Hei! Olen pian varusmiespalvelukseni päättävä nuori miehen alku Pk-Seudulta. Australiaan matkustaminen on jo ollut monen vuoden unelmani ja syyskuussa 2009 aion toteuttaa unelmani. Minun täytyy tienata rahat reissua varten ja haluaisin viettää kesän Suomessa, joten sen takia lähden reissuun vasta vuoden päästä. Ajattelin viipyä n. 1-2 vuotta, sillä en ole vielä täysin varma, mitä tulevaisuudeltani haluan. Sanontahan kuuluu, että maailma avartaa. Nuorena täytyy tehdä niitä asioita, joita nuorena voi vielä tehdä. Koulukirjoja kerkeää lukea myöhemminkin. Aikomuksenani olisi ostaa lentoliput ja viisumi erikseen, koska olen kuullut sen olevan kaikista edullisin tapa matkustaa Australiaan. Uskon, että reissu olisi aivan uskomaton kokemus ja minua kaduttaisi, jos en lähtisi. Reissu ei olisi pelkästään mikään loma/ryyppäys/työnteko reissu, vaan haluan nähdä maailmaa, itsenäistyä, oppia puhumaan englantia paremmin ja oppia mitä kaikkea uutta opin itsestäni maailmalla. But anyway... en haluaisi lähteä reissuun yksin, joten olisiko ketään muita lähdössä syyskussa 2009 Australiaan?
Australiaan syyskuussa 2009, onko muita lähdössä kyseisenä aikana?
7
1815
Vastaukset
- suunnitelma
Itsekin säästelen, jotta pääsisin sinne opiskelemaan. Olen vuosi sitten vasta palannut ausseista, silloin juuri kyseisellä suunnitelmalla kuin sinäkin. Hyvin toimi.
Ken tietää jos tästä rikastuisi, niin istutaan vaikka siinä samassa koneessa... :) - etenemiseen
juuri yksin matkustaen. Silloin on pakko käyttää juuri tarvittavaa kieltä ja ongelmat selviävät "luonnonmenetelmällä" jääden muistiin pysyvästi, eikä tarvitse yrittää muistella miten joku asia sanotaan, koska se tulee selviönä. Tietenkin alkuun on helpompaa jos on saman kielinen kaveri, mutta oppiminen takuulla kärsii. Jos sinulla on perushallinta jo kieleen, etenet aussienglannin sisään uskomattoman nopeasti ja saat varmasti eniten hyödyttäviä kavereita muista kansallisuuksista. Mutta muuten sielläkin on oltava "järki päässä", ettei tule mokailtua. Kokonaisuutena todella hyvin pelaava maa monikansallisuudesta ilmeisesti johtuen. Välittömiä, jopa reiluja ihmisiä ainakin niissä paikoissa, joissa minä lyhyellä -tee se itse-matkallani olin.
- Kittycat88
Heips Elias87!
Itse olen myös todennäköisesti lähdössä Ausseihin syksyllä -09, ehkäpä juuri myös syyskuussa. :-)
Itsellä vähän samanlaisia fiiliksiä.. Haluaisin nähdä maailmaa ja uusia paikkoja, saada uusia kokemuksia, pitää hauskaa, reissata ja juhlia, saada uusia tuttavuuksia, ehkä ystäviäkin, oppia puhumaan paremmin englantia yms yms... Ja jos hyvin käy niin itsestäänkin jotain voisi reissun varrella oppia... Kuka oikeasti on ja mitä elämältään todella haluaa, jotain sen tapaista.
Olen ensi syksynä opiskellut kaksi vuotta yliopistossa, ja haaveissa olisi pitää nyt välivuosi, koska mitään taukoa koulussa/opiskelussa ole juuri ollut ja tunnen todella olevani paussin (ja myös aurinkoisemman ilmaston) tarpeessa.;-)
Mistä päin olet Elias87 kotoisin? Olisi kiva kirjoitella lisää, esim mese/skype, voisi vaikka vähän vaihtaa ajatuksia matkasuunnitelmista ja -ideoista..?:-)
Rakkain terveisin,A - MiruH
samat on unelmat! syksyllä '09 olisi tarkoitus ausseihin lahteä juuri samoista syistä, mutta hiukan eri elämäntilanteesta. miten pitkällä oot suunnitelmiesi kanssa?
- Elias87
Maaliskuussa ois tarkoitus ostaa lentoliput ja viisumi ja lähtöpäiväksi oon suunnitellu ma 7.9.2009. Mut jos haluut, niin voit lisää mut meselistaas, niin voidaan keskustella aiheesta enemmän.
mese: [email protected] - minä myös
Elias87 kirjoitti:
Maaliskuussa ois tarkoitus ostaa lentoliput ja viisumi ja lähtöpäiväksi oon suunnitellu ma 7.9.2009. Mut jos haluut, niin voit lisää mut meselistaas, niin voidaan keskustella aiheesta enemmän.
mese: [email protected]Heippa.
Oon lähdössä Au Pairiksi Brisbaneen 10.9, mutta sen jälkeen ja välissäkin olis tarkoitus kierrellä ausseja ympäriinsä. Eli seura olis kivaa silloin! Ja jos brisbaneen eksyt niin olis kiva nähdä suomalaisia ja saada vaikka baariseuraa tjtn. :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1464824- 1843923
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1163604Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432911- 1381876
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta411673Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?591330Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261299Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211271Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231213