oonko outo ku vieläkin...

mä en ole masentunut, enkä surullinen. nykyään olen onnellinen ja tyytyväinen elämääni. mutta viiltelin ennen, pari vuotta sitten. nyt se on jäänyt päälle. saatan vetää jollain terävällä käteeni vaikka siihen ei ole edes syytä. se on tullut tavaksi. joskus jos mulla on tylsää, mä saatan viillellä tylsyyttäni. onko se mikään selitys tälle vai olenko mä vaan outo? asia ei sinänsä vaivaa mua itseäni, mutta mä vaan haluisin muitten mielipiteen.
4422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mäkin joskus viiltelen käteen, mut en mä haavoja tee, ikinä. sillein vaan et jää painauma ja sit se näyttää arvelt, mut jos on tylsää ja alat viillellä, hanki joku stressilelu, vaikka jojo. Sit ei enää viiltele nii paljon. en mä ainakaan. Se on tavallaan yhtä normaalii ku jyrsis kynää tai pureskelis kynsiä. Ei kaikki sillein tee mut kaikil on omat tavat. Mut ehkä kannattais silti kokeilla jotain stressilelua tai jotain, mikä vien ajatuksen siitä viiltämisestä. Ei se kauheen outoo ole.

Äänestä

itelläkään ei oo mitää syytä viillellä paitsi että haluan nähä oman veren valuvan ja mitä enemmän verta tulee sen kivempaa, itellä ei oo muuta syytä viillellä, tykkään vaa nähä verta.

Äänestä

Itsensä satuttaminen ei ole hyvä asia.
Mitä jos puhuistte muille siitä?

Äänestä

Viiltelyyn voi jäädä koukkuun,harmi ku siihen ei oo mitään purkkaa jota vois pureskel ku alkaa tekee mieli.
Tarvit kovaa itsekuria.Kun haluaisit alkaa viiltelemään,ala tekemään jotain;lähde lenkille,ala siivoamaan tai jotain sellaista missä on muuta ajateltavaa.Jos sulla on jokin tietty paikka mitä viiltelet aina esim. ranne niin laita siihen vaikka semmoinen hikirannenauha ja sit päätät ittekses että et ota sitä pois 2kk vaik mikä olis.

Näin mä sain sen loppumaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-roze- kirjoitti:

mä en ole masentunut, enkä surullinen. nykyään olen onnellinen ja tyytyväinen elämääni. mutta viiltelin ennen, pari vuotta sitten. nyt se on jäänyt päälle. saatan vetää jollain terävällä käteeni vaikka siihen ei ole edes syytä. se on tullut tavaksi. joskus jos mulla on tylsää, mä saatan viillellä tylsyyttäni. onko se mikään selitys tälle vai olenko mä vaan outo? asia ei sinänsä vaivaa mua itseäni, mutta mä vaan haluisin muitten mielipiteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu