Riitta Hytöselle tiedoksi

Valtuutetun tehtävä on PÄÄTTÄÄ.

Valtuutetun tehtävänä ei ole LUOTTAA siihen, mitä hänelle kerrotaan.

Tänään 3.9.2008, paikallisen sanomalehden kertoman mukaan olet sitä mieltä, että valtuutetun tehtävänä on luottaa virkamiesten työhön.

Toivottavasti saamme joskus valtuutettuja, jotka uskaltavat ajatella ja päättää itsenäisesti.
91785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

LAPSET JA VANHUKSET ON NÄHTÄVÄSTI HELPPO UNOHTAA!!!!
Pöyristyttäviä esimerkkejä on koulukuraattorin tehtävien hoidosta!
M U T T A.
TAPAUS HENKILÖSTÖN LISÄÄMINEN HOITOLAITOKSIIN!

rouvan tempaus oli/on vertaansa vailla olevaa tunnottomuutta kun hän perusturvalautakunnan puheenjohtajana muutti mielensä kaupungin valtuuston käsitellessä hoito henkilökunnan valituksen pohjalta tehtyä esitystä henkilökunnan lisäämiseksi vanhainkoteihin. Eräiden hoitohenkilöiden(/-ay-yhdistyksen) en muista valituksen allekirjoittajia.

Valituksessa Etelä-Suomen Lääninhallitukseen vaadittiin suositusten noudattamista henkilöstön määriksi.

Perustellun valituksen pohjalta oli peruspalvelujohtaja neuvotellut lääninhallituksen edustajan kanssa minimi määräisestä portaittain tapahtuvasta henkilöstön lisäämisstä jonka peruspalvelulautakunta oli hyväksynyt ja esitti kaupungin hallitukselle, että päätös esitettäisiin valtuustossa hyväksyttäväksi.

Niin kuinkas kävikään kaupunginhallituksessa istuva sairaanhoitaja Eeva esitti huonompaa ratkaisua eli pienempää henkilöstömn lisäystä.

Esitys osoittaa Haminassa vallitsevan hirmuvallan joka ei piittaa suosituksista eikä lainsäädännöstä.
Kaupunginhallitus ja valtuuston enemmistö eivät piitanneet Etelä-Suomen lääninhallituksen kanssa tehdystä suunnitelmasta.
RH.perusturvalautakunnan puheenjohtaja ei myöskään piitannut lautakuntansa yksimielisestä päätöksestä vaan suositteli valtuuston hyväksyttäväksi kaupunginhallituksen huonompaa päätöstä ja äänesti myös itse huonompaa sairaanhoitaja Eevan ehdotusta joka tuli valtuuston päätökseksi asiassa.

RH. siis muodollisestikin toimi väärin sillä hän on mielestäni vastuussa lautakunnan puheenjohtajana siitä, että henkilöstöä on riittävästi ja kunnille asetettuja määräyksiä ja suosituksia noudatetaan.

Surullista mutta totta.

Valtuusto äänesti ja Riitta Hyvönen puheenvuorossaan suositteli valtuuston päätökseksi kaupunginhallituksen esitystä joka oli huonompi kuin peruspalvelujohtajan/lääninhallituksen kanssa sopima ja peruspalvelulautakunnan yksimielinen päätös.henkilöstön lukumäärän lisäämiseksi Myllyhovin ja Kellokallion hoitolaitoksiin.

Äänestä

Nykyään SDP;n valtuutetun ei tarvitse tuntea edes värejä sillä Keisari salissa jossa valtuusto kokoontuu on paras kun osaa sanoa ei tai jaa, mieluummin jaa.

Ajattelemiseen on oikeus pikkupiirillä ja niiden pöksyissä ovatkin toisenlaiset sukupuolielimet,

että sillai on käynyt sukupuolten välisen tasa-arvon Haminan demareissa...

tasa-arvoksi riittää s a t a m a, s a t a m a r a u t a a, k e m i a a
jne.

muut onkin hopö hopö vai oliko se; hupu,tupu ja lupu

joooo nehän ne päättää...

Äänestä

kyllä ne pudottavat Riitan pois
on todella turha demari turha koko porukka

Äänestä
  • että pudottavat, puidotamme myös kokoomuksen eevan ehdotuksia enää tekemästä

    Äänestä

Rouva hytönen antoi jo vuonna -92 näytteen omasta osaamisestaan kun oli vehkalahden ylä -asteen kuraattorina ja valehteli päin näköa oppilaille ja myöhemmin perui sanansa millä oli n. 5 todistajaa mutta eihän koululaisten äänet paina. Ihmettelen suuresti ketkä sellaista ihmistä äänestää joka valehtelee lapsille oman edun takia.

Äänestä
  • on"susi lammasten vaatteissa" myös pienituloisten demarin edustajaksi
    koska hän on virkamies ja ammattitehtävissään demari-j u m a l a t a r. demarit johtavat kaupunginhallitusta?????
    Ko. tekstin voisi siis lukea "olen virkamies/nainen luottakaa virkamieheen"

    Äänestä

  • sydämestä kouraisi, tuo koulujuttu on ilmeisesti tapa joka on jäänyt pysyväksi koska sitä tapahtuu edelleen. Kiusatun lapsen vanhempana on voimaton olo kun kiusaamisen uhrille kuraattori vaan tolkuttaa että nyt päätät ettei sinua kiusata. Ja kun lapsi päättää, eli antaa takaisin, niin joutuu siitä edesvastuuseen ja pyytelemään anteeksi siltä jolle kosti joka vaan virnistelee ja kiusaa kahta kamalammin koska on voittamaton ja koneistokin näköjään palvelee vaan näitä vahvoja ja voimakkaita. Siis missä on se kuraattorinkin moneen otteeseen mainostama koulun systeemi jolla kiusaaminen katkaistaan alkuunsa, ei se ainakaan kuraattorin toimissa näy.
    Ja sikstoisekseen, kriittisellä silmällä kannattaakin lukia virkamies-luottamushenkilön lehtijorinoita.

    Äänestä

  • virkanainen Riitta kirjoitti:

    on"susi lammasten vaatteissa" myös pienituloisten demarin edustajaksi
    koska hän on virkamies ja ammattitehtävissään demari-j u m a l a t a r. demarit johtavat kaupunginhallitusta?????
    Ko. tekstin voisi siis lukea "olen virkamies/nainen luottakaa virkamieheen"

    kirjoittaja taisi osua oikeaan

    ei siis pidä paikkaansa lougan, " ei demarit voi asioille mitään kun valtuustossa on oikeisto enemmistö" kellokkaat s o s s u t laulavat mainittua itkuvirttä jokaiselle joka valittaa heidän epäoikeudenmukaisista tekosistaan.

    Äänestä

  • hiljainen kansa kirjoitti:

    sydämestä kouraisi, tuo koulujuttu on ilmeisesti tapa joka on jäänyt pysyväksi koska sitä tapahtuu edelleen. Kiusatun lapsen vanhempana on voimaton olo kun kiusaamisen uhrille kuraattori vaan tolkuttaa että nyt päätät ettei sinua kiusata. Ja kun lapsi päättää, eli antaa takaisin, niin joutuu siitä edesvastuuseen ja pyytelemään anteeksi siltä jolle kosti joka vaan virnistelee ja kiusaa kahta kamalammin koska on voittamaton ja koneistokin näköjään palvelee vaan näitä vahvoja ja voimakkaita. Siis missä on se kuraattorinkin moneen otteeseen mainostama koulun systeemi jolla kiusaaminen katkaistaan alkuunsa, ei se ainakaan kuraattorin toimissa näy.
    Ja sikstoisekseen, kriittisellä silmällä kannattaakin lukia virkamies-luottamushenkilön lehtijorinoita.

    Velvoittaako valta?

    Miten politiikka pelaa kouluissa Haminassa.

    Opettajien suorittama oppilaan syrjintä ja kiusaaminen on julkisuuteen tulleiden tutkimusten mukaan yleisempää kuin luullaankaan..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumileimasimien vastustaja kirjoitti:

Valtuutetun tehtävä on PÄÄTTÄÄ.

Valtuutetun tehtävänä ei ole LUOTTAA siihen, mitä hänelle kerrotaan.

Tänään 3.9.2008, paikallisen sanomalehden kertoman mukaan olet sitä mieltä, että valtuutetun tehtävänä on luottaa virkamiesten työhön.

Toivottavasti saamme joskus valtuutettuja, jotka uskaltavat ajatella ja päättää itsenäisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu