Muhammedin tittelistä?

Miksi täällä Suomessakin valtavirran media käyttää tuosta Muhammedista kertoessaan titteliä "profeetta"? Parempi ratkaisu olisi titteli "uskonnon perustaja" ja sitten tarkennus, "jota muslimit pitävät profeettana". Mitäs sanotte?
7147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se on parempi.

Äänestä

valjasti uskonnon täydellisesti palvelemaan maailmanvalloitusta. Brittein saarilla on muslimeja 3 % ja nämä epäjumalan palvojat käyttävät yli 10 %:n äänivaltaa.

Britit ovat jopa säätämässä lakeja näiden muhamed-pilakuvien jälkimainingeissa esim. jumalan pilkasta ja muutenkin islamin asemaa pönkittämään. Muslimeille ollaan antamassa kaikki aseet yhteiskuntien sisällä rappeuttaa paikallista kulttuuria ja esitellä loputtomia uskonnollisia vaatimuksiaan.

Suomessa asia näkyy jo päiväkotien ohjailussa. Älkää tehkö sitä ja tätä. Tyttölapset eivät saa leikkiä poikien kanssa piirileikkejä, puuron voisilmästä ei saa puhua, joulujuhlaan ei saa tulla, eri ruoka jne.

Muhamedista vielä sen verran, että mies todennäköisesti sairasti kaatumatautia aikalaisten kertomusten perusteella. Koraanin käskyt tiukkenevat loppua myöten ilmeisesti sen takia, että arabian niemimaan islamilaistaminen ei sujunut muhamedin mielen mukaan ja rangaistuksia oli kovennettava.

Miksi muuten bukhari hadit-perimätietoa siteerataan tiukemmin kuin koraanin määräyksiä?

Onhan kristityilläkin Raamattu ehdoton auktoriteeti, eikä jokin eepos joka on kasattu ties kuinka monennen käden perimätiedosta.

Äänestä

Väärä profeetta olisi tietenkin paremmin kulttuuriime sopiva nimitys, koskapa juuri kukaan ei pidä Muhamedia oikeana profeettanaan.
"Islamin profeetta" jo rajaisi asiaa melko hyvin eikä ehkä olisi sillä tavalla arvolatatunut kuin pelkkä "profeetta" tai "väärä profeetta".

On tietenkin otettava huomioon, että kovin pitkää titteliä ei tiiviissä viestinnässä voi käyttää. Itse käytän lyhennettä jovp nimen perässä.

Äänestä
  • Hänelle kuuluvalla etuliitteellä, se olisi tietenkin maantierosvo tai rosvopäällikkö, tai lapsenraiskaaja.

    Äänestä

  • kutsuttaisiin oikealla kirjoitti:

    Hänelle kuuluvalla etuliitteellä, se olisi tietenkin maantierosvo tai rosvopäällikkö, tai lapsenraiskaaja.

    Tai kenties sotaherra?

    Äänestä

  • kutsuttaisiin oikealla kirjoitti:

    Hänelle kuuluvalla etuliitteellä, se olisi tietenkin maantierosvo tai rosvopäällikkö, tai lapsenraiskaaja.

    Aviosuhteen ulkopuolella syntynyt on äpärä. Miettikää kristityt ainakin kahdesti ennenkuin aloitatte nimittelyn.

    Äänestä

  • oikeilla nimillään kirjoitti:

    Aviosuhteen ulkopuolella syntynyt on äpärä. Miettikää kristityt ainakin kahdesti ennenkuin aloitatte nimittelyn.

    "Miettikää kristityt ainakin kahdesti ennenkuin aloitatte nimittelyn."

    En valitettavasti ole kristitty, vaikka minut ollaankin minulta kysymättä siihen kastettu.

    Ja nimittelyä ja epäkunnioitusta saa esittää jokaiselle, joka on murhannut, aloittanut sotia, pakottanut uskontoon ja/tai raiskannut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ristiretkiritari kirjoitti:

Miksi täällä Suomessakin valtavirran media käyttää tuosta Muhammedista kertoessaan titteliä "profeetta"? Parempi ratkaisu olisi titteli "uskonnon perustaja" ja sitten tarkennus, "jota muslimit pitävät profeettana". Mitäs sanotte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu