Vaikuttaako muilla nämä vaihtelevat ja kosteat kelit olotilaan? Tieteellisestihän tuota asiaa ei vissiin ole pystytty todistamaan, mutta itselläni ainakin tuntuu kovin vaikuttavan. Saattaa olla että edellisenä päivänä aivan ok olo ja seuraavana sateisena aamuja aivan jumissa.
Reuma ja kelien vaihtuvuus
reumainen
82137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaikuttavuus osoittaa että hoito ei ole toimiva ja kohdallaan
Minä olen sairastanut selkäreumaa yli 20;n vuoden ajan, eikä olotilani vaihtele ilman kosteuden mukaan.
Minulle taasen veto on myrkkyä, etenkin niskalle, joten sitä minä välttelen.
Monella tutulla kylläkin on sisäinen ilmapuntari joka näkyy kyllä aikalailla hyvin pitävän paikkaansa, etenkin sellaisilla henkilöillä joilla on jonkin asteinen nivelrikko, joten ei se ilmojen vaikutus ole ihan tuulesta tempaistu juttu, sitä kannataisi tutkia.
Veto ei taas vaikuta minuun. Nukun ikkuna auki. Kesällä tuuletin pyörii yötä päivää.
mulla vaikuttaa selkeästi. kun olen rannikolla, jossa tulee ja kostea ilma niin on kipeempi kun taas kuiva ilma ja tyyni, vähemmän kipuja.
Mulla vaikuttaa, jo ennen sadetta selkä kipeytyy enempi.
Mulla on todettu selkärankareuma ja kylmät sateiset kelit on pahimpia. Pikkupakkasella olen elämäni kunnossa mut kelien muuttuessa kivut yleensä alkaa.
Lääkäritkin tietää, että valtaosa reumasista reagoi matalapaineeseen ja sateiseen säähän. Syksyisin reumakivut ovat pahimpia, sanoi lääkäri, että silloin on reumaklinikalla asiakkaita aivan mielettömästi ja kipeitä. Kevättä kohti tilanne helpottaa.
Olen 20 vuoden kokemuksella huomannut, että syksyisin ja keväisin selkärankareumani oireet pahenevat, ja joudun käymään reumalääkärillä otattamaan mm. nilkkoihin ja polviin Lederspan-kortisonipiikkejä. Aurinkoinen kesä ja pakkastalvi on taas parempaa aikaa.
Luin viime kesänä Helsingin Sanomista uutisen, missä kerrottiin, että on tieteellisesti tutkittu ja saatu näyttöä reumapotilaiden reagoimisesta matalapaineisiin ja sateisiin ilmoihin.