Voisiko se olla ohjaustehostimeen jotenkin liittyvä, kun kylmänä niin ujeltaa. Tänä aamuna kun oli erityisen viileä, niin ei meinannut loppua millään. Kuuluu siis erikoista ujellusta konepellin alta, mutta heti kun kone lämpiää, se häviää. Tuossa jossain aikasemmissa keskusteluissa joku vaan sitä valitti, että pakkasella ainakin ääntelisi... Auto 156 2,5 V6 -98
Ohjaustehostinko?
Alfnisti
3428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä tuo pahasti vaikuttaa ohjaustehostimeen liittyvän. Jotkut on vaihtanut öljyt, on mennyt pumppua uusiksi jne. Suhtaudu vakavasti tuohon vikinään. Tutki alfabbs-keskusteluja ja koita paikantaa vika mahd pian. Tarkista heti öljyt ja lisää tarvittaessa.
Ei saa pitää mitään ääntä.
"kokemuksella" 2x156
tuo on kylläkin enemmän ominaisuus kuin vika näissä V6:ssa. aikanaan JTS:ssä ei tuota tehnyt, mutta vaihdettuani kutoskoneeseen olin itsekin ihmeissäni, kunnes asia selvisi. ihmetyttää vaan jos sinulla jo näillä ilmoilla on kunnolla ujeltanut. yleensä se vaatii toistakymmentä astetta pakkasta. silloin parempi olla koskematta rattiin, pölähtää tehostimen öljyt muutoin pihalle. eli odottele ujelluksen päättymistä. ettei olisi kuitenkin startti menossa ? valistakaa viisaammat.
niin, tuohon tosiaankin saattaisi auttaa ohjaustehostimen öljyjen vaihto.