Asuminen ja liikkuminen

Martiniquella

Olen menossa jouluksi ja uudeksivuodeksi Karibianmerelle. Suurin osa ajasta seilataan Kuunari Helenalla, mutta reissun alussa ja lopussa vietän muutaman päivän yksikseni Martiniquen saarella.

Onko kellään kokemusta sieltä? Miten kannattaa liikkua ja missä hotellissa/hostellissa on paras hinta-laatusuhde? Missä päin saarta kandee pyöriä, mitä kivaa siellä voi nähdä ja tehdä? Onko vaarallisia paikkoja, joita kannattaa välttää?

3

1704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poktok

      Moikka!

      Martiniquella bussit kulkee ja taksilla pääsee. Pääkaupunki fort de france on ihan kiva, mutta ei kannata tuhlata siellä päivää enempää. Kaupungista löytyy muutama edullinen parin tähden otelli, joissa huoneissa ilmastointi ja TV ja siistiä on. Aamiainenkin sisältyi hintaan.
      Ota bussi alle aamusta ja mene kiertelemään saarta, niin löydät itseäsi miellyttävimmät paikat.

      • mitä siitä

        Pieraisu kärsii. Sano, et paskat edeltä-


    • wappu81

      Täällä toinenkin Martiniquessa vuodenvaihteessa oleileva, nyt jo 5. kerta saarella. Tällä kertaa myös lyhyt visiitti Guadelupeen suunnitelmissa.
      Itse en ole koskaan ollut hotellissa yötä, koska olen paikallisten luona majoittunut. Ja samalla on sitten ollut auto käytettävissä. Julkista liikennettä on, mutta völillä seikkailumieli ei ole pahitteeksi :) TC autot (lähinnä minibusseja kaupunkien välillä) ihan käteviä, kun vaan sattuu oikean löytämään, lähtevät Fort de Francesta sataman tietämiltä, aukio täynnä autoja ja busseja.
      Missä voisi käydä, riippuu tietysti siitä, mikä kiinnostaa. Rommitislaamoja on monia ja lähes kaikkiin pääsee tutustumaan. Jos liikkuu noilla julkisilla StJames ehken helpoimmin lähestyttyvä StMariessa. Siinä lähellä myös banaanimuseo, jos banaanikasvit sattuu kiinnostamaan. Tosin en tiedä, miten viime vuotinen hurrikaani siihen on vaikuttanut. Rantoja on luonnollisesti, etelässä vaaleahiekkaisia ja pohjoisessa mustahiekkaisia. Pohjoisessa on myös tulivuori MtPeleé ja Earth Science Center StPierressä. Joskus on uudenvuoden seutuvilla ollut Fort de Francessa ilmaisia konsertteja ja museoihin vapaapääsy. Tuossa nyt muutamia, mitä mieleen äkkiseltään tuli.
      Tervettä maalaisjärkeä kannattaa käyttää siinä, missa kuljeksii ja etenkin pimeällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe