Zyxelin modeemilla ei pääse asetuksiin selaimella. Firefoxiin tulee kyllä kirjautumisikkuna, mutta manuaalissa neuvotulla 1234 salasanalla ei pääse eteenpäin. Modeemi on ollut yli vuoden toiminnassa ja toiminut normaalisti eikä asetuksiin ole aiemmin yritetty kirjautua. Mistä moinen voi johtua?
Zyxel prestige 660 kirjautuminen asetuksiin
ei onnistu!!
41465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
monia. Silloin kun sen laitteen saitte niin säätikö sen joku toimimaan ? se joku on voinut muuttaa sen salasanan sillon. Tietenkin se voi vaan olla jumissa koko purkki eikä päästä sisään. Jos sinne nyt ihan pakko on päästä niin masiinan takaa reset nappia ohjeitten mukainen aika niin pitäs toimia ainakin se 1234
Resetointi ei auttanut, sen olin tehnyt ensimmäiseksi. Modeemille ei ole tehty aiemmin mitään asetuksia, siksi ongelma tuntuu oudolta. Se ei kai myöskään voi olla siltaavassa tilassa koska selain kuitenkin aukaisi kirjautumisikkunan. Olisko jotain ehdotuksia?
on tehty joskus? Kokeile eri selaimella jos tärppäisi. Voihan se olla rikki koko masiina.
Muistaakseni oikein vanhoilla ZyXELin firmwareilla se käyttöliittymä toimi parhaiten käyttämällä IE:tä. Tosin silloin Firefoxistakin oli sen aikainen versio käytössä, joten ehkä nykyinen Firefox toimii hyvin vanhojen ZyXELin firmwareversioidenkin kanssa. Mutta ei minulla tuollaista kirjautumisongelmaa ole ollut vanhalla Firefoxilla... ainoastaan uloskirjautuessa selaimen ikkunaa ei suljettu kuten IE:llä.
Mutta siis, eri selainta kannattaa kokeilla tai kannattaa päivittää Firefox uusimpaan, jos on kovin vanha versio käytössä. Tyhjennä selaimen välimuistit ym.
Hm... onko se modeemisi ostettu normaalisti kaupasta vai oletko saanut sen jostain muualta? Voisiko siinä olla jonkun itse virittämä firmware, jossa on vaihdettu asetuksia pysyvästi niin ettei resetointi vaikuta niihin? Jos on, kysy siitä modeemisi aiemmalta omistajalta. Tämän vaihtoehdon todennäköisyys on tosin hyvin pieni.