Alkuperäinen testamentti ei löydy

Mikä on oikeuskäytäntö kun vainajan jäämistöstä ei löydy alkuperäistä testamenttiä. Kopio on juristilla joka on sen aikanaan laatinut.
21467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kun alkuperäistä testamenttia ei löydy, se katsotaan peruutetuksi, ellei testamentinsaaja osoita, että testamentti oli olemassa testaattorin kuolinhetkellä tai että se on hävinnyt testaattorin tahtomatta. Näyttötaakka siis on testamentinsaajalla.

KKO:1968-II-80

"Testamentti
Testamentin peruuttaminen

1965 vuoden PK:n voimaantulon jälkeen kuolleen henkilön tekemä testamentti julistettiin tehottomaksi, kun testamentin saajat eivät olleet näyttäneet, että sanottu heidän hyväkseen tehty testamentti oli ollut olemassa vielä testamentin tekijän kuollessa, tai saattaneet todennäköiseksi, että se olisi hävinnyt testamentin tekijän tahtomatta."

Testamentin jäljennöksen olemassa olo ei muuta edellä kerrottua peruutuspresumptiota.

Äänestä

Leski vaati hallintaoikeustestamentin nojalla hallintaa itselleen.

Hän ei kuitenkaan tehnyt virallista tiedoksiantoa testamentista vaikka erikseen pyysin sitä.
Kopioita testamentista kuitenkin oli nähtävillä ja kopio oli myös perukirjan liitteenä.
Perunkirjoituksessa oli testamentti nähtävillä mutten myöhemmin pysynyt sanomaan oliko se kopio vai alkuperäinen.

N. vuosi myöhemmin pesänselvittäjä alkoi selvittää pesää ja nostin esille asian etten ole nähnyt alkuperäistä testamenttia enkä saanut todistettua kopioa siitä enkä myöskään tiedoksiantoa siitä.
Alkoi julmettu esiminen.
Leski jopa syytti minua että olen varastanut testamentin ja hävittänyt sen.

Testamentti löytyi kopioitujen testamenttien joukosta (lesken hallusta), allekirjoitukset oli tehty mustalla kynällä joten alkuperäistä ei ollut helppo erottaa kopiosta.

Kun sitä sitten minulle esiteltiin luulin itsekin sitä kopioksi mutta allekirjoituksen painallukset näkyivät nurjalla puolella joten totesin testamentin alkuperäiseksi.

Jos testamenttia ei olisi löytynyt olisi hallintaoikeus rauennut meidän tapauksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


salcin kirjoitti:

Mikä on oikeuskäytäntö kun vainajan jäämistöstä ei löydy alkuperäistä testamenttiä. Kopio on juristilla joka on sen aikanaan laatinut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu