Aattelin kysyä

joka vielä meinaa aktiivisesti retkeillä ja myös yöpyä veneessä jäidentuloon asti. Kylmä vesi on tietysti pidettävä mielessä ja varoa ongelmia, muttä kyllä muuten homma vielä tuntuu ihan mielekkäältä.
101073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olen tehnyt syyspurjehduksia jo kymmeniä vuosia. Kamiinaa joutuu pitämään melkein jatkuvasti päällä. Silloin sisätilat pysyvät kuivan lämpiminä. Aurinkopaneelin sähkön tuotto on niukkaa, kun valoa on vähän. Sen takia sähkötön kamiina on hyvä valinta. Valaistukseen olen vaihtanut led-lamput (niitä saa entisiin lampunkantoihin sopivina ja myös lämminvalkoista valoa antavina).
Saaristossa alkaa jo nyt olla hiljaista, lokakuussa ei yleensä montaakaan venettä kohtaa. Marraskuussa vielä harvemmin. Upea kokemus, mutta säiden seuraaminen on tärkeä niinkuin tiedät. Kannattaa hakeutua suojaiseen satamaan ennenkuin matalapaine on kohdalla!

Äänestä
  • Mistä olet löytänyt mainitsemiasi led-lamppuja, hesalaiset venetarvikeliikkeet eivät ole kuulleetkaan. Olen kysellyt niitä viimeisen vuoden aikana useammankin kerran.

    Äänestä


Viime talvi meni kokonaisuudessaan veneillessä kun ei täällä lounaissaaristossa ollu jäätä koko talvena.Nythän kohta alkaa tulemaan kalaakin kun vedet jäähtyy.

Äänestä

Ehdottomasti olen kanssasi samoilla linjoilla. Kelit paranee ja väki vähenee. Kaikkein hienointa on se kun ei tarvitse yhtenään väistellä noita purjehtijoita vittumaisine luovimisineen yms. touhuineen. Lisäksi kaikki fägärit daycruicer veneilijät jotka eivät tajua veneilystä yhtään mitään jäävät ällöttävine soittoradioineen rantaan. Ja lisäksi kaikki ne ökyhäirikköaallontekijät ovat poissa tupruttelemasta niitä sikareitaan.

Sanoisin, että loppukausi on erittäin mukavaa aikaa vesillä.

Äänestä
  • viime viikonloppuna olin purjehtimassa, en nähnyt yhtään moottorivenettä, mutta airisto oli sunnuntai iltana täynnä viikonloppuretkeltä palaavia purjeveneitä. Tai näinhän sentään kalastaja oli kokemassa pyydystään Nauvon vesillä.

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    viime viikonloppuna olin purjehtimassa, en nähnyt yhtään moottorivenettä, mutta airisto oli sunnuntai iltana täynnä viikonloppuretkeltä palaavia purjeveneitä. Tai näinhän sentään kalastaja oli kokemassa pyydystään Nauvon vesillä.

    Tulossa Gullkronan suunnalta,katsomasta josko kuitenkin olisi sinne rantaan päässyt,eipä noita juuri muualla loppukesällä näe.

    Äänestä

tasaperä-yläohjaamo-pellet nostavat pelle-sun-day-dance-cruiserinsa rannoille ja saa rauhassa puksutella menemään kun jäljellä on enää porukkaa jotka veneilystä jotain ymmärtävät; -liikenne sujuu eikä paskaperseet ajele pelle-sun-day-dance-cruisereillaan 10m päästä ohi ja tee metrin korkuisia peräaaltoja kapeissa salmissa. Hyvää on myös se että luonnonsatamissa ei ole enää ruuhkaa vaan saa olla rauhassa näiltä wannabe-merenkulkija-ht-miehiltä. saariston rauhaa ei enää riko möyrästtävät perämyllyt 150 heppoineen.

Äänestä
  • alle metrin syväys, joten pääsee paikkoihin joihin tolpilla varustetut moottoriveneet eivät pääse.

    Äänestä

Syksyssä on taikaa! Korjautin juuri 25 v vanhan Venelämmittimeni, nyt taas kabiinissa paistatellaan päivää vaikka ulkona puhaltaisi kylmät pohjoiset puhurit. Ja tilaahan on missä seilata vaikka silmät kiinni ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olenko ainoa kirjoitti:

joka vielä meinaa aktiivisesti retkeillä ja myös yöpyä veneessä jäidentuloon asti. Kylmä vesi on tietysti pidettävä mielessä ja varoa ongelmia, muttä kyllä muuten homma vielä tuntuu ihan mielekkäältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu