olisin kysynyt tietääkö kukaan että tuleeko somali tyttö kissa 7kk toimeen sekarotuisen uros kissan kanssa? joka on syyskuussa 1 vee? Miten kauan vie sopeutuminen somali tyttö kissalla?Jos se murisee uroskissallemme.
kaksi erilaista kissaa
bellanda
81249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Luultavasti murinoita on tiedossa, ainakin aluksi. Aika harvoin toisilleen vieraat kissat muitta mutkitta ystävystyvät. Tekstistäsi ymmärrän, että se uros on teillä, ja naaras on tulossa taloon? Yleensä se kissa, jonka reviirille tullaan, murisee ja joskus jopa hyökkäileekin, kun taas tulija on altavastaajana.
En tiedä, onko roduilla merkitystä tähän keskenään toimeentulemis-asiaan. Näppituntumalta ja kissojen kanssa pitkään asuneena sanoisin, että enemmän merkitsevät kissakohtaiset luonne-erot, iät (vanhemmat kissat yleensä rauhallisempia, mutta toisaalta krantumpia muutoksille) sekä tietysti emännän/isännän suhtautuminen. Pitää muistaa olla tasapuolinen kaikkia kohtaan.
torstaina somali narttu sihisi ja murisi ja uros jo silloin pelkäs sitä kissaa.Mutta nyt tilanne hurjistui niin perjantai na että somali kissa sai mennä odottamaan kasvattajaansa norjasta tulevaksi .Veimme somali kissan kissahotelliin jossa oli kasvattajan toinenkin kissa .Ja nyt uroksemme on oma itsensä somali kissan lähdön jälkeen. Emme halua että oma kissamme saa pelkää omassa kodissaan.Somali kissaa ei makseta se oli ensin ollut koeajalla 2viikkoa. Mutta nyt odotamme kissanpentua lokakuun puolivälissä tulevaksi ,käymme katsomassa kissamme kanssa´Pentua jonka saamme ostaa viikolla 42. Mutta rauha on maassa nyt. Kasvattaja ei ilmoittanut somali kissan olleen ennen meille tuloo perheessä jossa sama kissa aiheutti ongelmia vaan. pyhä birma Toiselle kissalle. Kasvattaja ei uskaltanut sanoo meille sitä puhelimessa että että somali tyttökissalle meni edellisessäkin paikassa samanlailla. Meillä somali tyttö kissa kävi meidän sekarotuisen kimppuun oikein kunnolla saiksi se kissa sai lähteä meiltä. Se kasvattaja kait pelkäsi ettei me osteta sitä meille jos hän kertoo. Meidän mielestä kasvattaja teki väärin siinä on syytä.
nipsu uros kissamme on ollut rauhallinen aina koska ostimme nipsun 7.3.08.Nipsu pelkäsi jopa muristakin takaisin.Eikä sen lapsuuden kodista lähdön jälkeen oo tehnyt isänoi koirallekaan mitään.Somali tyttö kissa oli pomottanut ,edellisessäkin perheessä .Ja joutunut kasvattajalleen takaisin .Sen kissan kotona on 5 kissaa josta yksi uusi kissa saa samanlaisia raivokohtauksia. kuin tämäkin somali kissa.Kasvattajan täytyy laittaa se kissa sellaiseen perheeseen että siellä se on vaan yksi kissa.oletko myös kissojen kasvattaja? Meillä on ollut jo kolme kissaa ja erilaisia ongelmia.
voi viedä paljonkin aikaa, jopa kuukausia.
Feliway haihdutin käyttöön jo muutamaa päivää ennen uuden kissan tuloa. Serene-um voisi olla myös hyvä valmiste ottaa käyttöön. Googlella löytää.
Tuolta kannattaa lukea ohjeita sopeuttamiseen oli kyseessä pentu tai aikuinen:
http://www.incat.fi/6easysteps.asp
Sopeutuminen riippuu aina myös kissoista itsestään, sitä ei voi koskaan varmaksi mennä sanomaan. Kissojen täytyy saada tutustua omaan tahtiinsa, ei saa lainkaan pakottaa tutustumaan. Molemmilla kissoilla täytyy olla oma turvallinen ja rauhallinen paikka, missä ottaa etäisyyttä.
annoimme sen pois.
kuka oot? ootko looranda vai?
meillä' on vaan kaksio ei olis ollut paljon etäisyyttäkään ,mutta pentu ostetaan sen perustella vaan jos uros kissamme myös sen hyväksyy. Kiitoksia ja hyvää jatkoa elämääsi. Somalikissa tarina on ohi nyt ei tuu enää samaa kissaa takas. Ei oo auttanut feliveit koskaan kissoillamme.
ei oltais voitu pitää kissoja erossa 2viikkoa,liian pieni kaksio sellaiseen asiaan.