Eli laittakaa tänne KAIKKIA kokemuksia W124 200D:stä mitä tiedätte! Hyviä ja huonoja.
1. Millainen auto on ajaa talvella? Ja pysyykö hyvin rasassa?
2. Kun kaikki haukkuu aina niin laiskaksi, niin onko se totta? Kyllä silläkin varmaan aina on ohi päässyt, kun on ollut tarvis?
3. Paljonko siihen maksaa diesel-vero/vuosi?
4. Millaisia vakiovarusteita autosta löytyy? Onko keskuslukitus, ja ohjaustehostin vakiona?
5. Millainen auto on ajaa maantiellä/kaupungissa?
6. Onko auto hiljainen sisälle? Muistaisin, että kun joskus olin sellaisen kyydissä, niin sisälle ei kuulunut oikein mitään?
7. Entä, kun yhden kaverin kotona on tuollainen 90 luvun alkupuolen 5-vaihteinen 200D, ajettu 450tkm, ja siitä on mennyt vaihdelaatikko 3 kertaa hajalle? Taitaa tuo perus 4-vaihteinen vaan olla siinä mielessä paljon parempi vaihtoehto. Mutta entäs maantiellä, joutuuko tuolla 4-vaihteisella pitämään paljon kierroksia, kun ajaa 100km/h? Häiritseekö niillä nopeuksilla jo sisämelu tuolla 4-vaihteisella loodalla?
Kyseinen auto kiinnostaa minua eniten siksi, että sillä ajelu tulee halvaksi, koska kulutus on pieni n. 6l/100km, ja ilmeisesti d-verokaan ei päätä huimaa. Lisäksi plussaa tulee siitä, kun se on mersu ;).
W124 200D käyttöautona
12
5647
Vastaukset
- Arska
Ei itsellä kyseistä mallia,mutta ajaessani ei tuntunut laiskalta,päinvastoin,ellei sitten ollut moottori vaihdettu.Tosin kaikilla meillä eri vaatimuksia kiihtyvyyden suhteen.Diesel vero jäi muistaakseni alle 3000markan kun sitä joskus kyselin.
- hyviä
Osta pois,varmaan halvimpia autoja ylläpitää ja huoltaa,ohjaustehostin vakiovaruste samoin keskuslukko,muutapa ei 200 deessä olekaan,4-vaihteisen välitykset on niin pitkät että ei vielä satasen vauhdissa huuda.Laiskahan se on mutta vauhtiin päästyä sillä lotkottaa mukavasti pitemmänkin matkan.Varaosat ovat tosi halpoja ja talvella lämmin ja jos vaan takakelkan puslat kunnossa ni ei tarvi kahva edellä ajaa.Lycka till!
- 200D harkinnassa...
Eihän ne 4-vaihteisen välityksen kuitenkaan yhtä pitkät ole, kun 5-vaihteisen?
Kattelin juuri Keltaista Pörssiä ja sielä oli tosi paljon 4-5000 eurolla noita 200D:tä.
Minkähän laisen yksilön sillä hintaa saa? - Pasi
200D harkinnassa... kirjoitti:
Eihän ne 4-vaihteisen välityksen kuitenkaan yhtä pitkät ole, kun 5-vaihteisen?
Kattelin juuri Keltaista Pörssiä ja sielä oli tosi paljon 4-5000 eurolla noita 200D:tä.
Minkähän laisen yksilön sillä hintaa saa?Mulla on ollut vm-87 200d mersu reilun vuoden. KM on reilu 600 tkm ja kun käytin reilu kuukausi sitten katsastuksessa niin meni heittämällä läpi. Ajoaikaa on siis ensi vuoden loppuun. Diesel vero on halpa, reilu 400 egee vuodessa. Auto on 4-vaiht. manuaali. joka on ainakin minusta oikein mukava ajella, vaikka vähän rauhallinen(laiska) peli onkin. Kulutus on ollut tasaista 6,2 litraa, ajoi sitten missä ja miten tahansa. Auto on varmasti yksi hiljaisimpia autoja, jopa uusiinkin verrattuna. Tämä on ehkä niitä laatujuttuja johon mersussa on aikanaan panostettu. Itse olisin kiinnostunut vaihtamaan isompaan samanlaiseen, eli 300d mersuun joten jos kiinnostaa niin laita s-posti osoite niin voin laittaa omastani kuvia tulemaan.
T: Pasi - Arska
Pasi kirjoitti:
Mulla on ollut vm-87 200d mersu reilun vuoden. KM on reilu 600 tkm ja kun käytin reilu kuukausi sitten katsastuksessa niin meni heittämällä läpi. Ajoaikaa on siis ensi vuoden loppuun. Diesel vero on halpa, reilu 400 egee vuodessa. Auto on 4-vaiht. manuaali. joka on ainakin minusta oikein mukava ajella, vaikka vähän rauhallinen(laiska) peli onkin. Kulutus on ollut tasaista 6,2 litraa, ajoi sitten missä ja miten tahansa. Auto on varmasti yksi hiljaisimpia autoja, jopa uusiinkin verrattuna. Tämä on ehkä niitä laatujuttuja johon mersussa on aikanaan panostettu. Itse olisin kiinnostunut vaihtamaan isompaan samanlaiseen, eli 300d mersuun joten jos kiinnostaa niin laita s-posti osoite niin voin laittaa omastani kuvia tulemaan.
T: PasiVoit tarjota autoasi myös tännekkin [email protected] ja kerro sit samalla paljonko pyydät
- Anonyymi
Pasi kirjoitti:
Mulla on ollut vm-87 200d mersu reilun vuoden. KM on reilu 600 tkm ja kun käytin reilu kuukausi sitten katsastuksessa niin meni heittämällä läpi. Ajoaikaa on siis ensi vuoden loppuun. Diesel vero on halpa, reilu 400 egee vuodessa. Auto on 4-vaiht. manuaali. joka on ainakin minusta oikein mukava ajella, vaikka vähän rauhallinen(laiska) peli onkin. Kulutus on ollut tasaista 6,2 litraa, ajoi sitten missä ja miten tahansa. Auto on varmasti yksi hiljaisimpia autoja, jopa uusiinkin verrattuna. Tämä on ehkä niitä laatujuttuja johon mersussa on aikanaan panostettu. Itse olisin kiinnostunut vaihtamaan isompaan samanlaiseen, eli 300d mersuun joten jos kiinnostaa niin laita s-posti osoite niin voin laittaa omastani kuvia tulemaan.
T: Pasionko vielä myynnissä
t. kiinnostunut
- Jouni
Minulla ollut 200D -90 n. 5 v.
Laiskuus ei ole ollut häiritsevää.
Matka vauhtina 120-130 pystyy pitämään hyvin(jos
rajoitukset sallii)
Osat ollut edullisia ja useita myyjiä.
Nyt olen ajatellut hankkia uudemman joten entinen on myynnissä.
MB 200D -90 ns. muovihelmainen aj. 480tkm.
valkoinen, keskuslukko, ABS, CD-Boxi 10 levyn,
2-renkaat aluvanteilla.
Uusittu kannentiiviste, tuulilasi, tuulilasinpyyhkijän moottori, lämmityslaitteen moottori. Ei ruostetta.
hinta 7000,- auto Kouvolassa p. 0400 - 185 840- 200D harkinnassa...
Kiitoksia tähän astisista kokemuksista! Mutta lisää kaivataan!!!
Ps. Älkää nyt perustako tänne mitään myyntipalstaa ;)
- 200D harkinnassa...
Vähäistä on kyllä kokemukset! Kyllä näitä 200D:itä varmaan enemmän on. Laittakaa nyt vaan niitä kokemuksianne lisää kyseisestä autosta!
- Anonyymi
Onks näitä monta
- Hullu
huono ajaa ja kohtuuttoman laiska,sisämelu ei
mersussa häiritse! - Anonyymi
Tollanen ois kiva omistaa ja 300e ja 240d ja 280e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047