Kupariputkissa on siis helmiliitokset. Aion vaihtaa vesivaraajan, seinämallisen, toiseen vastaavaan.
Kysymys: kannattaisiko katkaista kupariputkien päistä (kylmä/lämmin/varoventtiili) pari/kolme senttiä pois, vai voinko laittaa uudet helmiliitokset samoihin päihin, joihin edelliset "helmet" ovat puristuneet?
Kysyn siksi, kun näin olisi helpompi tehdä, koska varaajan alla on "kaappi", jossa sijaitsee vesiautomaatti. Jos lyhennän putkia, voipi tulla soveltuvuusongelmia, mutta ei kuitenkaan ylivoimaisia.
Helmiliitos samaan kohtaan?
6
1067
Vastaukset 6
- ei...
Voit kokeillla jos saat vanhan liitoksen pitäväksi, mutta et voi uutta helmeä samaan kohtaan laittaa, koska et saa vanhaa helmeä pois. Ja se ei ainakaan onnistu että jätät vanhan helmen paikalleen ja laitat sen viereen uuden. Varmin tapa on katkaista pari senttiä ja uusia koko helmiliitos.
Kerran avattu helmiliitos ei yleensä enää tiivisty pitäväksi varsinkin jos ensimmäisellä kerralla liitos on kiristetty hyvin tiukkaan.paikkaansa!kyllä helmiliitos pitää vaikka sen avaa monta kertaa varsinkin kun laittaa unipackia väliin ennen kuin kiristää.
- ei välttämättä!
arvo-poika kirjoitti:
paikkaansa!kyllä helmiliitos pitää vaikka sen avaa monta kertaa varsinkin kun laittaa unipackia väliin ennen kuin kiristää.
Voi pitää, ei välttämättä pidä. Väärin on joka tapauksessa sanoa, että joka tapauksessa aina pitää kerran avattu helmiliitos. Jos se on ensimmäisellä kerralla kiristetty hampaat irvessä niin ei varmasti pidää seuraavalla kerralla.
- varaaja entisiin
helmiin pitäisi onnistua, muuten joutuu uusimaan helmet niin että vanhat sahataan pätkän kanssa pois.
- japapapaa
Jos molemmat mutterit on samalla kierteellä ja rungon syvyys on sama, niin pitäisi onnistua, jos muttereita ei ole kiristetty loppuun. Teflonia voi kiertää helmen ympärille jos ei muuten pidä. Jos on kovaa putkea, niin helmet voi sahata halki ja laittaa uudet, kunhan ei sahaa putkeen uraa. Paras tapa on sahata ura helmeen, mutta ei ihan läpi, ja ruuvimesisselillä vääntämällä halkaista helmi siitä.
- TOsiasiamies
Katkaiset putket ja jos ei onnistu liitokset muuten, laitat suoralla jatkolla putken pätkän katkaistun kohdan ja varaajan liitosten väliin. Muutaman euron kalliimpi, kun menee ne jatkot, mutta se oikea tapa tehdä ja pitää varmasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi251645Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681387- 961171
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R771114Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84799Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48747Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29746- 64667
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43656- 38639