Olen miettinyt tutkinnon suorittamista. Onko siitä todellista apua isännöitsijän paikan saamisessa?
Minulla ei ole aikaisempaa kiinteistöalan/kaupallista koulutusta, mutta isännöitsijän ammatti kiinnostaa.
isännöinnin ammattitutkinto
8
3588
Vastaukset
- salkullamurhaaja
Toki kannattaa lähteä jos alalle aikoo.
Saa perustiedot hanskaan. Jonkinlainen tal.hallinnollinen tai tekninen tausta olisi hyvä olla. Itse asiassa se on tavallaan kuin ajokortti - et ole vielä valmis pelkän tuon kurssin pohjalta mutta pääset kokeilemaan alaa tosissaan.- Alalla oleva kolmekymppinen
Kaupallinen pohjakoulutus on melkein pakko olla tai hallittava hyvin perusteet taloushallinnosta ja kirjanpidosta. IAT-tutkinto on hyvä ponnahduslauta ja siitä pystyy jatkamaan sitten pidemmälle. Itsellä kaupallinen pohjakoulutus (Tradenomi), IAT-tutkinto sekä työnohessa opiskelin rakennusinsinööriksi kiinteistönpitotekniikkaan erikoistuen. Työnäkymät ovat tällä hetkellä erittäin hyvät varsinkin pääkaupunkiseudulla ja palkkaneuvotteluja ei kannata aloittaa muuta kuin kolmosella :D.
- Tilannetta seurannut
Monesta paikasta olen lukenut, että alalla on kova työvoimapula.
Silloin tuntuisi, että alalle haettaisiin porukkaa koko ajan.
Pohjois-Suomessa ei kuitenkaan juuri avoimia paikkoja näy?
Taitaa se pula koskea vain kehä III sisäpuolta?- Dolfgt
Suurissa kasvukeskuksissa eniten paikkoja. Pienissä kunnissa paikkoja tuskimpa on paljon auki ja palkat melko usein aivan sieltä minne ei aurinko paista, varsinkin jos on kyse pienestä isännöitsijätoimistosta, jolla suurin kilpailu valtti markkinoilla on hinta. Töitä ja vastuuta saa kyllä reilun puoleisesti mutta sopimuksissa kannattaa olla tarkkana, että myös korvaus on sen mukainen ja ylityöt korvataan asian mukaisesti. Suosittelen kyllä, että kannattaa panostaa voimavaransa suurempiin yksiköihin, tietysti ponnahduslautana alalle myös jokin pienempi toimisto käy jos ei kehno rahallinen korvaus menetetystä vapaa-ajasta haittaa.
- Slaavilais-melankolinen mus...
Dolfgt kirjoitti:
Suurissa kasvukeskuksissa eniten paikkoja. Pienissä kunnissa paikkoja tuskimpa on paljon auki ja palkat melko usein aivan sieltä minne ei aurinko paista, varsinkin jos on kyse pienestä isännöitsijätoimistosta, jolla suurin kilpailu valtti markkinoilla on hinta. Töitä ja vastuuta saa kyllä reilun puoleisesti mutta sopimuksissa kannattaa olla tarkkana, että myös korvaus on sen mukainen ja ylityöt korvataan asian mukaisesti. Suosittelen kyllä, että kannattaa panostaa voimavaransa suurempiin yksiköihin, tietysti ponnahduslautana alalle myös jokin pienempi toimisto käy jos ei kehno rahallinen korvaus menetetystä vapaa-ajasta haittaa.
Minkäköhänkaltainen tilanne mahtaa olla erityisesti Tampereella?
Minkäkaltaista taloushallinnon osaamista isännöitsijältä tarkasti ottaen vaaditaan? Miten pitkälle tässä suhteessa mahtavat riittää esimerkiksi yliopiston laskentatoimen perusopinnot?
Kuinka paljon iltatyötä rivi-isännöitsijällä itse asiassa on? - vastailen
Slaavilais-melankolinen mus... kirjoitti:
Minkäköhänkaltainen tilanne mahtaa olla erityisesti Tampereella?
Minkäkaltaista taloushallinnon osaamista isännöitsijältä tarkasti ottaen vaaditaan? Miten pitkälle tässä suhteessa mahtavat riittää esimerkiksi yliopiston laskentatoimen perusopinnot?
Kuinka paljon iltatyötä rivi-isännöitsijällä itse asiassa on?Tampereella on tietääkseni vähemmän ollut yleensä ottaen isännöitsijän paikkoja avoinna, mutta aina välillä kuitenkin.
Taloushallinto pitää olla siinä mielessä hallussa että isännöitsijän pitää osata tehdä budjetit, ymmärtää tuloslaskelmat ja taseet osata laskea hankeosuuksia ja lainaosuuksia isojen remonttien yhteydessä ym. ym.. laskelmia. Eli laskentatoimen linjasta varmasti on hyötyä. Mutta se ei kylläkään riitä isännöitsijän ammatissa, siinä pitää olla myös paljon muita avuja, kuten hyvä asiakaspalvelutaito, maalaisjärki, pitkäjännitteinen, hyvä organisointikyky, hallinnollinen puoli vaatii myös paljon erilaisten lakitekstien osaamista ja ymmärtämistä ja iltatyötä joudut tekemään varsinkin kevätaikana joudut istumaan kokouksissa joka ilta ettet ole edes huomannut että kesä on jo tullut... Isännöitsijän työ vaatii lujat hermot, ja tietynlaisen luonteen. Pitää osata suodattaa hyvin paljon ja parempi jos sen taidon osaa jo hyvissä ajoin. Tiedän paljon isännöitsijöitä jotka ovat käyneet läpi burn-out ilmiön.. Ja valitettavasti ne kaikki ovat olleet miehiä. Ala on mielenkiintoinen ja erittäin laaja ja siinä työssä oppii itsekin paljon mutta tosiaan ei sovi kaikille!!
- Taitaja
Kelle on hyötyä ja kelle ei.Ei varmasti ole pahasta ammattitutkinnon suorittaminen,muttei se toisaalta ole pahastakaan.Pakkohan sitä ei ole suorittaa,mutta saattaa se jatkossa helpottaa tehtävän hoidossa kun on päivitettyä tietoa takana.Antaa myös itselle jonkinnäköistä itsevarmuutta sinänsä haastavan työkentän asianmukaisessa hoidossa.Itsellä on yksi tutkinto ja parhaillaan menossa toinen,hiukan eri sektorilla tosin.Aika näyttää oliko hyötyä vai ei? Ajankohta lienee otollinen koulutukselle.Avoimet työpaikat ovat kortilla myös täällä Etelässä juuri nyt.Visio tulevaisuudesta lienee kuitenkin suhteellisen hyvä.Ottaen huomioon isännöitsijöiden korkean keski-iän maassamme.kaiketikin tajuavat ajoissa lopettaa ja nauttia edes hitusen ansaituista eläkepäivistä ennen lopullista pimeyttä.........
- tiedoton4
Missähän päin tuon isännöinnin ammattitutkinnon (16ov) voi suorittaa? esim. tampereella.
Ja voiko opiskelun suorittaa etätyönä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006464
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283250Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761764- 331408
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471013Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879