Torsoja Juhakille

Minä olen tätä asiaa valoitanut sinulle jo monta kertaa. TÄssä sinulle niitä sinun kaipaamiasi torsoja kuinka ajallinen ja hegellinen seurakunta nivotaan samaa tarkoitaviksi. Aktiivisimmat palstalaiset voivat varmaan täydentään listaa.

Niin vain tämän juokon keskeltä on löydettävissä Jumalan valtakunta. Käytit juuri samaa argumenttia ylempänä... Ei jumlaan valtakunta ole sama kuin vl herätyliike. Vaan ulkopuoliset ovat anteneet tämän nimen meille Jumalan lapsille. Niin se kuitenkin on ettei missään muualla saarnata oikein puhän hengen vaikutamana jumalan sanaa. Ja tämä tekee tässtä joukosta ainutkertaisen täällä ajassa.

Tämä on yksi tapa luoda mielikuvaa.

Vaikka me ihmiset erhdymme niin yhdessä me kuintekin muodostamme erehtymättömän seurakunnan. (HS-oppi joka elää edelleen). Tämä tarkoitaa edeleen kuten hoitokokousten aikana että jumalan seurakunta (ajallinen) en erhtymätön ja sille tulee olla kuuliainen. Siitäkin huolimatta että se muodostuu erehtyvistä ihmisitä. Se on oikeassa siksi että se toimii puhän hengen vaikutamana. Ja näin ollen tekee vain oikeita päätöksiä.

Pitää seurata ennen uskoneitten lapaitten jäljissä. Vain tämän yhteisön sisältä on löydettävissä päästön avaimet. Tämän ajallisen seurakunann keskellä on jumalan seurakunta joka on totuuden patsas ja peustus. (Tosin Kirsistus on totuuden patsas ja peustus mutta mitä siitä)

Jumalan lapset avaavat oven lammashuoneeseen. Me olemme lammashuoneen ovenvartiojota. (emme ole vaan oven vartia on Totuuden Henki).

Koska vain tässä joukossa toimii pyhä henki niin vain tämän joukon keskeltä voidaan löytää oikea evankeliumi. JOs ja jos. MOnenkinlaisisa ehdotja joiden äärellä ei saa kysyä että onko tämä ensinkäänt totta. Pitää uskoa sokasti.

Jos tulee epäilys että voiko näin pieni jumalan lasten joukko todella pelastua niin nämäkin epäilyt saa uskoa anteeksi ja uskoa lapselliesti....

Vain meidän veneessämme on Jeesus. (Viime kesän suviseruoista)

Tästä joukosta löysimme armon emmekä lähde muita arvioimaaan (ML vapaasti lainaten)

Ei ole anteekispyydetävää (AH vapasti lainaten)

Meidän omatuntomme voi mennä vikaan ja sen vuoksi meidän tulee aina olla kuuliainen siionin neuvoille. (Mikä muu näitä neuvoja jakaa kuin ajallinen seurakunta?)

Kuuliaisuus on parempi kuin uhri. Tämähän tarkoitaa sitä että meidän pitää aina olla kuuliainen niille neuvoille joita saamme. Pitää kilvoitella yhteisessä rakkaudessa pysmisessä. Jos me emme pysy yhteisessä rakkaudessa (inhimillinen) me emme voi pysyä jumalan valtakunnassa. (sen kysyminen on kiellettyä pysyykö yhteisö Jumalan sanassa.)

Puhujat puhuvat pýhän henggen vaikutamana jumalan sanaa. (Puhuvatpa he sitten mitä tahansa)

Parannus on mielen muutos joka herätää rakkauden ja halun tehdä matkaa tässä ajallisessa jumalan lasten jokossa. Synnytää halun tehdä työtä jumalan valtakunnan hyväksi niin ajallisilla varoilla kuin työn kautta.

KUn me osallisutmme rauhanydsitysten vuosikokouksiin teemme sitäkin kautta jumalan valtakunnan työtä.

Kun me ahkeroimme siionin palvelutehtävissä niin me teemme jumalan valatkunnan työtä.

KUn me uhraamme ajallisa varoja jumalan valtakunnan työhön jne..
---
Kun me Juhakki teemme työtä ajallisten puiteiten eteen teemme työtä ajalliste puiteitten eteen. Luomame vain mahdollisuuden ja puiteet jossa Jumalan sanaa voidaan saarnata - se on Jumalan valtakunnan työtä ja sitä sopisi jokaisessa siionissakin tehtävän.

A) saartaaan sitä Jumalan sanan mukaista saarnaa ja
B) saarnataan sitä tekoihin ehdollistettua evankeliumia ei synnin päätöä ja rippiä.
11522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sinulla on kiusallisen tarkat tiedot vl-liikkeen opillisista vääryyksistä ja osaat panna ne hyvin kirjoitukseesi.

Kun niihin ei voi vastata, niin eihän Juhakki vaivaudu kirjoittamaan yhtään mitään;)

Muuten olen aivan samaa mieltä kirjoituksesi kanssa. Asia on juuri niin:)

Äänestä

jos ei Jumala sitä lahjoita.Sitä pyytävälle Jumala sen kyllä lahjoittaa.Jumalan seurakunta ei ole sama kuin rauhanyhdistyksen talo, ei.Rauhanyhdistysten talot ja kirkot ovat seurojen pitoa varten .
Jumala ei asu käsillä tehdyissä huoneissa, vaan hän asuu lastensa sydämissä, joissa hän Henkensä kautta vaikuttaa.Jumalan seurakunta on sidoksissa Jumalan sanaan, joka on ainoa ohjenuora.
Jumalan Henki ohjaa seurakuntaa Jumalan sanan neuvoilla ja syntien anteeksiantamuksen armolla.Tässä on se seurakunnan ydin ja Pyhä seurakunta , joka on taivaasta laskettu Jerusalem, jossa saamme asua uskon kautta .Tämä on se Pyhä seurakunta, joka ei neuvoissa ja opetuksissa erehdy. Tämä pyhyys ei kirkastu kuin uskon kautta.Tätä rukoilen jokaiselle ulkona olevalle

Äänestä
  • Aloittaja

    vielä ymmärrän mutta en sitä etteä seurakuntana pitää pitää sitäkin joka ei Jumalan sanaa pidä ainona ohjenurana.

    Ja mitä siitä seuraa. Minäpä kerron mitä siitä seuraa valvotaan jossain ihan muussa kuin Jumalan sanassa. Ja joku muu ohjaa seurakunta kuin Jumalan Henki. Ajteleteko että sinulle turhaa raamatussa muistutetaan että valvokaa. Ei ei suinkaa melkein joka ut aukeamalla tuo sama kehoitus toistuu.

    Mutta ei kun sinä olet osa eerethymätöntä seurakutnaa sinun ei tarvitse valvoa. Ei sinu tarvitse kiinitää omaatuntoasi Jumlana sanaa ei suinkaan. Riitää että sinä uskot olevasi osa tuota erehtymttöntä seurakuntaa oletahan sinä uskomassa.

    Jumlaan seurakunta on totuudessa sidoksissa Jumalan sanaa ei siitä päästä yli eikä ympäri. Ja juuri siksi minä ihmetelen sitä ettei sinäkään sen isomin tunne kiivatutta ja halua että sinä oikeasti valvoisit siinä Jumalan sanssa. Ehei...

    Ehkä sinulla tosiaan on usko tuohon yhteisöjumalaan että sitä palvelemalla sinä iankaikkisen elämän perit.

    Sinä puhut ihan oikein jos se ehto tätyy - seurakunta pysyy Jumlana sanassa. Mutta jos se ei pysy niin kauhea on sinun osasi. Ja kenen tehtävä on valvoa että seurakunta pysyy Jumalan sanassa. Sinun ja joka ikisen reurakunnan jäsenen. Ei uskova ihminen voi olla minkään muun seurakunna jäsen kuin Jumalan seurakunnan. Ja se seurakunta asuu yksin totuudessa.

    Sinulla on sellainen absoluuttinen totuus joka on sinun uskosi kohde - Jumalana Henki ohjaa seurakuntaa... = Jumalan seurakuntaa ohjaa Jumalan sana. Entä jos niin ei ole.

    Mitään niin kauheaa sinun ei tarivetse uskaltaa ajatella olethan osa jumlan seurakuntaa joka pysyy Jumlan sanassa.

    Erehtymätön HS-oppi jyrää jälleen kerra koska jumalan seurakuta sanoo näin se on oikeassa koska se on erehtymätön. Kuka sanoo että se on erehtymätön. Jumalan seurakunta sanoo että se on erehtymötön. Varinaisia kehäpäätelmiä.

    Olen oikeassa kun sanon että olen oikeassa. Nerokasta = kaikki muut ovat vääräässä ja minä olen oikeassa.

    Vl seurakunta on jumalan valtakunta koska se sanoo niin. Ja se on oikeassa kun se on jumlana valtakunta.

    Ehkä ei olisi pahiteeksi sinukaan valvoa siinä Jumalan sanassa.

    Vai rukoiletko todella pulestani että minä nöyrryn parannukseen ja alan palvelemaan yhteisöjumalaa joka saaranaa muuta kuin jumlan sanaa.

    Sinä puhut oikein vain siinä tapauksessa että vl seurakunta tai se seurakunta johon kuulut saarnaa todella Jumalan sanan mukaista saarnaa. Pitää olla rehellinen ja todlla peialta sitä saarnaa siihen raamatun sanaa eikä vain elää oletamassa - koska saarna saarnataan tässä yheisössä se on oikein.

    Kuule eriseura on meidän keskellämme lähempänä kuin luuletkaan. Eli se on jokaisessa ajallisssa yheisössä. Ja se on lähempänä sinua itseäsi kuin luuletkaan.

    Äänestä

  • On hyvä että rukoilet siellä eristyssellissäsi itsellesi Kristus valoa.

    Jumala todellakin asuu Pyhän Henkensä kautta miljoonissa lapsissaan tänäkin päivänä. Jeesus Kristus on tie Jumalan valtakuntaan.

    Äänestä

Nämä sinun torsot on vain teidän ymmärrystä.

Sinun pitää tietää, että vaikka kyseessä on ihminen ja sen tekemiä "jumalallisia" tekoja, se ei tarkoita sitä, että se olisi ihmisteko.

Sen kun sinä ymmärrät, niin ymmärrät paljon uskosta.


Esim. kaste. Täysin ihminen itse tekee, mutta silti se on pyhä. Se itse "asia" on Jumalan teko ja se on Pyhä. Sitä ei tuu epäillä.

Samoin syntien anteeksiantaminen. Vaikka ihminen siinä antaa anteeksi sanoin, mutta siitä huolimatta se on Jumalan teko ja se on Pyhä. Hän vain käyttää ihmistä siinä.


Ehkä tämä valaisee "torsot" sinulle.

Äänestä
  • Jos hänelle olisi Kristus kirkastunut, niin hän ei kirjoittelisi mitään tuollaista.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ????? kirjoitti:

    Jos hänelle olisi Kristus kirkastunut, niin hän ei kirjoittelisi mitään tuollaista.

    Koska lainausket ovat suoraan kuulemistani seurapuheista. Minä kirjoitin vain sitä mitä olen kuullut.

    Äänestä

  • Aloittaja

    että osaa kaiken sen kuulemansa tulikta oikain uskon mukaisesti :)

    Sinä halusit tietää miten ajallinen ja hegellinen seurakunta sekoitetaan toisiinsa. Karkeimillaan se tulee näkyviin tuossa talkoo työssä.

    Kuten yksi palstalainen meille kerran huvitavasti kirkasti - tukeutuneen viemärin aukaiseminen on jumalan valtakunnan työtä. Mikä tahansa ajallinen asiakin voidaan hengelistää jumalan valtakunnan työksi.

    Jos sinun jotain pitää tietää niin se mikä on Jumlaan sanaa ja mikä sitä ei ole.

    Ei ollut kyse anteekisiannosta vaan siitä että ajallinen ja hengelinen seurakunta rinnatetaan toisiinsa. Väitit ettei niin tapahdu väitän että niin tapahtuu kaiken aikaa.

    Tapa jolla ajallita ja hengellistä seurakuntaa käytetään on leväperäistä ja harhaanjohtavaa monella tavalla.

    Yrität vedätää keskustelua ihan muualle. Miksi? Et vain halua keskustella tästä asisata. Onko se sinusta kiusallinen?

    Jos todella saarnataan että - me näemme monenkinlaisia hengelisyyksiä täällä ajassa mutta me teidämme ettei näiden hengelisyykisien ja kirkkojen piirissä ole oikaa raamatun mukaista uskoa. Vain tässä joukossa ja tällä tavalla voi tulla autuaaksi. Ja vaikka ihminen sanoo uskovansa samoin kuin me ja voi uskoakin niin ei häntä kuitenkaan voi pitää uskovaisena ellei hän lähde meitä ja Herraa Jeesusta seuraamaan..

    Ei Jumalalla ole kuin yksi seurakunta täällä ajassa. Vaikka se ei olekaan tämän rauhanyhdistyksen talo. Vaan tämä jumalan lasten joukko joka tänne kokoontuu... tämä on se seurakunta joka meille kokreettisella tavalla näytäytyy täällä ajassa. Ja tässä joukossa me saamme nautti jumlanan laste hoitoa
    JNE...

    Joten ... Puhujat voivat puhua ihan mitä haluavat osahan oikein uskova tulkita puheen oikan uskon mukaisesti? Oikein uskova tietää puhuuko puhuja ajallisesta vai hengelisestä seurakunnasta ja käsiteet eivät koskaan sekoa oikein uskovan ajatuksissa sanoissa ja teoissa?

    Taki voidaan käntää aina jos joutuu nuhdelluksi asiasta muuten ei ole niin tarkaa rinastetaan ko ajallinen ja hengellinen seruakunta toisiina. Tai ajalliset ja hegelliset asiat toisiinsa.

    Tämä tekee mahdolliseski henksen ja hengelisen väkivallan käytmisen toisita ihmistä kohtaan.

    Äänestä

  • UPDATE_7899535 kirjoitti:

    että osaa kaiken sen kuulemansa tulikta oikain uskon mukaisesti :)

    Sinä halusit tietää miten ajallinen ja hegellinen seurakunta sekoitetaan toisiinsa. Karkeimillaan se tulee näkyviin tuossa talkoo työssä.

    Kuten yksi palstalainen meille kerran huvitavasti kirkasti - tukeutuneen viemärin aukaiseminen on jumalan valtakunnan työtä. Mikä tahansa ajallinen asiakin voidaan hengelistää jumalan valtakunnan työksi.

    Jos sinun jotain pitää tietää niin se mikä on Jumlaan sanaa ja mikä sitä ei ole.

    Ei ollut kyse anteekisiannosta vaan siitä että ajallinen ja hengelinen seurakunta rinnatetaan toisiinsa. Väitit ettei niin tapahdu väitän että niin tapahtuu kaiken aikaa.

    Tapa jolla ajallita ja hengellistä seurakuntaa käytetään on leväperäistä ja harhaanjohtavaa monella tavalla.

    Yrität vedätää keskustelua ihan muualle. Miksi? Et vain halua keskustella tästä asisata. Onko se sinusta kiusallinen?

    Jos todella saarnataan että - me näemme monenkinlaisia hengelisyyksiä täällä ajassa mutta me teidämme ettei näiden hengelisyykisien ja kirkkojen piirissä ole oikaa raamatun mukaista uskoa. Vain tässä joukossa ja tällä tavalla voi tulla autuaaksi. Ja vaikka ihminen sanoo uskovansa samoin kuin me ja voi uskoakin niin ei häntä kuitenkaan voi pitää uskovaisena ellei hän lähde meitä ja Herraa Jeesusta seuraamaan..

    Ei Jumalalla ole kuin yksi seurakunta täällä ajassa. Vaikka se ei olekaan tämän rauhanyhdistyksen talo. Vaan tämä jumalan lasten joukko joka tänne kokoontuu... tämä on se seurakunta joka meille kokreettisella tavalla näytäytyy täällä ajassa. Ja tässä joukossa me saamme nautti jumlanan laste hoitoa
    JNE...

    Joten ... Puhujat voivat puhua ihan mitä haluavat osahan oikein uskova tulkita puheen oikan uskon mukaisesti? Oikein uskova tietää puhuuko puhuja ajallisesta vai hengelisestä seurakunnasta ja käsiteet eivät koskaan sekoa oikein uskovan ajatuksissa sanoissa ja teoissa?

    Taki voidaan käntää aina jos joutuu nuhdelluksi asiasta muuten ei ole niin tarkaa rinastetaan ko ajallinen ja hengellinen seruakunta toisiina. Tai ajalliset ja hegelliset asiat toisiinsa.

    Tämä tekee mahdolliseski henksen ja hengelisen väkivallan käytmisen toisita ihmistä kohtaan.

    Niinkö huomaa, niin ei ole sinulla kyllä yhtään ymmärräystä.



    Suomessa Jumalan lapsista, tai oikein raamattuun uskovista käytetään nimitystä vl.

    Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että kaikki vl:t olisivat Jumalan lapsia.

    Eikä se tarkoita sitä, että vl olisi Jumalan valtakunta.

    Eikä Jumalan valtakunta ole vl.

    Juman valtakunnassa kaikki eivät ole vl:ä.


    Joko nyt alkaa valkenee.


    Siis jos puhuja puhuu "meistä" se tarkoittaa Jumalan lapsia Mutta jos te ymmärrätte sen niin että se tarkoittaa vl-herätysliikettä, niin sille en voi kertakaikkiaan mitään.



    Esim, jos sinulla on pikkusisko tai -veli, joka on vaikka 1 vuotias. Sekin kuuluu Jumalan valtakuntaan, vaikka ei ole vl.

    Tajuatko nyt? Ymmärrätkö mitä tarkoitan?


    Se että tehdään Jumalan valtakunnan työtä, on suoraan raamatusta.

    Mutta sinun väittämäsi putken korjaus ei ole sinänsä Jumalan valtakunnan työtä. Siis tarkoitan että se itse työ ei ole sitä.


    Mutta esim. jos me olemme rakantemassa puitteita seurojen pitämistä varten, johon kuuluu viemäriputken aukaiseminen, silloin se on Jumalan valtakunnan työtä.

    Alkaako valkenee?




    Jos te nyt kuvittelette että SRK on joku seurakunta, se ei pidä paikkansa. SRK on vain organisaatio, joka hoitaa sellaisia asioita, että Jumalan valtakunnan työtä olisi helppo tehdä.




    ....Joten ... Puhujat voivat puhua ihan mitä haluavat osahan oikein uskova tulkita puheen oikan uskon mukaisesti? Oikein uskova tietää puhuuko puhuja ajallisesta vai hengelisestä seurakunnasta ja käsiteet eivät koskaan sekoa oikein uskovan ajatuksissa sanoissa ja teoissa?....


    Tässä on oikeestaan aika hyvin ilmaistu, miten se oikeesti menee. Mutta ottaen huomioon, että ei puhuja puhu siellä omiaan, mutta "virheiden" osalta kyllä osataan tai aika monesti osataan "tulkita" oikein. Jos ei osata, niin siitä keskustellaan joskus.

    Muuten tuo oli kyllä aika hyvin ilmaistu.


    Ei kuitenkaan voi sanoa että "ei koskaan" sekoiteta. Myös me sekoitetaan. Siksipä me monesti joudunmmekin keskustelemaan porukoissa ja kyselemään toisilta, että mitä tuo ja tuo tarkotti ku puhuja sano näin ja näin.

    Äänestä

Vanhoillislestadiolaisuudesta on Raamatun rinnalla osoitettavissa erittäin raskaita harhaoppeja. Joka muuta väittää on valehtelija.

Äänestä
  • nimellisesti oleminen ja seuroissa käyminen yksin auta.Itseämme ja Jumalan lapsia voimme pettää , mutta Jumalaa emme.Viimeisenä eli tuomiopäivänä meiltä kysytään vain ovatko syntimme anteeksi annettu. Syntien anteeksiantamuksen Jumala on jättänyt maan päälle vain omaan seurakuntaansa omien keskelle Pyhän Hengen virkana. Tätä Raamatun totuutta kannattaa uskoa ja rukoilla sitä itselleen päästäkseen elävän uskon omistajaksi ja taivaan perilliseksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7899535 kirjoitti:

Minä olen tätä asiaa valoitanut sinulle jo monta kertaa. TÄssä sinulle niitä sinun kaipaamiasi torsoja kuinka ajallinen ja hegellinen seurakunta nivotaan samaa tarkoitaviksi. Aktiivisimmat palstalaiset voivat varmaan täydentään listaa.

Niin vain tämän juokon keskeltä on löydettävissä Jumalan valtakunta. Käytit juuri samaa argumenttia ylempänä... Ei jumlaan valtakunta ole sama kuin vl herätyliike. Vaan ulkopuoliset ovat anteneet tämän nimen meille Jumalan lapsille. Niin se kuitenkin on ettei missään muualla saarnata oikein puhän hengen vaikutamana jumalan sanaa. Ja tämä tekee tässtä joukosta ainutkertaisen täällä ajassa.

Tämä on yksi tapa luoda mielikuvaa.

Vaikka me ihmiset erhdymme niin yhdessä me kuintekin muodostamme erehtymättömän seurakunnan. (HS-oppi joka elää edelleen). Tämä tarkoitaa edeleen kuten hoitokokousten aikana että jumalan seurakunta (ajallinen) en erhtymätön ja sille tulee olla kuuliainen. Siitäkin huolimatta että se muodostuu erehtyvistä ihmisitä. Se on oikeassa siksi että se toimii puhän hengen vaikutamana. Ja näin ollen tekee vain oikeita päätöksiä.

Pitää seurata ennen uskoneitten lapaitten jäljissä. Vain tämän yhteisön sisältä on löydettävissä päästön avaimet. Tämän ajallisen seurakunann keskellä on jumalan seurakunta joka on totuuden patsas ja peustus. (Tosin Kirsistus on totuuden patsas ja peustus mutta mitä siitä)

Jumalan lapset avaavat oven lammashuoneeseen. Me olemme lammashuoneen ovenvartiojota. (emme ole vaan oven vartia on Totuuden Henki).

Koska vain tässä joukossa toimii pyhä henki niin vain tämän joukon keskeltä voidaan löytää oikea evankeliumi. JOs ja jos. MOnenkinlaisisa ehdotja joiden äärellä ei saa kysyä että onko tämä ensinkäänt totta. Pitää uskoa sokasti.

Jos tulee epäilys että voiko näin pieni jumalan lasten joukko todella pelastua niin nämäkin epäilyt saa uskoa anteeksi ja uskoa lapselliesti....

Vain meidän veneessämme on Jeesus. (Viime kesän suviseruoista)

Tästä joukosta löysimme armon emmekä lähde muita arvioimaaan (ML vapaasti lainaten)

Ei ole anteekispyydetävää (AH vapasti lainaten)

Meidän omatuntomme voi mennä vikaan ja sen vuoksi meidän tulee aina olla kuuliainen siionin neuvoille. (Mikä muu näitä neuvoja jakaa kuin ajallinen seurakunta?)

Kuuliaisuus on parempi kuin uhri. Tämähän tarkoitaa sitä että meidän pitää aina olla kuuliainen niille neuvoille joita saamme. Pitää kilvoitella yhteisessä rakkaudessa pysmisessä. Jos me emme pysy yhteisessä rakkaudessa (inhimillinen) me emme voi pysyä jumalan valtakunnassa. (sen kysyminen on kiellettyä pysyykö yhteisö Jumalan sanassa.)

Puhujat puhuvat pýhän henggen vaikutamana jumalan sanaa. (Puhuvatpa he sitten mitä tahansa)

Parannus on mielen muutos joka herätää rakkauden ja halun tehdä matkaa tässä ajallisessa jumalan lasten jokossa. Synnytää halun tehdä työtä jumalan valtakunnan hyväksi niin ajallisilla varoilla kuin työn kautta.

KUn me osallisutmme rauhanydsitysten vuosikokouksiin teemme sitäkin kautta jumalan valtakunnan työtä.

Kun me ahkeroimme siionin palvelutehtävissä niin me teemme jumalan valatkunnan työtä.

KUn me uhraamme ajallisa varoja jumalan valtakunnan työhön jne..
---
Kun me Juhakki teemme työtä ajallisten puiteiten eteen teemme työtä ajalliste puiteitten eteen. Luomame vain mahdollisuuden ja puiteet jossa Jumalan sanaa voidaan saarnata - se on Jumalan valtakunnan työtä ja sitä sopisi jokaisessa siionissakin tehtävän.

A) saartaaan sitä Jumalan sanan mukaista saarnaa ja
B) saarnataan sitä tekoihin ehdollistettua evankeliumia ei synnin päätöä ja rippiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu