Maailmalle matkustelemaan

haaveet..

Eli. Oon päättänyt/haaveillut jo pitkään lähteä tekemään maailmanympärys matkan. Hmm.. liekö vaan haaveeksi jäädä.. Onko kellään kokemuksia? paljon varata aikaa ja budjetti. Säästänyt olen jo jonkin aikaa. Kielitaitokin on heikko.. kaipa sitä samalla oppii:)? Mut seikkailunhimo ja ihmisiin tutustuminen ja maailmaa näkeminen kiehtoo ja mieli tekee niin kovasti lähteä tekemään tuo reissu! Haluun kokea jotain suurta ja uutta. Tiedän et tuol maailmassa on vaikka mitä ja ehkä arvostuskin nousisi. Paljonhan noin suurinpirtein kannattaa varata rahaa tuollaiseen reissuun? pinde.

3

8171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • backpacking rules

      Ala ihmeessa luovu tasta unelmasta. Todella monet ihmiset tekevat siita totta naina paivina. Katsopa vaikka tata nettisivua www.gapyear.com. Sielta loytyy loistavaa tietoa kaikille, seikkailunhaluisille ja myos niille jotka tykkaavat valmiiksi suunnittelluista paketeista. Karkeasti arvioiden ihmiset jotka menevat esim. Aasiaan ja Australiaan varaavat n. 1000-1500 USD per kuukausi. Riippuu paljon haluatko tehda toita jossain vai vain oleskella. Myos riippuu siita pidatko leirielamasta, halvoista hostelleista vai hotelleista. Tsekkaa ihmeessa tuo nettisivu, saat paljon vinkkeja.

    • matka harkinnassa

      Erilaisia maailmanympärilippuja on eri firmoilla myynnissä yhteensä kymmeniä ja kaikilla on oma hintansa. Parilla tonnilla saa jo aika kattavan reissun. Ei kukaan voi sanoa sulle mitään budjettia kun et kerro yhtään minne kaikkialle olet menossa ja miten pitkäksi aikaa ja miten aiot majoittua yms. On aika eri juttu matkustaa kuukausi kuin vuosi noin budjetin suunnittelemisen kannalta. Mieti siis ne kohteet joissa haluat ehdottomasti käydä. Mielestäni kattavin valikoima on Aktiv Resorilla, heiltä saa esitteen ihan ilmaiseksi. Kilroylla on myös valmiita paketteja, joista osa on nuorille ja osa kaikenikäisille. Kaikki matkatoimistot tarjoavat sulle sellaisen lipun kuin haluat, kunhan siis ensin päätät ne kohteet.

      Ei kannata ahnehtia kaikkea mahdollista, ei ole mitään järkeä viettää vain pari päivää jossain paikassa ja taas mennä seuraavaan. Siksi kannattaa miettiä ne paikat joissa aikoo käydä ja perehtyä niihin sitten vähän paremmin. Minkä arvostuksen ajattelit nousevan, oman arvostuksesi maailmaa kohtaan vai maailman arvostuksen sinua kohtaan?

    • homeinlapland

      katso www.wwoof.org Tällä tavalla matkustin maailman ympäri 9,5 kk pienellä budjetilla. Jos haluat kysyä lisää, kirjoita osoitteeseen: [email protected]

      t. Jaana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4746
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      150
      2687
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2285
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      35
      1453
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      44
      1413
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1396
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1241
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      151
      1070
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      977
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      932
    Aihe