Suppilovahverojen kuivaus

Ekaa kertaa elämässäni kuivasin suppilovahveroita. Tein kaiken ohjeiden mukaan ja ne ovat nyt kuivuttuaa mustia. Onko normaalia???
91981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

eikös niiden pitäis olla mieluummin sellasia harmahtavia.... kai mustakin on ok, jos ei haise pilaantuneelle

Äänestä
  • niiden pitäisi olla. Kuivasitko liian kuumassa?

    Äänestä

jos on ollut liian kuuma tai ilmanvaihto ei riittänyt. Eivät siedä kuivatessa oikein minkäänlaista kerrospaksuutta ja rykelmää ainakaan ilman kuivuria kuivattaessa. Pitäisi mieluiten saada lämmintä ilmaa puhaltamaan niiden yli. Pilaantuneet tietysti mustuvat aina.

Äänestä
  • Yritin tehdä kaiken oikein: ilmanvaihto kunnossa, ei liian kuumaa, ei suuria kerroksia. En tajua mikä meni vikaan!

    Pellillä kuivasin, alla pyyhe jota vaihtelin kun se kostui (2-5 krt per pv).

    Äänestä

  • annu85 kirjoitti:

    Yritin tehdä kaiken oikein: ilmanvaihto kunnossa, ei liian kuumaa, ei suuria kerroksia. En tajua mikä meni vikaan!

    Pellillä kuivasin, alla pyyhe jota vaihtelin kun se kostui (2-5 krt per pv).

    Eivät kestä minkäänlaista kerrosta alussa. Joskus tuntuu että jo kosketus toiseen sieneen on liikaa.

    Äänestä

olet kuivannut.Mustat on taatusti pilaantuneet.
Itse lämmitän saunan n.40c ja levittelen sienet pahvin päälle ja annan sitte olla niin kauan että ovat kuivia.En lämmitä toiseen kertaan.Olen myös saanut sielläkin ne pilaantumaan(mustia)jos lämpö on noussut yli 40c.terv, akka 64v.
PS.Jos jääkaapin yläpuolella on kaappi,siellä on sopiva lämpö kuivaamiseen.Eikä nuo kuivuritkaan paljon maksa.60€ saa jo hyvän,vaikka sienille kyllä hintaa siten kertyy...sähköäkin kuluu....

Äänestä

tekemään tuollaisia mustia suppiksia joskus. Olen käyttänyt niitä esin murekekastikkeessa, jonne olen jauhanut ne, mutta ei niistä oikein muuhun minun mielestä ole. Toisaalta suppilovahveroaika on vasta alkamassa. Se on runsassatoinen sieni ja saat nuo kyllä korvattua uusilla.
Itse olen luopunut kokonaan uuni- tai saunakuivauksesta. Suppilovahvero kuivuu niin helposti, että ilmakuivaus ihan huonelämmössä riittää. Jos sulla on jokun altalämmittävä paikka, kuten takka, jonka päälle voit ne levittää, niin siinä ne kuivuvat ihan rutikuiviksi. Mua arveluttaa jotenkin hankkia koneita, kuten kuivureita, tai polttaa sähköä saunassa periaatteessa ilmaisen ruuan takia.

Se mustuus johtuu liiasta lämmöstä, jos olet haihtuvan nesteenkin poistanut kuivauksen aikana. Mutta kannattaneeko siitä kuivaamisesta tehdä noin hankalaa?

Äänestä

Laita kyseiset sienet 2-3 vuorokaudeksi mahdollisimman ohueksi kerrokseksi kuivaan saunaan. Saunaa ei tarvitse erikseen lämmittää. Laita vaikka saunan lämpöpatteri hiukan lämpimmämmälle. Et voi epäonnistua.

Äänestä

Parasta kun hankkii kuivurin. Erittäin kätevä sienten kuivaukseen ja sienet varmasti onnistuvat, eivät mene pilalle tai ei tarvitse arpoa ovatko ne hyviä vai eivät...

Voi kuivata myös helposti muitakin tuotteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


annu85 kirjoitti:

Ekaa kertaa elämässäni kuivasin suppilovahveroita. Tein kaiken ohjeiden mukaan ja ne ovat nyt kuivuttuaa mustia. Onko normaalia???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu