Terve!
Olen jo jonkun aikaa halunnut ommella itselleni takin. Suurimmaksi osaksi juuri siksi, ettei kaupoista tahdo löytyä sellaista mitä etsin, ja jos löytyisi, voisin kuvitella, että se maksaa sen verran, että jää hankkimatta joka tapauksessa. Olen yrittänyt hakea ompelukursseille ja saattaa olla, että jostain joku peruu ja pääsekin. Tämä ei kuitenkaan varmaa ole.
Kyselisinkin, josko joku olisi myöntyväinen antamaan ommella koneillaan, jotka sattumalta ehkä ovat tällä hetkellä käyttämättä. Olen lainannut kirjoja aiheeseen liittyen ja tutkiskelen tällä hetkellä kaavoja ja mittojen ottamista. Itse tuote ei tulisi olemaan loppujen lopuksi mielestäni mitenkään mahdoton, koska vuoreja ja muita ei pakettiin sisälly. Jos tuntuu, että haluaisit ehkä neuvoa asiassa ja jeesiä tässä pyrkimyksessäni toteuttaa projektini, pistä koodia!
Olen jo jonkun aikaa halunnut ommella itselleni takin. Suurimmaksi osaksi juuri siksi, ettei kaupoista tahdo löytyä sellaista mitä etsin, ja jos löytyisi, voisin kuvitella, että se maksaa sen verran, että jää hankkimatta joka tapauksessa. Olen yrittänyt hakea ompelukursseille ja saattaa olla, että jostain joku peruu ja pääsekin. Tämä ei kuitenkaan varmaa ole.
Kyselisinkin, josko joku olisi myöntyväinen antamaan ommella koneillaan, jotka sattumalta ehkä ovat tällä hetkellä käyttämättä. Olen lainannut kirjoja aiheeseen liittyen ja tutkiskelen tällä hetkellä kaavoja ja mittojen ottamista. Itse tuote ei tulisi olemaan loppujen lopuksi mielestäni mitenkään mahdoton, koska vuoreja ja muita ei pakettiin sisälly. Jos tuntuu, että haluaisit ehkä neuvoa asiassa ja jeesiä tässä pyrkimyksessäni toteuttaa projektini, pistä koodia!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Uskallatko tulla naisten joukkoon
http://www.hnnky.fi/ompelu.shtml
Toki! En odottanutkaan, että johonkin raavaiden karjujen keskelle pääsen surruuttelemaan. Ajatkin passaavat hyvin. Ja tarkoitus olisikin saada neuvoja ja opastusta tekeleessä koneidenkin osalta, jotta homma edes joten kuten onnistuisi. Tattis ilmoituksesta, mutta lisääkin tarjouksia otetaan vastaan.
ja onhan Työväenopistollakin noita kursseja.
Morjens!
Kannattaa kysellä ompelukoneliikkeistä vaihtokoneita. Itse ostin muutamalla kympillä ihan hyvän koneen kaikkine tarvikkeineen ja sillä on jo ommeltu vaikka mitä. 60 € ei ole ollenkaan paha hinta toimivasta koneesta.
Voin kyllä vakuuttaa että nälkä kasvaa syödessä :) Vaikka se kone hyvä olikin niin tällä viikolla tein "pienen" heräteostoksen ja ostin uuden digikoneen.
Myyjän mielestä en täysin vastaa normiasiakasta :)
Naiset kun yleensä koneita katselevat ja ukot marmattaa kun ne on kalliita vaikka autoon on just ostettu 6 kertaa kalliimmat alumiinivanteet.
No, lipsui vähän aiheesta ohi mutta pointti oli se että käytetyn koneen voi saada muutamalla kympillä ja liikkeiden koneet on vieläpä huollettu valmiiksi.
Juu olen kyllä asiaa miettinytkin, mutta periaatteessa saumurikin olisi oltava. Tai en itseasiassa ole täysin sisäistänyt kaikkia asian laitoja ajatellen, millä koneella mitäkin tehdään. Eihän koneet tosiaan kalliita ole ja hyvähän sellainen olisi olla ihan harjoituksen vuoksikin.
Hyvä huollettu perusompelukone riittää, saumuri ei ole millään mittakaavalla välttämätön. Hyvä huollettu kotiompelukone on oikeasti hyvä sijoitus. Valitse tunnettu merkki ja mekaaninen malli jota pystyy helposti itse huoltamaan. Kunhan siitä löytyy suoraommel, siksak, kolmipistosiksak ja vähintään puoliautomaattinen napinläpi niin sillä pärjää hienosti. Varmsita että valitsemaasi koneeseen saa lisäosia eli lisäpuolia ja erikoispaininjalkoja yms.
Mistä materiaalista tuleva takkisi on? Jos kyseessä on nahka tai paksu villakangas/sekoite niin sen ompelussa on monia pikkuniksejä joita ei kirjoista opi eli joku kurssi tai muu opastus on ihan välttämätöntä.
Kaavoitatko itse vai muokkaatko valmista kaavaa? Suosittelen jälkimmäistä, kangaskaupoista saa ostaa kaavoja ellei käsityölehdistä löydy sopivaa. Käsityölehtiä voi selailla ja lainata kirjastosta.
Eli takki oli tarkoitus ommella jostain farkkukangasta muistutttavasta kankaasta. ei ihan niin paksusta, mutta tukevasta kankaasta kuitenkin. Valmiista kaavasta ajattelin muokata. Kirjastosta olen lainaamassa Kaavakirjaa, josta toivon oppivani enemmän.
Parit pikkuniksit työtä helpottamaan:
- Jos kangas on kallista niin ompele sovituskappale jostain jämäkankaasta, pyydä joku auttamaan sovituksessa eli olkasaumat istuviksi, pituudet, leveydet, taskujenpaikat. Sovituskangas olisi parhaimmillaan samanvahvuista kuin tuleva takkikangas, mutta lakanakangaskin antaa hyvin suuntaa. Sovituksen jälkeen tee tarvittavat muutokset kaavoihin ja leikkaa vasta sitten takkikankaasta. Jos ompelet suoraan takkikankaasta niin jätä 2-3 cm saumanvaraa ja ompele harsinpistoilla aluksi niin on varaa tehdä sovitusmuutokset.
- Mieti jos kuitenkin vuorittaisit takin. On miellyttävämpi käytössä ja helpompi tehdä varsinki jos kangas on paksuhkoa.
- Takkikangas kannattaa pestä kankaana ennen leikkaamista (siksakkia risareunoihin ettei purkaannu koneessa) niin ei tule yllätyksiä ekassa pesussa. Jos vuoritat niin pese myös vuorikangas ellei se ole ihan tekokuitua.
Tarpeellisia neuvoja, kiitos niistä! Minulla on pari takkia, jotka istuvat päälle hyvin ja noudattavat molemmat osiltaan suunnittelemani takin tyyppiä. Tiedän, että purkamalla vaatteita, voi niistä selvitellä helpostikin eri osat leikattavalle kankaalle, mutta onnistuuko vielä kasassa olevasta vaatteesta selvittää osien, kuten hihojen kaavat? En nyt tiedä missä suhteessa pitäisi puhua kaavoista, koska periaate olisi kopioida osat kokonaisuudessaan. Miten mitata ja mistä jos tämä on mahdollista?
Jossain oli aikoinaan niksinä, että maalarinteipillä peittää halutun kappaleen ja leikkaa/piirtää oikean malliseksi, koko teippi hässäkän sitten vain siirtää paperille, jolloin on kaava ilman saumanvaroja.
Menin sitten ja ostin sen koneen! En jaksanut jäädä odottelemaan mitään kurssja, mitkä kuitenkin toteutuvat vain parin tunnin ajan viikossa. Eikä konekaan maksanut kuin huntin. Riccar merkkinen kone, jossa tuli mukana 6 erilaista paininjalkaa ja kone on muutenkin vahvaa tekoa. Kaikki varaosat on saatavilla, että ei tee huoltamisestakaan hankalaa, kun sitä joutuu tulevaisuudessa harrastaamaan kuitenkin. Nyt vain pitäisi saada projekti kunnolla alkuun. Ajattelin ensimmäiseksi käydä hakemassa kirpputoreilta ja muualta esim. takkeja ja ratkoa palasiksi. Sitten ommella ne takaisin kasaan ja opetella näin eri saumojen ompelemista. Takin suunnittelu on kuitenkin vielä luonnosteluvaiheessa.
Nostan hattua herroille, teillä on rohkea ja ennakkoluuloton asenne, ihailen! Tuo on myös hyvä lähestymistapa, jos purat vanhat vaatteet, näkee rakenteita samalla. Monesti miehet eivät tule perehtyneeksi käsitöiden harrastamiseen (ehkä yleisen asenteen takia) mutta aina sillointällöin löytyy harrastajia. Jotkut ovat jääneet koukkuun kerran kokeiltuaan. Perinteisen puutyön lisäksi tiffanyharrastajista löytyy paljon miehiä ja mosaiikin puolelta jonkinverran. Nostan aina hattua, kun näen miehen harrastamassa, eivät ole jääneet "pojille puutöitä, tytöille käsitöitä" asenteen vangiksi.