Ensi vuoden 2009 talousarvio/budjetti ei lupaa työttömille mitään. Työttömät kurjistuu entisestään ei veronkevennyksiä, palkkatuki määrä rahoja vähennetään. Vaan työttömät saavat harjoitella entistä kovemmin olla ilmaistyössä työelämävalmennus/kuntouttava työtoiminta siinäpä rikastuu työmarkkinatukeen ehkä 40 centin korotus tai ei sitäkään.
budjetti 2009 ei lupaa työttömille mitään
kurjistamista
12608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ja loispummiyrittäjien kun
"palkkatuki määrä rahoja vähennetään"
Onko se sellainen joka saa valtiolta starttirahaa ja tukea mm. työllistämiseen?
Jos on niin kohtalonaan olkoon vararikko.
Sellainen yrittäjä (yritys) joka ei pärjää täysin ilman tukiaisia ei ole yrittäjä vaan... mikä vittu liekin!
”Loispummiyrittäjän määritelmä:
Loispummiyrittäjä pyörittää puuhastelupajaansa erilaisilla harjoittelijoilla ja muilla yhteiskunnan kustantamilla ilmaisorjilla, jotka on karenssin uhalla pakotettu orjiksi loispummiyrittäjille. Kaikki näiden orjien aiheuttamat kustannukset maksaa valtio eli sinä ja minä. Kyseessä on siis suora tulonsiirto loispummiyrittäjän taskuun.
Näitä orjia toimittaa loispummiyrittäjälle esim. TYP eli työvoiman palvelukeskukset. Loispummikonsulentit järjestävät lumekoulutusta työttömille, jotka koulutuksen varjolla pakotetaan orjatöihin. Tämä loispummiyrittäjien ja loispummikonsulenttien pyörittämä systeemi maksaa yhteiskunnalle vuodessa satoja miljoonia euroja.
P.S. Vielä tarkennuksena, normaali yrittäjä, joka ei alennu käyttämään orjatyövoimaa vaan maksaa asianmukaisen palkan normaalissa työsuhteessa oleville työntekijöilleen EI siis kuulu tuohon loissakkiin. Totta kai Suomessa tarvitaan yrittäjiä ja työntekijöitä, sitä ei kukaan yritäkään täällä kyseenalaistaa.”
on lieksalaisia loispummiyrittäjiä listattu jo seitsemän kappaletta (mukana kaupungin alkava tietyöprojekti)
Nyt ainakin tuli selväksi äänestyskriteerini kunnallisvaaleissa. Ei ääntä henkilölle jolla yhteyksiä "loispummiyrittäjiin".
Mihinkä tulee puuhastelupaja, jossa työttömät harjoittelee työntekoa ja ilmaisorjia lisää pakotetaan karenssin uhalla tekemään paskahommia loispummiyrittäjät hyötyy kun saadaan viinapöhköjä typpppppppp
Sinulla on oikeus käyttää avustajaa asioidessa viranomaisten kanssa. Kaveri kelpaa avustajaksi. Jos koet painostusta ja pakottamista, tee valitus. TYPin palvelut ovat vapaaehtoisia (ainakin muualla Suomessa). Jos Lieksassa pakollista, niin väärin toimivat.
te olette häviävä kansanosa kuten luteetkin.
Pistä pussi päähän ja pakene vaikka Uraalin vuorille täältä et tuu saamaa asuinpaikkaa mene rajalle rautaa valaa...pistä pussi pää....
Voisivat ne suutaan aukovat työttömät tehdä jotain ilmaisten rahojensa eroon. Esimerkiksi maksaa vähän aikaa veroja, jotta sitten olisi työttömänä vara huudella miksei kukaan tule pyyhkimään.
huolestuko työttömien toimeentulosta, kyllä heistä pidetään jatkossakin hyvä huoli, katsokaas jos työttömät eivät saisi ruokaa päivittäin, niin arvatkaas kuinka monta ruoka kauppiasta menisi välittömästi nurin, eli konkurssiin.
kaikki työttömät syömä lakkoon!
Niinkös luulet, että työttömyyspäivärahasta ei veroa oteta?