Eli siis mulla on kolme vaihtoehtoa. Minkä valitsen siinä pulma. antakaa vinkkejä kun en oikein itse osaa päättää kaikki on niin ihania ja hyviä. Mikä on paras kun tämä koira tulisi maalle ja osin metsästykseen ja kotikoiraksi lasten kanssa pitäisi pärjatä nuorin tosin 11v ja kolme koiraa jo on ennestään (tarhassa ulkona) tämä voisi/saisi asua sisällä. Eli onko kokemuksia millaisia näistä jokin tai kaikki on.
-Dreeveri
-Venäjänajokoira
-eestinajokoira
olen katsellut kyllä netistä ja koirakirjoista millaisia luonteeltaan ovat ja on ollutkin joskus Venäjänajokoira omana. Mutta lähinnä haluaisin tietää omakohtaisia mielipiteitä jos joku on joskus omistanut jonkin yllämainituista tai on kokemusta muuten vaan kiitos etukäteen jos joku vaivautuu!
HALUAN MIELIPITEESI !
7
841
Vastaukset
- kainuun ukko
Kaikista löytyy hyväluonteisia, kannattaa toki karttaa arkoja ja levottomia emokoiria. Itselläni on ollut enimmäkseen suomenajokoiria, mutta olen keskustellut monen eestinajokoiraharrastajan kanssa ja he ovat kehuneet koiraa varsinkin pitokoirana sisätiloissa. Itsekin kokeilen ko. rotua joskus tulevaisuudessa.
- vierailija
Dreeveri hyvä metsällä ja huomaamaton sisällä.lasten ystävä....
- justnäin
mun vahva mielipide on, että toi o ihan epäreilua ja melkeen jopa eläinrääkkäystä. pidät 3 koiraa ulkona häkissä ja käyt viskaamassa safkaa aina kun täytyy ja nyt otat yhden koiran sisälle. miten luulet toisten koirien siihen reagoivan? en sitten voi käsittää näitä häkkikoiria. koira on kuitenkin ihmisrakas ja ihmisläheinen eläin. joka haluaa olla ihmisenkanssa tekemisissä. tämä ulkokoira juttu pitäisi laissa kieltää. hitto että vihastuttaa.miten ihmeessä huomiosi riittää kaikkiin 4 sitten? mutta eipä tämä minun mielipiteeni paljoo auta.
- annajj
minkä rotusia ovat edelliset koirasi?
Mä kyllä oon dreeverin kannalla. Tulee hyvin lasten kanssa toimeen ja on pieni kokoine, kun sisäkoiraksi? oot sitä ottamassa. :) - mulle sopii
Muista ei ole kokemusta paitsi venakosta. Kiltti, rauhallinen jopa huomaamaton sisällä mutta toimii metsällä. Äärimmäisen ystävällinen ja rodulle ominainen arkuus häviää kun saa olla ihmisten kanssa sisällä yhtenä perheenjäsenenä. Ei hötkyile turhia.
- tonht
Itselläni kaksi eestinajokoiraa, poikaystävä metsästää molempien kanssa ja minä hoidan lähinnä seurustelun. :)
Molemmat uskomattoman söpöjä ja ihania.
Kyllä olen vahvasti eestinajokoiran kannalla ja suosittelen sitä sinullekin! :))
Siis sinulla on jo kolme koiraa ennestään?
Oletko koskaan harkinnut että nämä kolme muuta koiraasi voisivat myös olla sisällä? sillä mielestäni on todella epäreilua, että hankit yhden koiran lisää joka saa olla sisällä ja sillä välin toiset koirat hilluvat ulkona häkeissään. Suorastaan raivostuttavaa!
Mutta eestinajokoiraa minä suosittelen!! ; )) - valmentajavallu
Kaikista roduista saa hyvän ajokoiran. Ehkä kuitenkin valtarodusta varmimmin, mikäli suomenajokoiran valitsee käyttövaliovanhemmista ja periyttäjäsuvuista. Tällä hetkellä Suomessa ei ole muilla roduilla ajokoirapuolella niin hyvää tutkittua tietoa eri ominaisuuksien periytymisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1484219Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va222201Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos521808Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3611685Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221459Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi571457Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy801334Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1521160Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden821142Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221135