voisko joku neuvoa mikä sen järkkärin idea on,minulla on canonin povershot ja voisin haluta joskus ostaa järkkärin.
siihenhän saa liittää eri objektiivejä..mitä muuta haluatte kertoa...
järkkäri vai povershot
11
1073
Vastaukset
- 450d
Minusta järkkärin paras ominaisuus on huikeasti parempi kuvanlaatu hämärässä, kun powershotilla ei kuvia enää saa ilman salamaa. Etsin on tietysti parempi ja kamera itse asiassa helppokäyttöisempi.
- Canonisti minäkin
... jos et tiedä, miksi hankkisit järkkärin, niin jätä ostamatta. Sinulle riittää vielä se pokkari rimpula. Jos taas haluat miettiä asiaa vielä eteenpäin, niin käy kirjastossa ja lainaa joku John Hedgecoen kirja.
http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9518825564
Jos teet päätösen järkkärin hankkimisesta, niin ensimmäinen iso valinta on, ostaako digitaalisen vaiko filmijärkkärin. Molemmissa on omat hyvät puolensa aloittelijalle. Filmijärkkärin saa huomattavasti halvemmalla, mutta filmi on taas kalliimpaa.
- alotteleva järkkärillä kuvaaja
Mietin alkukesästä ostanko povershotin vai järkkärin... kaikki kehotti ostaa pover shotin kun en viä kerran tiennyt.. Joten ostin kunnon järkkärin siihen vain yksi putki jossa piisaa zoomia 250asti! Osto hetkellä hirvitti mutta ei enää! Olen ollut tosi tyytyväinen! Vihdoinkin kuvissa on väriä ja pystyy kikkaileen ja säätään vaikka suurimmaksi osaksi automaatilla kuvaankin!! (Kuvia on kesän aikana tullu räpsittyä pari tuhatta). Ett ei muuta kun ison pörssin kaa kauppaan!!! :)
- saa 90% tapauksissa
normaaliolosuhteisa samanlaisii kuvii kun järkkärikl (kaverin 450D)
tottakai se voittaa hämärässä ja esim sarjaa kun ampuu salamal. mutta maksoin itse 130 e pshotista.(uus)
pitää tietää tarpeensa. jos ei tarvii muuhun niin voihan osta uuden autonkin herkuilla. (tosin missä niistä hyötyy ellei aja ammatikseen)- fantti#
Kaverillani on powershotti jolla olen itsekkin paljon kuvannut. itselläni taas on järkkäri (canon eos 400d) ja oma mielipiteeni on että järkkäri. kyllä toi powershottikin ajaa asiansa, mutta jos yhtään laadukkaampaa tai tarkempaa kuvaa haluaa niin suosittelen järjestelmäkameraa johon kunnon objekti. ensin pärjää ehkä sillä paskalla mikä tulee mukaan, mut jos haluaa kuvata enemmän nii suosittelisin ostamaan kunnon putken :) tämä tietysti vaan oma mielipiteeni, joku muu voi olla eri mieltä ;)
- Deziren_
Riippuu mikä povershot sulla on
- epwV3Mex
Eiköhän kysyjä ole jo näiden vuosien aikana saanut päätöksen tehtyä.
- suosittelija
Tuossa olisi yksi hyvä ja edullinen.
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d - canoninen
järkky
- WanhaPatu
Minulla on järkkäri ja kompakti.
Mieluusti luontoretkille (kävely) otan mukaan kompaktin. Se on huomaamaton kaulassa ja kuvanlaatu ihan jees.
Kun lähden oikein kuvaamaan, otan järkkärin, pari lisäobjektiivia ja jalustan. Videokuvauksessa esim junia kuvatessa jalusta on oltava jotta kuvanlaatu on vakaa. Hyvä, terävä ja kiinnostava videokuva on pilalla jos kuva heiluu sinne tänne.
Kannettavaa on paljon mutta se takaa laadun. - WanhaPatu
Wanhalla Patulla on jalustana kolmijalka ja toisena alle puoli kiloa painava MONOPOD.
Aina ei viitsi (=jaksa) painavaa kolmijalkaa kantaa.
Jalustalla saa tyylikästä jälkeä koska kuva ei vapise ja heilu.
Aloittajan kysymykseen järkkäri on parempi koska sääföt voi tehdä juuri kuvattavaa kohdetta varten. Powershotit ovat jo nyt mukavan monipuolisia ja niilläkin saattaa helpoissa kohteissa onnata.
Kuvakenno ja OPTIIKKA on se joka määrää laadun. Ihan niinkuin musiikin kuuntelussa: kajarit, kajarit ja kajarit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004383"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1022936Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212855Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p9326576 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark652318Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332117- 202072
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382038- 872019
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371789