Tässä taas kerran tilanne jota pitäisi jokaisen vartijan välttää työssään..
http://www.iltalehti.fi/vantaa/200809028196653_va.shtml
Toivottavasti kerrankin saadaan ihmiset vastuuseen teoistaan!!! Tämmöinen vie ihmisten luottamuksen vartijoista jotka muka ylläpitävät järjestystä ja luovat turvallisuuden tunnetta.. Sanon suoraan etten enää arvosta vartijan ammattia ollenkaan, ja olen itse entinen vartija.. olen onnellinen etten enää ole tuota ammattia harjoittava ihminen vaan teen OIKEITA töitä!!!
http://www.iltalehti.fi/vantaa/200809028196653_va.shtml
Toivottavasti kerrankin saadaan ihmiset vastuuseen teoistaan!!! Tämmöinen vie ihmisten luottamuksen vartijoista jotka muka ylläpitävät järjestystä ja luovat turvallisuuden tunnetta.. Sanon suoraan etten enää arvosta vartijan ammattia ollenkaan, ja olen itse entinen vartija.. olen onnellinen etten enää ole tuota ammattia harjoittava ihminen vaan teen OIKEITA töitä!!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tässä on nyt kyse ihan normaalista toiminnasta poliisin osalta. Jos sattuu vahinkoja, niin tottakai esitutkitaan pahoinpitelystä epäiltynä vahingoitta selvinnyt osapuolikin.
Sen enempää ei ole jutussa esitetty faktaa siitä mitä siellä todellisuudessa tapahtui. Lisäksi nopeasti luettuna näyttää olevan kyse taas normaalista mediahypetyksestä. Luodaan vauhdilla raflaava otsikko ja jätetään ne faktat hiukan vähemmälle, etenkin kun kyseessä on turvallisuusala.
Tämähän ei tietenkään tarkoita sitä etteikö siellä olisi tapahtunut jotain epäselvää ja etteikö tilanteessa olleet järjestyksenvalvojat olisi voineetkin syyllistyä johonkin, mutta jos vaikka odotettaisiin esitutkinnan valmistumista.
mitä tuohon nyt sanoisi. Järjestyksenvalvojilla oli oikeus puuttua ilmeisesti tilanteeseen.
Nyt sitten on kirjoitettu vihjaileva ja puolueellinen lehtijuttu jonka asiaa ei ole vielä edes loppuunkäsitelty. Hätäsimmät saa sätkyn ja kaikki varmasti toivovat että pahoinpitelyä ei ole tapahtunut. Katsotaan nyt miten poliisi saa asian tutkittua. Itse toivon, että jos rangaistuksiin on aihetta, niin niitä silloin jaetaan. Mutta tiedän, että ei ole helppoa huolehtia omasta työturvallisuudesta silloin kuin kohdehenkilöitä on useampia. En voi kommentoida asiaa, koska en ollut mukana. Rautoihin laitossa tulee ikävä kyllä joskus vammoja itse kullekkin. Varsinkin heikkoluisille tai narkomaaneille.
Jos mennään erottamaan isoa riehuvaa porukkaa niin kyllä siinä puolin ja toisin tulee kolhuja.
Varmaan samaa porukkaa ja vastarinta sen mukaista.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Nuoria ryöstellyt jengi jäi kiinni Vantaalla/1135239122393
sanahan, joka tuossa jutussa sanotaan on kiveen hakattu ja tulessa palamaton totuus.
Onhan mediana suuresti ylistetty ja palvottu, journalistisesta tarkkuudestaan ja tinkimättömästä tavastaan ottaa asioista de facto selvää ennen jutun kirjoittamista tunnettu keltainen lehdistö.
Että saadaan vastuuseen ja mistä teoista? Ei vielä ole osoitettu mitään tekoja tehdyksi.
Vasta tutkitaan.
Etkä muuten ole takuulla ollut vartijana missään.
Ehkä olet halunnut, mutta et ole päässyt.
silloin,kun voimaa tarvitaan.17 vuotias ei ole mikään äidin pieni paskahousu enään,ehkäpä tuo ääliö yritti potkaista vartijaa kiveksille,nehän on meillä terästä,seurauksena luunmurtuma.Turhaan kommentoitte koko tapausta,jos ette olleet paikanpäällä ja nähnyt mitä siinä tapahtui.Vartijat jotka olitte tuossa mukana,nyt sovitte yhtenevän tarinan,kuinka se idiootti pisti vastaan ja aiheutti varmasti jotain jälkiäkin teille ja haastatte sen oikeuteen.Poliisitkin käyttää aivan varmasti usein liikaa voimaa,mutta niitä on turha haastaa oikeuteen,koska kaverin selusta turvataan.
Eiköhän odotella poliisin tutkimuksien lopputulosta ennen kuin TAAS syytellään KAIKKIA vartijoita/järjestyksenvalvojia, jooko?
Onko tämä vartijan työtä, ei. Onko järjestyksenvalvojan, kyllä.
Sattui nyt jotain valitettavaa, mutta odotan enemmän tietoa asian taustalta ennen kuin kommentoin tai "tuomitsen" ketään.
Varmaan jossain Siwan kassalla istuminen on sitä oikeaa työtä....
Pullohuoneeseen ja kärryjä tyäntää.Se on oikeeta miesten tyätä eikä nuorison hakkaaminen.
voisivat jättää poliisin työt poliiseille ja keskittyä vaan siihen kärryjentyöntöön ja korien keräämiseen yms joka on heille ihan tarpeeksi vaativaa hommaa!
Ja autan aina polsia tarpen tullen. Lakimme on takana.
aina jotain reppanoita ja pikkupoikia pieksimässä,pikku secupojat vois joskus kokeilla vähän kovempia vastuksia,olis kiva nähdä miten kävis!
Rautoihin meni - ja myöhemmin poliisin hoiviin. Sulle taitaisi sopia sama resepti.