Mitäs tähän sanotte

Vuoden alusta palkat maksettu miten sattuu,joka kerta on meilattu ja soitettu virheistä,jotka on luvattu korjata seuraavaan palkkaan.Mitään ei kuitenkaan ole tapahtunut.Pikkupomot soittelee,kun työaikani on ohi tai jätetään viestejä kännykkään,että soita.Siis ei ole työkänny ihan henk.kohtainen.Alkaa jo vähän kypsyttää koko touhu,kun työpuheluista joutuu ite maksaan 60-90€/kk Onko teillä muilla työkännyt firman puolesta?Ja voiko teidän mielestä palveluohjaaja pakottaa siivoojan perehdytystehtävään jos ei itse tunne edes koko kohdetta.
91586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

semmosta se on.. itse olen palveluohjaajana mutta valitettavasti meidänkin näkövinkkelistä noin tapahtuu. palkat saa joskus oikein vasta kun uhkaa liitolla ja luottamusmiehellä.

perehdytykset kuuluu ohjaajan itse tehdä mutta nykyaikana ollaan niin ylityöllistettyjä että on suoranainen ihme jos ehditään se tekemään, ainakaan täysin ja kunnolla. muuten ei ilman ylitöitä saisi kaikkea tehtyä (esim perehdytys 7,5h kaikki muut pomon määräämät hommat)

soitan työntekijöille kun oletan näiden olevan hereillä, ei välttämättä työmaalla. se olis ihan liian hankalaa koska yleensä vasta iltapäivällä tilanteet alkaa rauhoittua ja ehtii soitella

Äänestä
  • palveluohjaaja joutaisi soittamaan kaikki puhelunsa ,myös työpuhelunsa työaikana.Ehtiihän tuo juosta tupakilla ja kirjoitella viestejä ukkokavereilleen päivät pitkät.
    Ja työhön perehdyttämisenkin ehtisi tekemään kunnolla,eivät vaan taida tietää oman esimiehensä kanssa kenelle perehdyttäminen kuuluu,heille vai jollekin työntekijälle.

    Äänestä

  • joustaa ,mutta ylitöiksi se menee mullakin ja kun tosiaan palkat vuodenalusta saakka korjaamatta niin ei paljoa huvita.Itse haluaisin rauhoittaa sen vähäisen vapaa-ajan ihan vaan perheelleni enkä lätistä työasioista puhelimessa.

    Äänestä

Olen yksityisellä siivoamassa, en edes siivousfirmassa, mutta minulla on oma puhelin työkäytössä silleen että minulle tulee puheluerittely eli on 151-sopimus ja saan työnantajalta korvauksen niistä puheluista. Hoidan firman kaikki siivousasiat, tarvikkeiden tilaukset, yhteydenpidon muihin siivoojiin jne.
Tarvittaessa minulle soitetaan myös iltaisin jos tilanne niin vaatii, koska monet asiat on kuitenkin parempi hoitaa heti, eikä se minua haittaa.
Mielestäni ei kenenkään pitäisi itse joutua maksamaan työpuheluista. Toisten siivoojien kanssa teemme jonkin verran siten, että he laittavat hälärin ja minä soitan sitten takaisin.

Äänestä

VOI JUMALAUTA!

Tiedän niin hyvin, mitä tuo on. ONNEKSI olen vapautunut siivousfirman ikeestä ja päässyt muualle töihin, mutta koin samaa kuin sinä. Puhelut eivät sinällään olleet ongelma, mutta ne palkat!!! Ihan valehtelematta lähes AINA puuttui jotain. Joskus sain puuttuvat, joskus en. Jos en saanut, valitin edelleen ja sitten ne tulivat... Eihän siitä tykätty että puutuin asiaan ja ärsytti itseänikin, mutta pakkohan se oli. ;)

Perehdytykset olivat erään Hitlerin alaisuudessa päin helvettiä. Joko annettiin SUULLISET OHJEET ja kerran kuljetin erästä työni jatkajaa mukanani yli kaksi viikkoa. Missään nimessä ei olisi tarvinnut noin pitkää aikaa, ja vielä molemmille tuli kokonaisilta tunneilta palkka... Hahhah, niin fiksua toimintaa taas johdon taholta.

PUUTU ASIAAN. ÄLÄ ALISTU!!!!!!!!

Äänestä
  • ...piti siis kirjoittaa "Joko annettiin SUULLISET OHJEET _tai_" eikä "ja". Kamalan tärkeää ;)

    Äänestä

Minun mielestä palveluohjaajalla on vastuu loppupeleissä perehdyttämisessä. Utelias kun olen niin uskallatko kertoa mistä firmasta on kyse

Äänestä
  • ihan hyvin päättelemään nimimerkistä,kun käyttää mielikuvitusta vähän.

    Äänestä

soittaessa sellaista systeemiä, että soitetaan pomolle tai palveluohjaajalle vain "piraus" eli puhelin hälyttää vain kerran.
Sitten he soittavat takaisin ettei työntekijä joudu itse maksamaan työpuheluita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Likaojan tyttö kirjoitti:

Vuoden alusta palkat maksettu miten sattuu,joka kerta on meilattu ja soitettu virheistä,jotka on luvattu korjata seuraavaan palkkaan.Mitään ei kuitenkaan ole tapahtunut.Pikkupomot soittelee,kun työaikani on ohi tai jätetään viestejä kännykkään,että soita.Siis ei ole työkänny ihan henk.kohtainen.Alkaa jo vähän kypsyttää koko touhu,kun työpuheluista joutuu ite maksaan 60-90€/kk Onko teillä muilla työkännyt firman puolesta?Ja voiko teidän mielestä palveluohjaaja pakottaa siivoojan perehdytystehtävään jos ei itse tunne edes koko kohdetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu