Omistajan muutos?

Tein mkdir komennolla kansion ja mounttasin siihen kovon. Nyt minulla ei ole oikeuksia kun omistajana on root? Miten muutan tuon omiin nimiini niin kuin muut kansiot joihin minulla on oikeus?
3340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sudo chown käyttäjätunnus /kansion/polku/XXX

Äänestä

chown user:group kansio

man chown

Äänestä

Onko levy lisäinen vai ulkoinen?

Sisäisen levyn saa helpoiten kun lisäät /etc/fstab iin levyn
auto defaults 0 0
Tämän jälkeen vain mount -a ja vamista tuli. Näin levy tulee liitetyksi joka käynnistyksen yhteydessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


------------ kirjoitti:

Tein mkdir komennolla kansion ja mounttasin siihen kovon. Nyt minulla ei ole oikeuksia kun omistajana on root? Miten muutan tuon omiin nimiini niin kuin muut kansiot joihin minulla on oikeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu