Miltä tuntuu kuunnella viikosta toiseen Raamatun vastaisia valhesaarnoja rauhanyhdistyksellä? Toivon, että vastaat rehellisesti.
Kysymys vl:lle
Lumijoki
381776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
se helppoa ole.
hattua isännän rehellisyydelle.
ottaa koville seurata kuinka Jumalan sanaa vääristellään ja tehdään vain omasta joukosta taivaskelpoisia.
Mellusta räksyttää päivästä päivään ?
Taitaa olla elämäsi köyhää - siihen se johtaa kun ei oo rauhaa sydämessä.
vastata avauksen kysymykseen.
kuuluukin saarnata parannusta ja syntien anteeksiantamusta - sitä yksinkertaista saarnaa vl-puhujat saarnaavat. Ei se ole valhesaarnaa.
vl-valheopit. Älä viitsi teeskennellä.
tavallaan halusi ihmetellä niitä kaikkia outoja itsekeksittyjä lisäyksiä armon ehdoiksi. Eksytyshän on juuri sitä, että on oikeaa, ja sen lisukkeena on kaikkea toisarvoista, joka käytännössä menee sen aidon sanoman edelle.
onko ne kaikki samalla viivalla vl?
kelpaa, koska muut eivät tupakoi.
Kiva että toistoillasi todistat sen, että tämä on törkypalsta. Yhä harvempi ottaa tälle palstalle boostatut jutut vakavasti.
Sytytä seuraava tupakka. Se auttaa.
törkyä. Olethan SRK:n oppeihin uskova vanhoillislestadiolainen.
aikuiselta mieheltä.
vl-lesta lukee silti tätäkin palstaa enemmän kuin raamattua.
sana on muuttumaton ja muna saattamaton.
vl-valehtelijoita harmittaa.
tuo kommentti oli kai tarkoitettu ketjun avaajalle?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000037503339
asiaa.
köyrit eukkoasi viime yönä? Onko hän 8. kuukaudella raskaana?
oma asia. Keskiarvo vanhoillislestadiolaisilla lienee 3-4 kertaa/yö riippumatta siitä, onko vaimo ns. siunatussa tilassa vai ei.
Tais tulla ajallinen virhe. Täyttäkää maa velvoittaa pumppaamaan vain tietyssä vaiheessa kuuta, muuten lienee syntiä ja paras keskittyä tupakin imemiseen sen imemisen sijasta.
asiallisesta informaatiosta.
oikeat uskovaiset kärsivät asiasta kovasti.
..väärästä paikasta. Luulempa, ettei täällä ole yhtään oikeasti vl:ää. Vain entisiä katkeria vl:ä ja muita feikkejä. Haloo, tää on suomi24:ne!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000037506859
"Miltä tuntuu kuunnella viikosta toiseen Raamatun vastaisia valhesaarnoja rauhanyhdistyksellä? Toivon, että vastaat rehellisesti."
Hankala sanoa, kun en ole vielä yhtään sellaista sattunut kuulemaan, vaikka olen rauhanyhdistyksen seuroissa jo aika kauan aikaa kulkenut.
anteeksiannettuja syntejä halutaan muistella ja niillä lyödä. En edes voi menna seuroihin häpeän takia, mutta uskomassa haluan olla.
ei uskolla ja vanhoillislestadiolaisuudella ole juurikaan mitään yhteistä.
Uskovaisista suurin osa ei ole edes ikinä kuullut jostain vl-lahkosta.
avannut Raamattua? Jos olet, niin edellisestä kommentistasi päätellen et ole ymmärtänyt lainkaan lukemaasi.
Oikeat uskovaiset "eivät halua" lukea omatoimisesti raamattua.
Oulun Raamattupiiriltä.
Jos sellaiseen ryhdytään, pitää olla yksi vl-puhuja aina mukana.
Olen lukenut Raamattua paljonkin - vanhan testementin kerran ja uuden testamentin pariinkin otteeseen kannesta kanteen, ja aina silloin tällöin jotain jostain, vaikka eihän sitä koskaan liikaa tule luettua. Vielä en ole törmännyt sellaiseen opilliseen kohtaan, joka olisi ollut ristiriidassa sen kanssa mitä olen kuullut.
"melperin lista" ja kumoa se kohta kohdalta omin sanoin ja raamatullisin lausein
Niistä valheista jotta minäkin tietäisin niitä seutoissa kuunnella......
Koska en tähän asti ole sellaista kuullut, kun eivä koskaan puhu avioerosta, vaikka olen pyytänytkin....
korvasi kuulemasta sitä moninaista Jumalan sanan vääristelyä, jota tapahtuu vl-rauhanyhdistyksillä.