Eilen illalla, kun mittailin verenpainetta sain oikeasta kädestä aika tasaista arvoa n. 109-110/60-62 ja vasemmasta 120-135/70-75. Mittarin sykenäyttö näytti mittauksen alussa aina myös paria nopeaa peräkkäistä lyöntiä, vaikka sydän tuntui lyövän ihan tasaisesti (tunnustelin kokeeksi samaan aikaan pulssia).
Noin "parinkymmenen" mittauksen jälkeen, näytti jo suht samoja arvoja kummastakin kädestä, n. 120/70.
Onkohan mittarissa jotain vikaa, vai voiko toisessa kädessä normaalistikin olla noin eri arvot (ja kummasta käsivarresta kuuluisi yleensäkin mitata?), vai johtuikohan jostain ulkoisesta seikasta?
Tänään, kun kokeilin tuossa uudestaan, niin antoi suurinpiirtein samat arvot kummastakin kädestä (oikeasta alkuun kylläkin pari ekaa kertaa erroria).
Eri arvot toisessa kädessä
varenpaineen mittaus
1
675
Vastaukset
- suositellaan
Ainakin itselleni kotimittaukset - siis itse tehtävät - on suositeltu tehtäväksi ns. heikommasta kädestä, siis oikeakätinen mittaa vasemmasta ja vasuri oikeasta.
Ja ainakin yksi syy tähän on se, että sen mansetin laittaminen on helpompaa dominoivan käden avulla.
Mittaustuloksiinkin vaikuttaa kuinka hyvin se mansetti on saatu kiinnitettyä.
Ja kyllä käsivarsien välillä voi eroja olla, pienet erot ihan ok, mutta jos isommista on kysymys (ja toistuvasti), niin kannattaa lääkärille asiasta mainita. Isot erot eivät nimittäin ole normaaleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.748517Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662825Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182058- 1572001
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️201959Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381871Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301720- 461525
- 1021487
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256