Olen aloittanut tradenomin opinnot, mutta työllistymisen kannalta kauppakorkeakoulu lienee parempi vaihtoehto ja kiinnostaa kovasti. YO-papereissa E M M C C ja matematiikkaa en kirjoittanut ollenkaan. Mahdollisuudet noilla papereilla Helsinkiin varmaankin aika olemattomat? Pitäisikö hakea suoraan Lappeenrantaan? Vai suorittaa tradenomi loppuun? Voiko Helsinkiin hakea suoraan maisteriohjelmaan traden papereille?
Joku kertokaa minulle vastauksia!!! Ja erityisesti miltä tilanne vaikuttaa mun YO-papereilla... KIITOS !!
Joku kertokaa minulle vastauksia!!! Ja erityisesti miltä tilanne vaikuttaa mun YO-papereilla... KIITOS !!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainahan sitä voi hakea hesaan, ja onhan se KTM:n tutkinto hesasta vähän eri luokkaa kuin muualta saatu vastaava tutkinto, muttei kuitenkaan nyt niin kovin paljon parempi.
Itse en hakenut lainkaan hesaan, vaan toiselle paikkakunnalle, jonne oli paljon helpompi päästä (itsellä suunnilleen samat paprut).
...kauppakorkeakouluun voi päästä valintakoekiintiössä vaikka A:n papereilla. Tällöin tulee pärjätä hyvin valintakokeessa. Yhteispistekiintiössä vaaditaan käytännössä noin M:n papereita, jotta niillä saisi mitään etua. Hyvillä papereilla toki saa muutaman virheen "anteeksi" kokeessa. Siitä, että HSE:n tutkinto olisi jotenkin ylivertainen muihin suomalaisiin KTM-tutkintoihin verrattuna on vain vähän näyttöä. Toki nämä pienemmät yksiköt (Jyväskylä, Kuopio, Rovaniemi) _voivat_ olla asia erikseen.
Tarkoitin siis Joensuu, en Jyväskylää.
Kyllä se opintojen taso on enemmän itsestä kiinni kuin yliopistosta. Teet töitä niin opit. Suomen yliopistot ovat hyvin tasalaatuisia. Jos jonkun yliopiston proffa nyt sitten on vaikka etevä tutkijana, niin ei siitä välttämättä paljon opetus kostu, voi olla vaikka päinvastoin.
Ja ihan sama juttu se on työelämässä, siellä ei papereilla ole painoa vaan sillä mitä osaa tehdä.
On tietysti joku yhteys sillä, mihin yliopistoon menee millaistakin porukkaa. Yleensä suurten kaupunkien yliopistoihin pyrkii eniten ja suurelta talousalueelta löytyy parhaiten osaavaa opettajakuntaa.
Hyviä pointteja. Itse kirjoittelen juttujani sivulle kauppakorkeakouluun.com - sieltä voi tsekata näkemyksiäni :-)
Pääsin nyt tänä kesänä opiskelemaan Tampereelle kauppatieteisiin. Itse en saanut lukiosta yhtäkään pistettä hyväksi pääsykokeisiin (yo paperini ovat siis reilusti keskitasoa surkeammat). Vietin yhden vuoden liiketaloutta opiskelemassa amk. Kuitenkaan tuosta yhdestä vuodesta en opinnut paljoakaan sellaista jolla olisi ollut suoraa hyötyä pääsykokeisiin. Se vuosi lähinnä vaan sai mut innostumaan kauppatieteistä ja siitä, että haluan Tampereelle (pois joensuusta). Varasin valmennuskurssin ja aikaa 3 kuukautta lukea. Ensimmäisen kuukauden luin n. 4-5 tuntia päivässä (jonain päivinä en ollenkaan). Toka kuukauden luin lähes jokapäivä 6tuntia päivässä. Viimeisenä kuukautena luin lähemmäs 10tuntia lähes jokapäivä (kävin myös välillä baareissa).
Se koulu minne sitten pääsin oli muistaakseni toiseksi tai kolmanneksi haetuin suomessa. Tiedän, että jos olisin ottanut tavotteekseni helsinki niin olisin myös sillä tavalla lukenut, että sinnekin olisin päässyt. Tampere miellyttää kuitenkin minua enemmän.
Sanoisinkin, että voit päästä opiskelemaan minne tahansa haluat Jos oikeesti haluat sitä ja panostat siihen. Muuta ei tarvita kuin aikaa ja halua opiskella. !