Estynyt persoonallisuushäiriö

onko kohtalotovereita?? Mulla todettiin hiljattain estynyt persoonallisuus, tyypillisiä oireita ovat ahdistus ihmisten seurassa, jännittäminen tilanteissa joissa normaalit ihmiset eivät sitä tunne, pettymyksen ja torjunnan pelko joka voi johtaa ihmiskontaktien välttämiseen. Itselläni on muutama hyvä kaveri joiden kanssa pystyn olemaan luonnollisesti, mutta jännittäminen ja epävarmuus ilmenee etenkin vastakkaisen sukupuolen kanssa. Olisi mukavaa vaihtaa ajatuksia jonkun kanssa.    
71361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olo on rennoimmillaan kun on itsekseen, mutta nyt on alkanut mennä paremmmin ja itseluottamus kohonnut. Oireiden taustalla ainakin osin on krooninen sairaus. Tsemppailehan, kyllä se siitä ohi menee.

Äänestä

ei kuitenkaan mitään diagnoosia ole.. olen varmaan vaan niin todella ujo.. mutta siis jännitän ja olen todella epävarma vastakkaisen sukupuolen seurassa. ja ei siis ole kyse mistään pienestä häviävästä alku-ujoudesta:( olen todennut että ehkä on pakko viettää loppuelämä yksin ellei joku prinssi ylisitkeä ja yliujoista pitävä ratsasta elämääni:D.. ja tuon todennäköisyys oli yhtäkuin - yksin loppuelämä -

Äänestä
  • Samanlaisia tuntemuksia ja kokemuksia ollut koko pienen ikäni.. Alkoholilla oon saanut itteni menemään, tappamalla estoja.. Mutta samalla kun oon elämästä oppinut, ja ihmisten tekoja ja ajatuksia seurannut (varsinkin kun usein ollut pelkästään sivustakatsoja) on asiat muuttunu vähitellen helpommiks.. loppuenlopuks "estynyt" ja "itseluottamus" kuuluu samaan sarjaan, ja itseluottamusta tulee kun tuntee oppimaan itseään ja ympäristöään.. Tsemppia, noista asioista pääsee pois jos haluaa =)

    Äänestä

jutellaan :))

Äänestä

Uskon että se minullakin on. Oma psykiatrini ei oikein ottanut kantaa kun siitä mainitsin. Ehkä se on aika kova paikka antaa tuollainen diagnoosi jollekin. Mutta entäpä jos sen myötä saisikin oikeanlaista hoitoa?

Tekikö psykiatri sen arvion pelkän juttelun perusteella, vai onko tuohonkin olemassa joitakin testejä. Ei minulle ainakaa sellaista annettu. Pelkkä joku narsismitesti.

Äänestä
  • Kyllä, psykiatri kysyi noin 30 kysymystä johon vastasin parhaan kykyni mukaan. Narsismi ja estynyt persoona ovat aika kaukana toisistaan, että eiköhän näille ole omat testinsä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M 22v kirjoitti:

onko kohtalotovereita?? Mulla todettiin hiljattain estynyt persoonallisuus, tyypillisiä oireita ovat ahdistus ihmisten seurassa, jännittäminen tilanteissa joissa normaalit ihmiset eivät sitä tunne, pettymyksen ja torjunnan pelko joka voi johtaa ihmiskontaktien välttämiseen. Itselläni on muutama hyvä kaveri joiden kanssa pystyn olemaan luonnollisesti, mutta jännittäminen ja epävarmuus ilmenee etenkin vastakkaisen sukupuolen kanssa. Olisi mukavaa vaihtaa ajatuksia jonkun kanssa.    

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu