Itselläni ei ole k.o vaivaa diagnosoitu koska apua en ole koskaan hakenut, on parempia päiviä ja huonompia ja aina niinä parempina ajattelen että kyllä se taas tästä.. Mutta mitä muutakaan nämä tolkuttomat, sairaalloiset ahmimiset (syön vaikka voita,jauhoja ja sokeria sekaisin kunnes meinaa oksennus tulla jos muuta ei löydy..)voisivat olla? Tätä on jatkunut jo 15vuotta ja paino vaihtelee -15kg. Tuleeko päivästä positiivinen vai neg. määräytyy sen mukaan mitä aamulla herätessäni muistan eilen syöneeni. Ja päivä on pilalla ja mieli pahana jos illalla olen ahminut. Sairasta, sairasta, sairasta.
Kiinnostaisi tietää, miten lähipiirinne on suhtautunut ahmimishäiriöön? Se häpeän tunne syömisestä on valtava, miesystävälle olen asiasta vähän puhunut ja tuki häneltä on upeaa. Onko teitä muita "kaapista ulos tuleminen" helpottanut? Vaikeuttiko tilannetta? Kokemuksia?
BED ja läheiset
4
913
Vastaukset
- 4 vuotta samaa p*skaa
täällä ihan sama! ahmin voita ja kaakaojauhetta sekasin, ihan hulluna. eilenkin ahmin että meinas maha räjähtää ja heti kun kipu helpotti niin ahmin lisää. tänään sit syän vain alle 800kcal. en jaksa tätä. mun avomies oli eilen vihanen mulla siitä, mutta eipä se suuttuminen auta mua. mulle tulee vaa vielä pahempi olo ja haluan ahmia siihenkin ahdistukseen. syömishäiriöliitolla on oma läheistentukiryhmä. kannattaa kokeilla sitä?
- minä wuan
niin, mielenkiintoista kun ittellä vissiin kai on jonkunnäkönen bed... tai ainakin ihan hillittömiä syöppökohtauksia, jotka kestää KAUAN! nyt taas yks kokonainen viikko takana, ja joka vitsin ilta ajattelen, et huomen alkaa laidutus. En ole lihava, 165/56, ja anoreksiantapainen on takanapain, olen lihonut vuodessa nyt 10kg aika tasaisesti. Mullon just ahmimista ja joskus välillä onnistun laihuttaakin. Mut mikä on mielenkiintoista ni se, et lähipiiri ei ole lainkaan tajunnu tätä bediä! Anoreksiasta ne hyppi sillo seinille ihan hervottomina, mut nyt vaik yritän vihjailla et hei, kaikki ei ole kunnossa, ni ei huomaa mitää... Se vissii tarvii sit sen jonkunnäkösen fyysisen muutoksen et ihmiset tajuis, ei ne vinkistä ota vaaria..
- pingulover89
Olen kertonut äidilleni, joka otti asian aika vakavasti ja helpotti puhua niin jonkun kanssa, koska olin ongelman kanssa niin yksin (no, olen edelleen). Kerroin myös eräälle ystävälleni, ja hän liikuttui asiasta, muttemme ole puhuneet siitä sen jälkeen. Ja tuntuu ettei häntä oikeastaan kiinnosta, ja hävettää että kerroin hänelle niin aran asian itsestäni. Hänellä on itsellään ollut (ja on kai vieläkin) anoreksia/bulimia, ja pitää minun "herkutteluani" kai ihan jonain ohimenevänä juttuna. Kun mummoni tulee kylään, hänellä on tapana tuoda minulle järkyttävä määrä ruokaa! Pari kassillista normaalia ruokaa herkkuja. Olen pitänyt hänelle sata saarnaa siitä, etten halua että minulle ostetaan ruokaa koska olen erityisen tarkka mitä syön. Hän ei voi kuulemma tavalleen mitään. Jos hän tuo minulle ne 2 kassillista ruokaa, ne kaikki menee siltä istumalta!! Heti! Hän ei voi käsittää sitä. Nykyään jos hän tuo minulle ruokaa, olen pyrkinyt tuhoamaan ne mahdollisimman nopeasti! Joskus se ei kuitenkaan onnistu. Itkettää kun toinen ei ymmärrä, ettei se ole mitään kannustamista jos tuo ruokaa. Hän ei voi ymmärtää miten muka voi syödä niin paljon. Ymmärrän toki, mutta hän ei kunnoita ollenkaan mitä pyydän. Ah, alkoi taas ahdistamaan koko homma. Heh, mutta kannattaa kertoa niille lähimmäisille, jotka luulet ymmärtävän sinua! Ainakaan minun kohdallani ystävälleni kertominen, ei ole auttanu paskaakaan. Tuntui aika turhalta ja nöyryyttävältä kun hänellähän on se "oikea syömishäiriö" ja mie oon vaan pullukka. Äidille kertominen kyllä auttoi ja on niin huojentavaa kun voi kertoa jollekkin tunteistaan (vaikka fakta on se, ettei kukaan muu voi tuntea samaa kuin minä, ja joskus niin ärsyttää kun hän ei käsitä tiettyjä.)
- syöppö
äidilleni ja hän huolestui siitä hirveästi ja yritti sada minua hoitoon, en kuitenkaan suostunut. Parempina päivinä sitä ajattelee että helpostihan mä tästä selviän, mutta annas olla kun mässypäivä tulee..Itseinho on sanoinkuvaamatonta! Olen siis 17-vuotias. Minulla oli tuolloin kun kerroin siitä meneillään todella rankka elämänjakso, ja kun pääsin siitä ohi, vakuutin äidille että myös BED on lopullisesti ohi. Olen ilmeisesti todella taitava valehtelija, sillä täydestä meni. Vaikka tosiasiassahan minulla on tälläkin hetkellä meneillään paljon pahempi mässäilykausi kuin tuolloin. En ikimaailmassa halua kertoa ahmimisesta kenellekään, ensinnäkin koska häpeän sitä ja toiseksi, en halua aiheuttaa huolta läheisilleni. Olen joskus myös yrittänyt sisarelleni vihjaista tästä, mutta hän ei ottanut sitä tosissaan vaan murjaisi vain "että sä vaan yrität leikkiä että sulla on joku syömishäiriö". Muut bedistä tai muista syömishäiriöistä kärsivät voi varmasti kuvitella kuinka helvetin pahalta se tuntu. Annoin sen kuitenkin anteeksi sisarelleni, sillä en koskaan näytä päällepäin siltä että minulla olisi minkäänlaisia ogelmia syömiseni kanssa.
Olihan se varmasti outoa, kun yhtäkkiä yritänkin selittää että minulla on syömishäiriö, vaikka päällepäin näyttää että olen normaalipainoinen ja urheilullinen ja syönkin terveellisesti. Tosiasiassa toi kaikki on paskapuhetta, ainakin ravinnon suhteen. Kai vaan olen sitten niin taitava salailemaan tätä, kukaan ei osaa aavistaakaan että mulla olisi mitään ongelmia, vaikka välillä yritän viestittää sitä kaikin mahdollisin keinoin läheisille. Lopulta kuitenkin vain vaikenen, juuri siitä syystä etten halua huolestuttaa ketään muita.
Tää päivä oli taas kamala. Söin koulusta päästyäni ilmeisesti yli pussin (10kpl) leipää, jokaisella reilu kerros margariinia, jugurttia lähemmäs litran, karkkia, kaakaojauhetta yksinään, kaakaojuomaa, muutaman piltin, hedelmiä, pastaa, mysliä, mehujään, muutaman välipalapatukan... Lista on loputon. Huomenna yritän olla taas normaalisti. Joko paastoten tai normaalilla ruokavaliolla, riippuen fiiliksistä aamulla.
Kiitos jos joku tän jaksoi lukea. En oikein tiedä miks tän kirjotin, kai se helpottaa vaan omaa oloa. Tsemppiä kaikille syömishäiriöiden kanssa painiville
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38410036Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956364Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3986071SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614431Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13738Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien873308Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal933265Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643046Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73028Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr102972