Yrttivoipatongin ohje

ffedfd

Oisko kellään sellasta samantyylistä yrttivoipatongin ohjetta ku ne rainbowin ?:D

3

4310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrttileipä
    • Kaipaan ohjeet rautalangasta

      Rainbowin yrtti- ja valkosipulipatongit ovat kyllä tosi hyviä.

      • Kas tässä:

        VALKOSIPULIPATONGIT (3 kpl.)

        4 dl vettä tai maitoa
        25 g hiivaa
        ½ dl öljyä
        1½ rkl hunajaa
        2 tl suolaa
        n. 10 dl vehnäjauhoja

        Täyte:

        150 g voita
        2-3 valkosipulinkynttä

        Lämmitä vesi tai maito kädenlämpöiseksi. Murenna joukkoon hiiva ja lisää öljy, hunaja ja suola. Lisää vehnäjauhot vähitellen, samalla sekoittaen. Alusta taikina pehmeäksi ja kimmoisaksi. Peitä kulho liinalla ja jätä taikina kohoamaan kaksinkertaiseksi.

        Sekoita pehmeään voihin hienonnetut valkosipulinkynnet. Jaa kohonnut taikina jauhotetulla tai öljytyllä leivinpöydällä kolmeen osaan. Kauli osa kerrallaan noin puolen sentin paksuiseksi levyksi ja levitä sille kolmasosa maustevoista.

        Kääri levy rullalle kulmasta alkaen niin, että patonki tulee keskeltä hieman paksummaksi. Tee kaikki patongit näin ja nosta ne pellille leivinpaperin päälle. Voit pakastaa patongit tässä vaiheessa. Nosta patongit pakastimeen kohottamatta. Irrota myöhemmin jäiset patongit alustastaan ja pussita ne.

        Kuumenna uuni 225°. Tee patonkeihin saksilla tai terävällä veitsellä viillot ja sivele leipien pinnat vedellä. Paista leipiä noin 15 minuuttia, kunnes ne ovat saaneet kauniin värin. Tarjoa lämpiminä.

        * Kun paistat pakastettuja patonkeja, nosta leivät sulamaan pellille leivinpaperin päälle ja aseta pelti 50° uuniin. Tee noin 10 minuutin kuluttua patonkien pintaan viillot ja sivele niiden pinta vedellä. Jätä pelti uuniin ja käännä lämpö 225°. Paista patongit kypsiksi ja kullankeltaisiksi.

        Lähde:
        http://lotta.yle.fi/rswebroi.nsf/sivut/reseptit?opendocument&pageid=Content1106001F520


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5092
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4889
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2632
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe