpotti puhua niin jonkun kanssa, koska olin ongelman kanssa niin yksin (no, olen edelleen). Kerroin myös eräälle ystävälleni, ja hän liikuttui asiasta, muttemme ole puhuneet siitä sen jälkeen. Ja tuntuu ettei häntä oikeastaan kiinnosta, ja hävettää että kerroin hänelle niin aran asian itsestäni. Hänellä on itsellään ollut (ja on kai vieläkin) anoreksia/bulimia, ja pitää minun "herkutteluani" kai ihan jonain ohimenevänä juttuna. Kun mummoni tulee kylään, hänellä on tapana tuoda minulle järkyttävä määrä ruokaa! Pari kassillista normaalia ruokaa herkkuja. Olen pitänyt hänelle sata saarnaa siitä, etten halua että minulle ostetaan ruokaa koska olen erityisen tarkka mitä syön. Hän ei voi kuulemma tavalleen mitään. Jos hän tuo minulle ne 2 kassillista ruokaa, ne kaikki menee siltä istumalta!! Heti! Hän ei voi käsittää sitä. Nykyään jos hän tuo minulle ruokaa, olen pyrkinyt tuhoamaan ne mahdollisimman nopeasti! Joskus se ei kuitenkaan onnistu. Itkettää kun toinen ei ymmärrä, ettei se ole mitään kannustamista jos tuo ruokaa. Hän ei voi ymmärtää miten muka voi syödä niin paljon. Ymmärrän toki, mutta hän ei kunnoita ollenkaan mitä pyydän. Ah, alkoi taas ahdistamaan koko homma. Heh, mutta kannattaa kertoa niille lähimmäisille, jotka luulet ymmärtävän sinua! Ainakaan minun kohdallani ystävälleni kertominen, ei ole auttanu paskaakaan. Tuntui aika turhalta ja nöyryyttävältä kun hänellähän on se "oikea syömishäiriö" ja mie oon vaan pullukka. Äidille kertominen kyllä auttoi ja on niin huojentavaa kun voi kertoa jollekkin tunteistaan (vaikka fakta on se, ettei kukaan muu voi tuntea samaa kuin minä, ja joskus niin ärsyttää kun hän ei käsitä tiettyjä.)

    • syöppö

      äidilleni ja hän huolestui siitä hirveästi ja yritti sada minua hoitoon, en kuitenkaan suostunut. Parempina päivinä sitä ajattelee että helpostihan mä tästä selviän, mutta annas olla kun mässypäivä tulee..Itseinho on sanoinkuvaamatonta! Olen siis 17-vuotias. Minulla oli tuolloin kun kerroin siitä meneillään todella rankka elämänjakso, ja kun pääsin siitä ohi, vakuutin äidille että myös BED on lopullisesti ohi. Olen ilmeisesti todella taitava valehtelija, sillä täydestä meni. Vaikka tosiasiassahan minulla on tälläkin hetkellä meneillään paljon pahempi mässäilykausi kuin tuolloin. En ikimaailmassa halua kertoa ahmimisesta kenellekään, ensinnäkin koska häpeän sitä ja toiseksi, en halua aiheuttaa huolta läheisilleni. Olen joskus myös yrittänyt sisarelleni vihjaista tästä, mutta hän ei ottanut sitä tosissaan vaan murjaisi vain "että sä vaan yrität leikkiä että sulla on joku syömishäiriö". Muut bedistä tai muista syömishäiriöistä kärsivät voi varmasti kuvitella kuinka helvetin pahalta se tuntu. Annoin sen kuitenkin anteeksi sisarelleni, sillä en koskaan näytä päällepäin siltä että minulla olisi minkäänlaisia ogelmia syömiseni kanssa.
      Olihan se varmasti outoa, kun yhtäkkiä yritänkin selittää että minulla on syömishäiriö, vaikka päällepäin näyttää että olen normaalipainoinen ja urheilullinen ja syönkin terveellisesti. Tosiasiassa toi kaikki on paskapuhetta, ainakin ravinnon suhteen. Kai vaan olen sitten niin taitava salailemaan tätä, kukaan ei osaa aavistaakaan että mulla olisi mitään ongelmia, vaikka välillä yritän viestittää sitä kaikin mahdollisin keinoin läheisille. Lopulta kuitenkin vain vaikenen, juuri siitä syystä etten halua huolestuttaa ketään muita.
      Tää päivä oli taas kamala. Söin koulusta päästyäni ilmeisesti yli pussin (10kpl) leipää, jokaisella reilu kerros margariinia, jugurttia lähemmäs litran, karkkia, kaakaojauhetta yksinään, kaakaojuomaa, muutaman piltin, hedelmiä, pastaa, mysliä, mehujään, muutaman välipalapatukan... Lista on loputon. Huomenna yritän olla taas normaalisti. Joko paastoten tai normaalilla ruokavaliolla, riippuen fiiliksistä aamulla.
      Kiitos jos joku tän jaksoi lukea. En oikein tiedä miks tän kirjotin, kai se helpottaa vaan omaa oloa. Tsemppiä kaikille syömishäiriöiden kanssa painiville

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe