rouskujen säilöntä ilman ryöppäystä

säilöjätär

...onko teillä sienestäjät tietoa venäläisestä tavasta säilöä rouskuja?
Sieniä ei ryöpätä lainkaan vaan liotetaan useampi vuorokausi kylmää vettä vaihtaen ja sitten sienet purkkiin tillinkukintojen ja valkosipulin kera. Merisuolaa väliin ja kylmään. Valmista muutaman viikon kuluttua. Sienet pysyvät rouskumaisina kun niitä ei ryöpätä siis napakoina ja rouskahtelivana.
Purkki pidetään ylösalaisin kylmässä jotta ilmaa ei purkissa olisi. Onko tietoa tai kokemusta tästä tavasta? Hyviä saaliita ja iloista syksyä!!!!!

7

4908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulostaa mielenkiintoiselta

      Mesisieniä ja koivunkantosieniä säilövät ainakin öljyyn, mutta ovat käsittääkseni kyllä kiehautettu ennen. Mahtaakohan tuo mainitsemasi metodi toimia, luulisi että jäisivät hullun kirpeiksi ja epäystävällisiksi vatsalle?

      Mutta meikä on ihan messissä jos saadaan varmistus ettei siihen kuole ja tarkemmat ohjeet. Mitä rouskuja, haapa ja leppä tulee ensimmäisenä mieleen? Uskaltaako kangaskorvamustaa nyt sentään...

      Tulee kyllä mieleen, että tässä on ksymys jostain hapatustyylisestä, silloin kyllä ei tulisi suolaa ja kestäisi viikkotolkulla.

    • rouskut liotettu

      Muistelin juuri tänään äitini kertomuksia heidän rouskujenkäsittelystään. Karjalassakin niitä tosiaan liotettiin useita päiviä isoissa saaveissa, aina välillä uuteen kylmään veteen vaihtaen. Ei olisi tullut kyseeseenkään niiden ryöppäys saati sitten keittäminen. Heidän perheessään useat naiset elivät yli 90-vuotiaiksi, jopa 100-vuotiaiksi. Kyseessä olivat siis karvarouskut, joten eivät liene olleet myrkyllisiä.
      Karvarouskujen lisäksi he keräsivät haaparouskuja. (liotettiinkohan niitäkin, mahdollisesti)

      Leppärouskut käytettiin sellaisenaan.

      • säilöjätär

        ....haapa,kangas,karva,keltarouskut eivät ole m
        yrkyllisiä ainoastaan kirpeitä. Vain mustarouskua pitää välttää mut ei sekään ole myrkyllinen!Liottamisjuttu on vanha karjalainen ja inkeriläinen juttu. Kotitalousopettaja serkkuni tiesi konstin ja kirjassa Inkerin keittiö asiasta myös kirjoitetaan. Pokrovan luostarin Isä Hariton myös tekee veljeskunnan rouskut samoin. Joten kaikki vaan MUUTTAMAAN TAPOJAAN LAITTAA ROUSKUT TALVEKSI. Voin kirjoittaa koko reseptin jos kiinnostaa jotakuta. Hyvää alkanutta viikkoe itse kullekin.


      • S Hessu
        säilöjätär kirjoitti:

        ....haapa,kangas,karva,keltarouskut eivät ole m
        yrkyllisiä ainoastaan kirpeitä. Vain mustarouskua pitää välttää mut ei sekään ole myrkyllinen!Liottamisjuttu on vanha karjalainen ja inkeriläinen juttu. Kotitalousopettaja serkkuni tiesi konstin ja kirjassa Inkerin keittiö asiasta myös kirjoitetaan. Pokrovan luostarin Isä Hariton myös tekee veljeskunnan rouskut samoin. Joten kaikki vaan MUUTTAMAAN TAPOJAAN LAITTAA ROUSKUT TALVEKSI. Voin kirjoittaa koko reseptin jos kiinnostaa jotakuta. Hyvää alkanutta viikkoe itse kullekin.

        Kirjoita ihmeessä se ohje kiinostaa kovin toi liotus


      • Skeptikko kuitenkin
        S Hessu kirjoitti:

        Kirjoita ihmeessä se ohje kiinostaa kovin toi liotus

        Tottahan sienet laimenevat monissa liotuksissa, samoin kuin lipeäkala. Leppärouskuja ei tarvitse muutenkaan ryöpätä, vaan ne käyvät suoraan pannulle, jos nyt joku onnistuu madottomana löytämään.
        En itse söisi rouskuja ryöppäämättömänä, ryöppäys on paikallaan jo jotta näkymättömätkin madot ym. kuolisivat varmuudella. Rouskuja ei pidetä myrkyllisinä, mutta kirpeinä, ainoastaan mustarousku ja lakritsirousku ovat lievästi myrkyllisiä.
        Rouskut ovat sinänsä turvallisia sieniä, koska niitä on syöty ja ne on tunnettu kauan.


    • Sienimaanikko

      Haet varmaankin tätä ohjetta: Rouskut Haritonin tapaan, tai Haritonin rouskut... löytyy googlettamalla.

    • Anonyymi

      Mä tätä Venäläisen anopin johdolla juuri opettelen, karvarouskuista tulee tosiaan erinomaisia tuolla "Haritonin tavalla". Anoppi vaihtaa veden kerran päivässä, ei siis useita kertoja, sienien päällä on paino, jotta ne pysyvät veden alla ja kolmen päivän päästä vesi kaadetaan pois ja sienet suolataan ja maustetaan ja annetaan olla painon alla huoneenlämmössä omassa liemessään vielä kolme päivää ja sitten ne purkitetaan. Näin he ovat tehneet vuosikausia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      159
      2930
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2193
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2188
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      247
      2006
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1720
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1466
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      43
      1412
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      131
      1214
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      905
    Aihe