moi. onko kokemuksia tuosta nissanin 2 litrasesta turbodieselistä? onko kone ketjulla, onko se kestävä kone? ois tuossa kaupan 01 farkku ajettu 210tkm, kannattaako ees harkita? itellä alla juuri samanlainen paitsi 2,0 bensa. kannattaako vaihtaa jos pääsee järkikaupoille?
2,0 diesel primera vm 2001.
onko hyvä??
1226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Koeaja ensin ja suunnittele vasta sitten, jos enää kiinnostaa.
Muinoin harkitsin P11 2,0 td:tä, koeajon jälkeen ei kiinnostanut yhtään. Laiska 'vanhan ajan' diesel, kaiken lisäksi ei ole erityisen taloudelinen (hyvä jos pääset edes hieman alle 2,0 bensan kulutusta matka-ajossa). Turbo tosiaan, ei kyllä tunnu siltä.
2,0 bensa kone, on oikean kokoinen ja tehoinen kone primeraan. Ohitukset sujuu, jne. 2,0 bensa vielä kohtuu taloudelinen matka-ajossa. Ajomukavuus kohdallaan.
Olen tottunut, että dsl:t ovat paljon mukavempia ajettavia kuin vastaavat bensa mallit, P11 dsl kohdalla ei näin todellakaan ole.
Jos haluat mukavan ja oikeasti taloudellisen dsl 2001 tienoilta, niin etsi auto, jossa VW 1,9 tdi. Esim. octavia. Kone valovuosia P11 2,0td edellä ajomukavuudessa.
Ja vastaavasti, kun koeajaa uusia korealisia 1,6 ja 2,0 turbo dsl:tä tuntuu VW 1,9 tdi vaatimattomalta ;)