Onko karvarouskussa oikeesti myrkkyjä? Vai kitkeryyttäkö vain keittämisellä poistetaan?
Voisko karvarouskuja säilöä kuivaamalla ja käyttöönotettaessa ensin liottaa (kauanko) ja sitten keittää sen kaksikertaa viisi minuuttia?
En tykkää tönkkösuolauksesta. Suolan poisliottaminen on aina arpomista ja kaikki makukin siinä häviää. Eikä oikeesti viitteis koko jääkaappia täyttää sienitönikällä. Puolukkaämpärissä on tarpeekksi 'sietämitä'.
Karvarouskujen kuivaus, liotus ja ryöppäys
4
5274
Vastaukset
- kuin jääkaappi
Kyllä se kirpeys käsittääkseni on vähän kuin myrkkyä. Eli menee raakana ainakin vatsa tai pää sekaisin.
Mikset sitten mieluummin ensin ryöppäisi ja sitten kuivaisi. Olisivat ainakin heti sitten valmiita ilman ongelmia.
Itse en kyllä rouskuja muuten kuin suolaamalla käyttäisi. Jos en pitäisi suolatuista, niin keräisin sitten muita kuin rouskuja. Ja voisihan sitä kerätä tietysti sellaisia rouskuja joita ei tarvitse keittää. Vai onko niitä karvalakkeja siellä jotenkin erityisen paljon?- ryöpättyjen sienien kuivatus
Kyllähän sienet - pestytkin - kuivaa mukavasti ihan pöytätuulettimen alla ilman lämmitystä, mutta epäilempä ryöpättyjen sienien kuivauksen onnistumista.
Sika kalliitta nuo kuivurti. Tekniikka kuitenkin niin yksinkertaista.
- umpioi?
Umpioidut sienet eivät tarvitse kylmäsäilytystä.
- Anonyymi
Vanha viesti mutta kerron kokemuksia.
Käsittääkseni venäjällä on tapana liottaa karvarouskut reilussa vedessä ja vettä vaihtaen.
Itse tein variaation tuosta, eli liotin 3 päivää ja 3 ketaa päivässä veden vaihto.
Neljäntenä päivänä liotin 5% suolavedessä.
Sen jälkeen huuhtelu puhtaalla vedellä lävikössä läpi josko olisi jäänyt roskia.
Sen jälkeen annospusseihin ja painelin litteiksi ja pakkaseen.
Sulaa nopeasti kun on ohut levy.
Maku selvästi parempi kuin perinteisesti ryöpätty ja sopiva suola heti kerralla, suolaisuutta voi makunsa mukaan säätää, itse päädyin 5% saattapi olla alle kun huuhtelin hyvin ennen pakkausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917355- 373907
- 453470
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402622- 2302615
- 402403
- 1292349
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292229Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202065- 451922