Teemme pihasaunamökkiä. Seuraava vaihe alajuoksut. Täytyykö alajuoksun alle laittaa uretaani? Jos, niin tuleeko villan päälle?
Osaako kukaan neuvoa?
Osaako kukaan neuvoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on tehty sodista alkaen joka torpassa.
Uretaanilla tiivistät ikkunat ja ovet.
Tietenkin bikimatto laitetaan, mutta mitä muuta...? (villaakin) mutta tarviiko nykyään muutakin?
niin ei tarvi miettiä
Kun kyse ulkoseinistä niin älä laita uretaania koska se imee kosteutta. Polyeteenimatto on yksi hyvä vaihtoehto. Sellainen eristekaista joka ei ime kosteutta on kuitenkin laitettava jos haluaa tehdä "viimeisen päälle".
...monesti rossipohja ja alajuoksu eristeiden alapuolella. Jos noin, niin pelkkä bitumihuopa alajuksun alle (kosteuskatko).
Jos taas alajuoksun alapuolinen ilmavuoto voisi haitata lattian lämpötiloja (rako johtaisi alapohjaeristeen sisään tai jopa eristeen yläpuolelle), niin silloin siihen bitumin päälle pehmeää koskeuden kestavää eristettä kuten muovipäällysteistä villaa tai "kosteussulkukäsiteltyä solumuovikaistaa" (yksi kauppamerkki JP-talotiiviste).