Oisko kellään sellasta samantyylistä yrttivoipatongin ohjetta ku ne rainbowin ?:D
Yrttivoipatongin ohje
3
4350
Vastaukset
- yrttileipä
Hei,
tästä linkistä löytyy ohje yrttileivälle (4. ohje). Rainbowin patongissa ei taida olla purjoa, mutta muilta osin ko. ohjetta voisi kokeilla.
http://www.peda.net/en/magazine/mantsala/ehnroos/kotitalousehnroos?m=content&a_id=6 - Kaipaan ohjeet rautalangasta
Rainbowin yrtti- ja valkosipulipatongit ovat kyllä tosi hyviä.
- Kas tässä:
VALKOSIPULIPATONGIT (3 kpl.)
4 dl vettä tai maitoa
25 g hiivaa
½ dl öljyä
1½ rkl hunajaa
2 tl suolaa
n. 10 dl vehnäjauhoja
Täyte:
150 g voita
2-3 valkosipulinkynttä
Lämmitä vesi tai maito kädenlämpöiseksi. Murenna joukkoon hiiva ja lisää öljy, hunaja ja suola. Lisää vehnäjauhot vähitellen, samalla sekoittaen. Alusta taikina pehmeäksi ja kimmoisaksi. Peitä kulho liinalla ja jätä taikina kohoamaan kaksinkertaiseksi.
Sekoita pehmeään voihin hienonnetut valkosipulinkynnet. Jaa kohonnut taikina jauhotetulla tai öljytyllä leivinpöydällä kolmeen osaan. Kauli osa kerrallaan noin puolen sentin paksuiseksi levyksi ja levitä sille kolmasosa maustevoista.
Kääri levy rullalle kulmasta alkaen niin, että patonki tulee keskeltä hieman paksummaksi. Tee kaikki patongit näin ja nosta ne pellille leivinpaperin päälle. Voit pakastaa patongit tässä vaiheessa. Nosta patongit pakastimeen kohottamatta. Irrota myöhemmin jäiset patongit alustastaan ja pussita ne.
Kuumenna uuni 225°. Tee patonkeihin saksilla tai terävällä veitsellä viillot ja sivele leipien pinnat vedellä. Paista leipiä noin 15 minuuttia, kunnes ne ovat saaneet kauniin värin. Tarjoa lämpiminä.
* Kun paistat pakastettuja patonkeja, nosta leivät sulamaan pellille leivinpaperin päälle ja aseta pelti 50° uuniin. Tee noin 10 minuutin kuluttua patonkien pintaan viillot ja sivele niiden pinta vedellä. Jätä pelti uuniin ja käännä lämpö 225°. Paista patongit kypsiksi ja kullankeltaisiksi.
Lähde:
http://lotta.yle.fi/rswebroi.nsf/sivut/reseptit?opendocument&pageid=Content1106001F520
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1877242Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1253274Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?511866Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691383