Kun ne hyvät perheviljelmät on saatu erilaisilla
poliittisilla päätöksillä kannattamattomiksi,niin
turha on yrittää pieksää lisämehua enää maidontuottajista.Kemiran myynti ulkomaille oli vikatikki-ja muutenkin suitsutettu maatilojen ra-
kennemuutos.-Ensi keväänä lopetan 40 vuotisen urani ja pellot jäävät pojan viljeltäväksi.Lomitustyön ohessa.-Jätämme lemmikkilehmän,jota jo nyt kutsun terapialehmäksi.Haluan kosketella eläintä vieläkin.
poliittisilla päätöksillä kannattamattomiksi,niin
turha on yrittää pieksää lisämehua enää maidontuottajista.Kemiran myynti ulkomaille oli vikatikki-ja muutenkin suitsutettu maatilojen ra-
kennemuutos.-Ensi keväänä lopetan 40 vuotisen urani ja pellot jäävät pojan viljeltäväksi.Lomitustyön ohessa.-Jätämme lemmikkilehmän,jota jo nyt kutsun terapialehmäksi.Haluan kosketella eläintä vieläkin.
Vastaukset 28
Vanhimmat
vaan saa maitoo juomaks ja muut maitotuotteet tuodaan ulkomailta "halvalla"
Sitten loppuu liha, syödään illat sitten kuivaa leivänkannikkaa. Tosiaan, kuka sitä leipäviljaa kasvattaa kun apulantakin on kullan hinnoissa.
Hyvä Suomi!
Ja aloitetaan taas siitä yhdestä lehmästä.
Elämähän on kiertokulkua.Pitää ensin lopettaa ja sitten taas aloitetaan alusta.
ensi talvena lemmumäärä 30->18-20 ja ei mitään ostorehuja, paitsi kivennäiset. Tuosta on sitten helppo tilanteen mukaan laittaa loputkin pois. No lantaa varten noita voisi jatkossakin pitää 8o
Onko sitä tutkittu, että paljonko tuotos putoaa kun ostorehut jätetään kokonaan pois ja eläimet ruokitaan oman tilan rehulla.
Eli kannattaako ostorehujen ostaminen todellisuudessa vai meneeekö kasvanut tuotos kokonaisuudessaan rehukappiaalle.
Onhan se tietenkin helpompi operoida näillä ostorehuilla, mutta onko se oikeasti kannattavampaa siinä laajuudessa mitä nyt tehdään.
Lypsyrodut on jalostettu tuottamaan maitoa yli oman vasikan tarpeen. Tästä johtuen lehmä tarvitsee hyvää evästä ja paljon. Pelkillä heinillä ruokkien lehmät sairastuvat aliruokinnasta johtuviin sairauksiin.
Meillä on pieni karja,mutta väkirehua annetaan vain pieni kauha itsekullekkin litisteitten ja rehusuolojen päälle.
On ollut helpotus,kun ei ole ainakaan suuria rehulaskuja.Apulantoja emme myöskään ostaneet yhtään-ja heinää tuli reippaasti muutenkin.
Taas helpotii!
Turhaan työntävät rahojaan tuottamiseen.
Taitaa Meijärit valittaa maidon puutetta turhaan
Mikäli maidosta olisi pulaa alkaisi markkinatalous toimia. Näin ei taida olla tänäpäivänä.Mikäli meijärit katsoo pidemmälle olisi aika maksamaan maidosta se oikea hinta jolla kannattavuuskerroin edes nousisi siihen tasoon mikä on ollut sianlihan tuottajilla koko EU ajan( poikkeus on 2008).
Ennustan maidon tuottajien vähenevän samaa vauhtia.Kukaan ei toivo lapsilleen ammattia jossa saa aina senttiä venyttää vuodesta toiseen.
Suurin syy taitaa olla Suomen valtion kun hyväksyi A-B-tukialueen epäedollisen tuet jotka tulevat poistumaan.
esim. 1000 000 litran maitotuotannolla A-B tuottaja hävii joka vuotta kohden 50 000 euroa tilaa kohden C-tuki alueeseen verrattuna. Vaikka kustannukset ovat samat joka lehmällä.
C-alueella on pienemmät ja hajallaan olevat peltokuviot. Se nostaa kustannuksia ihan riittävästi joten lehmät katoaa täältäkin.
Käsittääkseni tuotanto supistuu myös C-alueella, vaikka muutamia isoja navettoja onkin rakennettu, lopettajia on kumminkin niinpaljon enempi.
Eli tukiero ei selitä kaikkea.
Mutta on se a ja b alueen tukiero suhtessa c:hen käsittämätön. Tietty joillain alueilla esim. Kainuun korvessa ja Itä-Suomessa varmaan ero kohdallaan. Sit b - c alueiden rajapinnassa ja suuressa osassa Pohjanmaalla vääryys. Osa Pohjanmaata omaa paremmat maalajit ja olosuhteet kuin eteläisempi Suomi. Ja Lehmäthän ovat yleensä sisätiloissa. Ja minulla ei ole eläimiä, etelästä kuitenkin, b
Etelässä useimmat hyviä kuvioita hallinnoivat tilat ovat viljatiloja. Kotieläintiloilla pellot ovat usein pieniä ja hajallaan olevia lohkoja.
Minullakin on viljelyssä 111 peruslohkoa neljässä eri kunnassa ja lisäksi maista reilu puolet on vielä avo-ojissa...
Ps. Lisäksi miten peltolohkojen koko liittyy maidontuotannon kannattavuuteen? Peltoviljely ja karjatalous ovat omia sektoreitaan.
Jos tukiero tyypillisellä nykymaitotilalla on 30000 euron luokkaa, niin se tekee 300 euroa jokaista peltolohkoa kohti, jos niitä on esimerkiksi sata! Kyllä siihen rahaan ajelee jo monta kertaa vaikka naapurikuntaan saakka! Ilmankos C-alueen viljelijät vuokrailee täältä B-alueelta peltoa hyvään hintaan...
Kysymys ei ole sinun mielipiteistäsi vaan tosiasioista. Tuotanto on tosiasiassa kasvanut C-alueella selvästi! En viitsi linkkiä kaivaa, koska sinä kuitenkin olet omaa mieltäsi tosiasioistakin huolimatta...
Keski-Suomessa on päinvastoin. B-alueelta tulevat suuren rahan kanssa c-alueen vuokramarkkinoille. Kyllä kannattaa antaa vuokralle jopa 1000 euron hehtaarihintaan. hehehehehehe
Maidontuotanto on Lapissa alentunut joka vuosi viimeisen kymmenen vuoden aikana, samoin lihantuotanto, vaikka täällä on suurimmat tuet.
Eli tilanne pitäisi olla päinvastoin, mikäli tuet ratkaisee kaiken.
Sitä en tiedä, miten jossakin Jyväkylän seuduilla tilanne kehittyy ...
Mutta, eikös se ole vähän niinkuin epärehellistä puhetta, puhua Jyväskylän tuotantoluvuista ja Lapin tukitasosta samassa lauseessa, niinkuin niillä olisi tekemistä toistensa kanssa ...
Siinä saavat repiä karusellinavetoita,ennenkuin
se tuotoskuilu on kurottu umpeen.
Nyt kelpaisi jopa pientilan maito meijereille!
Tuo 30 tonnia tukieroa löytyy jo tuosta 10 kilsan päästä eikä siellä kyllä vielä lappia näy.
Jos verrataan lappiin, niin tukiero on jo yli 100 tonnia! Lapin tuet on ihan ok, mutta samanlaisissa tuotanto-oloissa pitäisi saada samat tuet! Ilmasto on pohjois-satakunnassa ja ylä-pirkanmaalla ihan sama kuin keskisuomessa tai pohjanmaallakin! Molemmissa nurmi kasvaa ihan samalla tavalla ja tukiero ei perustu yhtään mihinkään!
mutta niille kävi pieni vahinko, robonavettoja ei tule riittävän nopeasti tilalle korvaamaan menetettyä maitomärää pienten lopettaessa.
Voisitko sinä ylämaankarja harrastaja jo vähitellen olla sekaantumatta oikeiden maanviljelijöiden asioihin. Asentele sinä vaan niitä mainoksia, ja puhu sitten niistä asioista joita ymmärrät. Ja paljonkos sulla niitä maanviljelys vuosia oli muuten takana?
Miten tuotanto voi supistua kun etelänmiesten ja naisten maitokiintiöt siirretään C-tukialueelle A-B-tuki alueen Te- keskuksista.
Vaan lykkäävät eläkepäivien tullen perillisilleen
sivutöinä viljeltäviksi.Kyllä ökyisäntiä kyrsii...
Edes karjantarkkailutiloilla ei enää suostuta tuppaamaan kymmeniä kiloja päivässä nappulaoita
lehmälleen.Järkisyistä,vaikka konsulentit toisin
määräisivät.
Ökyjä ei niinkää heillä on varaa maksaa mutta näitä perseaukisia viikinkasvatteja vituttaa vielä enemmän kuten agrosta saamme lukea.
Siis "konsultti määräsi", hei kuka teillä on isäntänä se konsulttiko?
Potkikaa ne konsultit helvettiin nurkistanne osaatte te lehmänne muutenkin hoitaa.
Huomaamatta asetutte orjan asemaan konsultin vaatiessa enemmän ja yhä enemmän, kenelle te työtä teette itsellenne vai sille orjapiiskurina olevalle konsultille?
Kyllä on ollut mukavaa,kun ei ole tarvinnut tehdä tiliä lehmien syöttämisestä.
Nythän on käynnistymässä PRO AGRIAN toimesta
(Valio mukana )kehitysohjelma tuotostarkkailu-
tiloille kulujen saattamisesta kuriin -ja maitomäärän lisääminen.-Siis jälleen kerran pieksetään maidontuottajaa.HINTOJA EI NOSTETA.
PIENENPIÄ TILOJA LOPETTAA SUURELLA VAUHDILLA.
UUSIA ROBOTTITILOJA NOUSEE VAIN HARVOIN.
hommaa kuin isoilla teurastamoilla, tunkevat isänniksi tiloille.
Tuntevat aitoa huolta raakaaineen riittävyydestä.Kyllä se on tilankin etu, jos neuvonnalla saadaan tulosta paremmaksi,josvaikka tila sen neuvonnan maksaakin.
Neuvonta nappaa katteen ja valio pudottaa hintaa siinä ne tosiasiat.