Tuli hommattua diisseligolffi. Kone 1,9 / 77 kW. Nyt olen kahden vaiheilla, että kumman hankkisi polttoaine- vai sähkölämmittimen. Perinteistä lohkolämmitintä ei saa, vaan pitää laittaa säteilylämmitin öljypohjan alle. Sitä en tiedä miten se sinne tuleé, mutta ilmeisesti se tulee irti moottorista - jolloin ainakin puolet lämmöstä menee heti suoraan harakoille. Polttoainelämmittimen haittapuolena on korkea hinta ja monimutkainen tekniikka (huolto- ja korjauskulut huolettaa). Paljonkojhan naftaa se syö? Viekö enemmän mitä säästää moottorin pienentyneenä polttoaineen kulutuksena - jotkut mainostaa, että sillä säästää polttoainetta!
Kertokaa kokemuksia. Kertokaa myös tyyppi/teho.
Kerrotaan myös että 'nykydiesel' on kylmä talvella ja siksi tarvitaan lisälämmitin ajossakin. Ei kait niissä nyt niin kylmä ole ettei takki päällä tarkene? Vai jäätyykö lasit vai mitä ne jutut on?
Thanks!
Webasto/Eberi vai säteilylämmitin
53
4351
Vastaukset
- monesta syystä
Nyky diesel kehittää sen verran vähemmän hukkalämpö, että webasto käy myös ajonaikana ja webastoon liitetyllä kaukosäätimellä tai ajastimella saa auton esilämmitettyä ennen liikkeelle lähtöä. Moottorin lämmittäminen vain pieneltä alueelta ei lämmitä esimerkisi ohjaamoa.
- mie vuan
hukkalämmön puutteesta johdu, että jotkut suorasuihkudieselit ei lämpene, vaan siitä, että ne on huonoilla kennoilla tehtyjä. Itsellä oli Golfissa Eberi ja ajossa siitä ei ollut yhtään mitään hyötyä.
Silti pa-lämmitin on todella hyvä. Kun sitä ei hehkuta pitkiä aikoja aamulla ja antaa sen olla päällä ajossa siihen asti, kun moottori on norm. lämpöinen, niin se säästää polttoainetta. Tietysti jos sitä polttaa pitkiä aikoja niin kuluttaahan se. Itse käyttelin 15-25min aamuisin riippuen ulkolämmöistä. Koskaan ei tarvinnut hehkuttaa ja lähti kuin "palmun" alta käyntiin. - ratkaisu riippuu autosta
mie vuan kirjoitti:
hukkalämmön puutteesta johdu, että jotkut suorasuihkudieselit ei lämpene, vaan siitä, että ne on huonoilla kennoilla tehtyjä. Itsellä oli Golfissa Eberi ja ajossa siitä ei ollut yhtään mitään hyötyä.
Silti pa-lämmitin on todella hyvä. Kun sitä ei hehkuta pitkiä aikoja aamulla ja antaa sen olla päällä ajossa siihen asti, kun moottori on norm. lämpöinen, niin se säästää polttoainetta. Tietysti jos sitä polttaa pitkiä aikoja niin kuluttaahan se. Itse käyttelin 15-25min aamuisin riippuen ulkolämmöistä. Koskaan ei tarvinnut hehkuttaa ja lähti kuin "palmun" alta käyntiin.Autossani on jo tehtaalla integroitu Webasto 5,2KW kaukosäätimellä ja ajastimella.
Webastolla esilämmitetään moottori ja matkustamo. Ajonaikana Webastotoimii omiaikojaan automaattitermostaatin ohjaamana tarvittaessa.
Huonoista kennoista puhuminen on potaskaa ja syy on dieseltekniikan kehitys eli vähentynyt hukkalämmön tuotto. Energiaahan kuluu esimerkiksi kesäaikaan jäähdyttämiseen turhaan esim. bensakoneissa.
Noin vartin esilämmityksellä 3 litran kone ja matkustamokin lämpenevät 5,2KW Webastolla eikä tarvitse vedellä sähköjohtoja minnekkään. - mie vuan
ratkaisu riippuu autosta kirjoitti:
Autossani on jo tehtaalla integroitu Webasto 5,2KW kaukosäätimellä ja ajastimella.
Webastolla esilämmitetään moottori ja matkustamo. Ajonaikana Webastotoimii omiaikojaan automaattitermostaatin ohjaamana tarvittaessa.
Huonoista kennoista puhuminen on potaskaa ja syy on dieseltekniikan kehitys eli vähentynyt hukkalämmön tuotto. Energiaahan kuluu esimerkiksi kesäaikaan jäähdyttämiseen turhaan esim. bensakoneissa.
Noin vartin esilämmityksellä 3 litran kone ja matkustamokin lämpenevät 5,2KW Webastolla eikä tarvitse vedellä sähköjohtoja minnekkään.todettu jo muutamissa autoalan julkaisuissakin. Eli hukkalämmön puutteesta ei auton kylmyys johdu. Vai miten voit selittää sen, että -00 mallinen pumppari Golf ei ollut sen lämpimämpi vaikka antoi 4kw eberin huutaa ajossakin? Mihin se 4kw hukkui? Eikö siinä tullutkaan enään hukkalämpöä tarpeeksi.....?
Nykyisessä 3L dieselissä ei ole lämpöongelmia ja kulutuskin on ollut maantiellä 5,3 paras (talvella) ja normaalisti 6,5-6,9. Golfin maantiekulutus oli 5 (maantiellä) ja normaalisti 5,5. Silti siinä oli kylmä aina kun lämpö meni alle 15C ja auto oli minulla uudesta asti.
Joten tuo hukkalämpö juttu on ihan varmasti täyttä pötyä. Kyse on suunnittelusta, ei muusta. - ML213
mie vuan kirjoitti:
hukkalämmön puutteesta johdu, että jotkut suorasuihkudieselit ei lämpene, vaan siitä, että ne on huonoilla kennoilla tehtyjä. Itsellä oli Golfissa Eberi ja ajossa siitä ei ollut yhtään mitään hyötyä.
Silti pa-lämmitin on todella hyvä. Kun sitä ei hehkuta pitkiä aikoja aamulla ja antaa sen olla päällä ajossa siihen asti, kun moottori on norm. lämpöinen, niin se säästää polttoainetta. Tietysti jos sitä polttaa pitkiä aikoja niin kuluttaahan se. Itse käyttelin 15-25min aamuisin riippuen ulkolämmöistä. Koskaan ei tarvinnut hehkuttaa ja lähti kuin "palmun" alta käyntiin.On kaksi eri asiaa kun puhutaan moottorin lämpenemisesta ja matkustamon lämpenemisestä.
Todella suoraruisku Dieselin hyötysuhde on parempi kuin esikammio Dieselin ja tästä syystä moottorista käynnin aikana ei vapaudu lämpöä niin paljon.
Taas sisätilojen lämpenemiseen vaikuttaa taas lämmityslaitteen kennon koko/teho.Jos autossa on pienitehoinen lämmityslaite/kenno ja yhdistelmänä nyky Diesel, niin sisätilan lämpeneminen on hidasta.
Esim. itselläni on Bussi Hiace D4D. Jos talvella pakkasella lähtee kylmäkäynnistäen liikkeelle, niin saa ajaa yli 15 km ennen kuin moottorin termostaatti aukeaa.Takana sisätiloissa on lisälämmitin.Siis Eberi on aivan välttämätön kapistus talvella.
Todella moottorin lämmityksessä menevä polttoaine 0,3l lämmityskerta säästyy taas lämpimän moottorin paremmassa hyötysuhteessa.
- ehdottomasti
Tuo säteily vaan huonontaa kylmäkäynnistystä,
lämmittää sen verran että kone luulee olevansa lämmin. Eberi kauko-ohjauksella ollut yli 4 vuotta ja tulee olemaan jatkossakin. - se säteily"lämmitin...
laita Webasto tai Eberi. Mukava lähteä aamulla
lämpimällä autolla liikkeelle. - kummatkin
Omassa kummatkin.
Säteilylämmitin laitetaan usein johonkin reikään, joissain malleissa on vielä niitä liimalohkareita. - The Rat
Polttoainepohjainen lämppäri on varmaankin tehokkaampi. Kaksi tuntia piuhan päässä, eikä lämpömittari edes värähdä liikkeellelähtiessä... Kolinaa toki on vähemmän ja kabiini alkaa lämpenemään minuttia nopeammin (toisaalta, minulla on sisätilanlämmitin myös päällä, mikä auttaa tuohon ongelmaan).
Itse otin siis sähkölämppärin. Sähköt kun tulevat duunissa "ilmaiseksi" tolpasta ja tulivat edellisessä kämpässä "ilmaiseksi" autopaikan yhteydessä. Jos näitä etuja ei olisi ollut, olisin varmaan päätynyt polttoainelämppäriin.
Varsinaisesti ajossa ei ole kylmä, mutta sivuikkuna on ilmeisen ohut (siitä hohkaa kylmää jo -20 asteen lämpötiloissa niin pahasti ettei viitsi t-paita päällä kättä lepuuttaa ikkunalaudalla - edellisellä rellulla moista ei tapahtunut). Kylmin tosin, missä olen golffin varianttia pyöritellyt, on muistaakseni -25 astetta. Voi olla, että -30 tuntuu jo...- näin on
että jos sinun autossa on termostaatti kunnossa niin ei lämpömittari pidäkkään värähtää. Loki lämmittää vesitilaa ennen termostaattia eli lämmittää moottorinlohkoa.Ja tuomoisia pakkasia ei ole tulossa enää eli se siitä.
- onko järkeä
kun laitat esim. webaston että onko järkeä maksaa esim. tolpasta vastiketta ja työnantaja maksaa samoin kun sinä lämmität autoa omaan piikkin sen päälle ostamalla polttoaineen lämmittimeen? Minusta hölmöläisen hommaa ja tuhluuta. Ainoa missä se on järkevää on jos joutuu autolla paikkana missä ei ole sähköjä. Niitä paikkoja ei ole monia enää.
- voi itkut
kyllä on taas "insinööri" asialla. Kenellä on autossa niin paksut ikkunat ettei kylmä tulee sitä pitkin? lasi johtaa vielä hyvin lämpöä tai kylmää. On hauskaa lukea näiden idioottien kirjoituksia.
- The Rat
voi itkut kirjoitti:
kyllä on taas "insinööri" asialla. Kenellä on autossa niin paksut ikkunat ettei kylmä tulee sitä pitkin? lasi johtaa vielä hyvin lämpöä tai kylmää. On hauskaa lukea näiden idioottien kirjoituksia.
Ikkuna kun voidaan rakentaa monella tavalla. Pääsääntöisesti siten, että lisäämällää kerroksia, ikkunan paksuus myös kasvaa.
Toisaalta, oli lasi millainen johde tahansa, paksumpi kerros eristää paremmin kuin ohuempi. Ja fakta on, että nykyisessä autossa kättä ei talvella voi ikkunan vieressä lepuuttaa, siinä missä vanhassa pystyi.
Ihan tiedoksesi muuten, jopa erilaisia lämpölaseja on autoon myytävänä. Kalliita vain ovat... - The Rat
onko järkeä kirjoitti:
kun laitat esim. webaston että onko järkeä maksaa esim. tolpasta vastiketta ja työnantaja maksaa samoin kun sinä lämmität autoa omaan piikkin sen päälle ostamalla polttoaineen lämmittimeen? Minusta hölmöläisen hommaa ja tuhluuta. Ainoa missä se on järkevää on jos joutuu autolla paikkana missä ei ole sähköjä. Niitä paikkoja ei ole monia enää.
Mielestäni juuri näin kyllä sanoinkin?
Okei, myönnetään. Webastossa on etuina usein myös nopeampi lämpeneminen ja varsinkin kaukosäädin. Aina ei esimerkiksi tiedä, milloin on lähdössä... :)
- en nyt ymmärrä
lohkolämmitintä golfiin? WEbasto ei ikinä kannata laittaa sillä se syö litran tunnissa löpöä.
- toi sun Webasto
Mun 5kW Webasto imee täysteholla 0,59 litraa tunnissa ja puoliteholla arvaa paljonko? No 0,295 litraa tunnissa. Koskaan ei vaan tule sellaista tilannetta että sen pitäisi käydä kokonaista tuntia että tuo reilut puoli litraa kuluisi.. 10 minuuttia webastolla kun vastaa kahta tuntia lohkolämmittimellä ja siinä ajassa (10 min) menee lientä webastossa täydelläkin teholla reilusti alle desilitra (0,098 litraa jos tarkkoja ollaan).
Nämä laskelmat perustuvat siihen että lohkolämppärit ovat yleensä luokkaa 0,5 kW ja webastot luokkaa 5 kW.
Kovemmalla pakkasella lohkolämmitin ei edes miljoonan tunnin käytöllä saa moottoria likimainkaan käyntilämpöiseksi. Webasto taas hoitaa homman alle puolessa tunnissa. Etelä-Suomen kovimmilla talvilla vartissa. - ML213
Vaikka sinulla ei ole näköjään kokemuksia näistä lämmittimistä, niin kerron vielä yhden tekijän, joka liittyy tähän eli riippuvuus.
Jos hankii autoonsa Eberi/Webasto lämmittimen, niin ei voi olikein edes ajatella autoilua ilman sitä.Moottorikin "vapautuu" kylmäkäynnistyksistä, jolla lienee merkityksensä kestävyyteen.
Mutta, merkittävin tekijä lieneekin, miten moottorin alilämpöisenä ajalut lyhenee todella paljon.Juuri alilämpöinen moottorin käyntilämpötila on haitallista monessakin suhteessa. Kulutus, päästöt, kuluminen jne..
Lisäksi on aina muistettava miten eriasteisista lämpötiloista on kyse sähkölämmitimien ja polttoaine lämmittimien välillä.Monasti sähkölämmittimien (säteily) tehot on samaa luokkaa kuin lämpöhäviot eli moottorin lämpötilan nostaminen on jo vaikeaa.
Esim. nykyisessä autossa ei ollut ostettaessa Eberiä ja lämmittelin 4/h lokilämmittimellä.Moottori kävi alilämpöisenä lähes koko ajon ajan, koska moottorin lämmöntuotto nyky Dieseleissä on tosi alhainen.Nyt kähtölämpötila on jo lähellä 70 astetta ka muutama kilönetri, niin lämpötila on jo "termostaatti" lukemissa. - kaikke asitä
ML213 kirjoitti:
Vaikka sinulla ei ole näköjään kokemuksia näistä lämmittimistä, niin kerron vielä yhden tekijän, joka liittyy tähän eli riippuvuus.
Jos hankii autoonsa Eberi/Webasto lämmittimen, niin ei voi olikein edes ajatella autoilua ilman sitä.Moottorikin "vapautuu" kylmäkäynnistyksistä, jolla lienee merkityksensä kestävyyteen.
Mutta, merkittävin tekijä lieneekin, miten moottorin alilämpöisenä ajalut lyhenee todella paljon.Juuri alilämpöinen moottorin käyntilämpötila on haitallista monessakin suhteessa. Kulutus, päästöt, kuluminen jne..
Lisäksi on aina muistettava miten eriasteisista lämpötiloista on kyse sähkölämmitimien ja polttoaine lämmittimien välillä.Monasti sähkölämmittimien (säteily) tehot on samaa luokkaa kuin lämpöhäviot eli moottorin lämpötilan nostaminen on jo vaikeaa.
Esim. nykyisessä autossa ei ollut ostettaessa Eberiä ja lämmittelin 4/h lokilämmittimellä.Moottori kävi alilämpöisenä lähes koko ajon ajan, koska moottorin lämmöntuotto nyky Dieseleissä on tosi alhainen.Nyt kähtölämpötila on jo lähellä 70 astetta ka muutama kilönetri, niin lämpötila on jo "termostaatti" lukemissa.sillä lohkolla jos lämmittää 4 tuntia niin hukkaan menee sillä vaikka pitäisit 10 tuntia niin siitä ei lämmöt nouse. Ja on paska puhetta että näissä nykyisissä pakkasissa moottori käy vajaalla lämmöllä. Lohkolla riittää alle -10C pakkasella 30 minuutia ja ei ole sellaista dieseliä joka ei siinä lämmössä lämpene normaaliin alle 15 minuutissa kun ajaa. JOs näin ei käy niin sinulla on termostaatti rikki.
- ML213
kaikke asitä kirjoitti:
sillä lohkolla jos lämmittää 4 tuntia niin hukkaan menee sillä vaikka pitäisit 10 tuntia niin siitä ei lämmöt nouse. Ja on paska puhetta että näissä nykyisissä pakkasissa moottori käy vajaalla lämmöllä. Lohkolla riittää alle -10C pakkasella 30 minuutia ja ei ole sellaista dieseliä joka ei siinä lämmössä lämpene normaaliin alle 15 minuutissa kun ajaa. JOs näin ei käy niin sinulla on termostaatti rikki.
ei ole sellaista dieseliä joka ei siinä lämmössä lämpene normaaliin alle 15 minuutissa kun ajaa. JOs näin ei käy niin sinulla on termostaatti rikki.
-------
Auto on Hiace D4DBussi, jossa tehokas lisälämmitys sisätiloissa.Miikottainen ajo on pyöritysajoa 2..7 km. Jos todella lämmöt ei lähtiessä ole lähellä 60..70 astetta niin, termostaatti on aina kiinni. Vain pitkillä matkoilla lämmöt on termostaati avautumis kohdalla.
Termostaatti on ehjä ja syyläri siis läpeensä kylmä, joka vielä on täysin peitetty.Lämmityksen ollessa lokilämitteinen eli vain haalea kone, niin termostaatti avautui vain "keväällä".
Tietysti pidemmillä matkoilla lämmöt ovat normaalit. No, ajotapa jo vaikuttaa kokonaisuuteen. - Rupe Jounansuu
ML213 kirjoitti:
Vaikka sinulla ei ole näköjään kokemuksia näistä lämmittimistä, niin kerron vielä yhden tekijän, joka liittyy tähän eli riippuvuus.
Jos hankii autoonsa Eberi/Webasto lämmittimen, niin ei voi olikein edes ajatella autoilua ilman sitä.Moottorikin "vapautuu" kylmäkäynnistyksistä, jolla lienee merkityksensä kestävyyteen.
Mutta, merkittävin tekijä lieneekin, miten moottorin alilämpöisenä ajalut lyhenee todella paljon.Juuri alilämpöinen moottorin käyntilämpötila on haitallista monessakin suhteessa. Kulutus, päästöt, kuluminen jne..
Lisäksi on aina muistettava miten eriasteisista lämpötiloista on kyse sähkölämmitimien ja polttoaine lämmittimien välillä.Monasti sähkölämmittimien (säteily) tehot on samaa luokkaa kuin lämpöhäviot eli moottorin lämpötilan nostaminen on jo vaikeaa.
Esim. nykyisessä autossa ei ollut ostettaessa Eberiä ja lämmittelin 4/h lokilämmittimellä.Moottori kävi alilämpöisenä lähes koko ajon ajan, koska moottorin lämmöntuotto nyky Dieseleissä on tosi alhainen.Nyt kähtölämpötila on jo lähellä 70 astetta ka muutama kilönetri, niin lämpötila on jo "termostaatti" lukemissa.Kuten tuossa alussa jo mainitsin niin omassa käyttöautossani on 5kW webasto. Sen lisäksi ajelen ympäri vuoden erilaista kuorma-auto ja bussikalustoa joissa webastot ovat kymmenien kilowattien luokkaa ja yhdessäkin kuormurissa on pari erillistä webastoa joista toinen lämmittää kuormatilaa. Eli ei minulla ole näköjään minkäänlaista kokemusta näistä lämmittimistä.
Joka tapauksessa 0,5kW sähkövastus jota kutsutaan lohkolämmittimeksi ei missään tilanteessa lämmitä moottoria likimainkaan käyntilämpöiseksi ja siksipä sitä ei suositella käytettävän yli kahta tuntia koska moottori jäähtyy nopeammin kuin tuo lämmitin pystyy lämmittämään. Ja tämä tietenkin riippuu lämpötilasta jossa sitä käytetään. Saharan 50 asteessa lohkolämmitin saattaa hyvinkin auttaa moottorin käyntilämpöiseksi tai jopa ylikin. - ML213
Rupe Jounansuu kirjoitti:
Kuten tuossa alussa jo mainitsin niin omassa käyttöautossani on 5kW webasto. Sen lisäksi ajelen ympäri vuoden erilaista kuorma-auto ja bussikalustoa joissa webastot ovat kymmenien kilowattien luokkaa ja yhdessäkin kuormurissa on pari erillistä webastoa joista toinen lämmittää kuormatilaa. Eli ei minulla ole näköjään minkäänlaista kokemusta näistä lämmittimistä.
Joka tapauksessa 0,5kW sähkövastus jota kutsutaan lohkolämmittimeksi ei missään tilanteessa lämmitä moottoria likimainkaan käyntilämpöiseksi ja siksipä sitä ei suositella käytettävän yli kahta tuntia koska moottori jäähtyy nopeammin kuin tuo lämmitin pystyy lämmittämään. Ja tämä tietenkin riippuu lämpötilasta jossa sitä käytetään. Saharan 50 asteessa lohkolämmitin saattaa hyvinkin auttaa moottorin käyntilämpöiseksi tai jopa ylikin.Kuten tuossa alussa jo mainitsin niin omassa käyttöautossani on 5kW webasto
----
No miksi narraat lukijota Wsbaston kulutuksella. 5kw lämmitebn kuluttaa 0,6 litraa tunnissa ja toisasalta kukaan ei lämmitä tuntia edes kovilla pakkasilla.Edes Bussimallin henkilöautoa.
Todella 4/h lämmitys lokilämmittimellä on ylimitoitettu, mutta todella tympi lähteä haalealla mootorilla ajoon.
PS. tämä keskutelu oli kai tarkoitettu henkilöautojen lämmityksestä eli alle 5,2kw teholla. Lämmittimiä on todella tehokkaita ja tietenkin kulutus on suhteessa lämmittimen tehoon. - kuinka?
ML213 kirjoitti:
Kuten tuossa alussa jo mainitsin niin omassa käyttöautossani on 5kW webasto
----
No miksi narraat lukijota Wsbaston kulutuksella. 5kw lämmitebn kuluttaa 0,6 litraa tunnissa ja toisasalta kukaan ei lämmitä tuntia edes kovilla pakkasilla.Edes Bussimallin henkilöautoa.
Todella 4/h lämmitys lokilämmittimellä on ylimitoitettu, mutta todella tympi lähteä haalealla mootorilla ajoon.
PS. tämä keskutelu oli kai tarkoitettu henkilöautojen lämmityksestä eli alle 5,2kw teholla. Lämmittimiä on todella tehokkaita ja tietenkin kulutus on suhteessa lämmittimen tehoon.miten olet mitannut kulutuksen kun kerta tiedät ettei se ole litra tunnissa vaan 0,6 litraa? Vai uskotko vain myyjää sillä auton oma tietokone ei sitä mittaa vaan sen kulutus menee ohi "omaan" piikkiin.
- Gulf
kuinka? kirjoitti:
miten olet mitannut kulutuksen kun kerta tiedät ettei se ole litra tunnissa vaan 0,6 litraa? Vai uskotko vain myyjää sillä auton oma tietokone ei sitä mittaa vaan sen kulutus menee ohi "omaan" piikkiin.
En tiedä miten edellinen kirjoittaja on kulutuksen mittaillut, mutta tuohan on se valmistajien ilmoittama kulutus. Samaa tuntuisi sanovan omat laskelmat kun vertaa kulutuslisää kertoihin jolloin en ole lämmittänyt autoa.
TM:n testissähän noita mitattiin ihan virallisesti ja useissa autovertailuissakin niitä on myös mitattu.
Ne mittaamalla on vertailtu kylmäkulutusta eri autoista yms.
Lisäksi huollossa kun on ollut Eberi niin erillisessä testipenkissäkin käytettynä kulutuksen voi laskea olevan tuota ilmoitettua luokkaa. Testipenkissä on oma polttoainesäiliö, jonka täytön yhteydessä on helppo laskea käytetty polttoaineen määrä.
Mihin itse perustat 1l/h väitteesi? Se pitää toki paikkansa rekkojen suurempi tehoisissa Webastoissa, mutta henkilöautoissa harvemmin on noin suuri tehoista lämppäriä kiinni :) - ML213
kuinka? kirjoitti:
miten olet mitannut kulutuksen kun kerta tiedät ettei se ole litra tunnissa vaan 0,6 litraa? Vai uskotko vain myyjää sillä auton oma tietokone ei sitä mittaa vaan sen kulutus menee ohi "omaan" piikkiin.
Kuten toisaallakin jolu maimnitsi, niin näitä laitteita on testattu ja mm niiden kulutus.Niiden kulutus todella lienee sitä luokkaa mitä on ilmoitettu, KOSKA käytössä, vaikka lämmitän auto 2..3 kertaa vrk, niin auton keskikulutus ei nouse.
Siis todellisuudessa moottorin hyötysuhteen paraneminen kompensoi tämän laitteen kulutuksen, niin mikä se lieneekin. - näin on
Gulf kirjoitti:
En tiedä miten edellinen kirjoittaja on kulutuksen mittaillut, mutta tuohan on se valmistajien ilmoittama kulutus. Samaa tuntuisi sanovan omat laskelmat kun vertaa kulutuslisää kertoihin jolloin en ole lämmittänyt autoa.
TM:n testissähän noita mitattiin ihan virallisesti ja useissa autovertailuissakin niitä on myös mitattu.
Ne mittaamalla on vertailtu kylmäkulutusta eri autoista yms.
Lisäksi huollossa kun on ollut Eberi niin erillisessä testipenkissäkin käytettynä kulutuksen voi laskea olevan tuota ilmoitettua luokkaa. Testipenkissä on oma polttoainesäiliö, jonka täytön yhteydessä on helppo laskea käytetty polttoaineen määrä.
Mihin itse perustat 1l/h väitteesi? Se pitää toki paikkansa rekkojen suurempi tehoisissa Webastoissa, mutta henkilöautoissa harvemmin on noin suuri tehoista lämppäriä kiinni :)rekoissa ja linja-autoissa webasto syö 3-5 litraa tunnissa.On käsittämätöntä että muuten auto syö vähän mutta kun webasto talvella ainba päällä niin nostaa vähintää 1 litran tunnissa. Pitää se webaston sähkökin jonkun tehdä vai mistä luulet sen sytysvirran tulevan?
- ML213
näin on kirjoitti:
rekoissa ja linja-autoissa webasto syö 3-5 litraa tunnissa.On käsittämätöntä että muuten auto syö vähän mutta kun webasto talvella ainba päällä niin nostaa vähintää 1 litran tunnissa. Pitää se webaston sähkökin jonkun tehdä vai mistä luulet sen sytysvirran tulevan?
rekoissa ja linja-autoissa webasto syö 3-5 litraa tunnissa.On käsittämätöntä että muuten auto syö vähän mutta kun webasto talvella ainba päällä niin nostaa vähintää 1 litran tunnissa.
------
Ymmärtänet minkä tehoisia lämmittimiä esim. rekoissa käytetään.Haluaisin todella nähdä sen rekan ajossa, jossa moottori käy alilämpöisenä ilman Eberiä/Webastoa.
No, kekseliäisyys on tietenkin hyvä ajatellen ihmisen luovuutta.
- Molemmat hyviä....
TM:ssä piste-ero 0,1 Webaston hyväksi ja kumpikin todettiin erinomaiseksi. Eber oli tehokkaampi.
Eihän nuo vie juuri mitään polttoainetta, olisiko 0,1-0,2 l/h, mutta moottori säästyy tuhoisilta kylmästarteilta. Puolen tunnin lämmitys riittää pikkupakkasella.
Kyllä se vaan on makeeta, kun ei talviaamunakaan tarvi ajella takki päällä ja voi kävellä suoraan lämpimään autoon missä tahansa.
Nimim. Eber 4 vuotta ja hyvin toimii.- joccu
Autossa pitää olla polttoainetoiminen lämppäri. Ennemmin luopusin ilmastointilaitteesta (jos olisi pakko valita). On se vaan niin mukavaa, kun auto on aina valmiiksi lämmin, on se sitten missä tahansa parkissa. Eikä tarvitse raapia jäitä lasista.
- naurattaa
minäkin ja minulla ei ole webastoa vaan lohko sisälämmitin. 1 tunti rittää alle 15c pakkasella ja sen kovempia pakkasia ei ole 4 vuoteen edes ollut ja tuskin edes tulee. Viime talvena alle 5-5 c kelit 80% koko talven. Ei siinä tarvita webastoa.Ei eurooppalaisissa autoissa ole mokomia eikä tule jatkossa myöskään Suomeen.
- taas naurattaa
joccu kirjoitti:
Autossa pitää olla polttoainetoiminen lämppäri. Ennemmin luopusin ilmastointilaitteesta (jos olisi pakko valita). On se vaan niin mukavaa, kun auto on aina valmiiksi lämmin, on se sitten missä tahansa parkissa. Eikä tarvitse raapia jäitä lasista.
jäitä? Onko teillä auto taivasalla? Ja sisätilalämmitin (sähkö) tekee jäistä selvää 30 minuutissa. Viime talvena ei ollut lasit jäässä kuin kerran ja se oli talvilomalla Levillä, oli muuten 1 päivänä 25C pakkasta mutta seuraavan päivänä 2.
- Gulf
naurattaa kirjoitti:
minäkin ja minulla ei ole webastoa vaan lohko sisälämmitin. 1 tunti rittää alle 15c pakkasella ja sen kovempia pakkasia ei ole 4 vuoteen edes ollut ja tuskin edes tulee. Viime talvena alle 5-5 c kelit 80% koko talven. Ei siinä tarvita webastoa.Ei eurooppalaisissa autoissa ole mokomia eikä tule jatkossa myöskään Suomeen.
Et tunnu seuraavan paljoakaan säätä, sillä Etelä-Suomessa oli pari viikkoa viime talvenakin -30 - -40C pakkasta - jäi mieleen kun tuli pohdittua pitkään miten nykyisen kämpän lämpöpumppu toimii tuolla kelillä.
Edellisenä talvena oli samoin pari viikkoa moiset pakkasasteet, sillä juuri silloin teki edellisestä autosta Webasto tenän ja koska en saanut sinä aikana tuota Webaston varaosaa käsiini niin tulin laittaneeksi paistinpannut tuohon autoon hieman lämpöä tuomaan. Aika turha se oli, sillä ei moottori sillä lämmennyt lainkaan noilla pakkasilla, vaikka pari tuntia sitä lämmittikin.
Ongelma sähköllä lämmittämisessä yleensäkin on se, että moottori vaatii tuntien lämmittämisen tehottoman paistinpannut vuoksi (nykyisin ei meinaa saada mihinkään autoon enää kunnon lohkolämmitintä joka lämmittäisi jäähdytysnestettä, paistinpannut eli öljypohjanlämmittimet ovat teholtaan yleensä puolet lohkolämmittimestä ja kun lämmönsiirtokin on tehottomammin toteutettu niin aika turha vekotin se nykyisin on).
Paistinpannu lämmittää niin hitaasti, että suurin osa sen lämmöstä ehtii haihtua harakoille ja kun sitä käytetään tuntikausia niin samalla on sisätilalämppäri päällä turhaan tuntikausia. - Ei lämpötolppaa...
taas naurattaa kirjoitti:
jäitä? Onko teillä auto taivasalla? Ja sisätilalämmitin (sähkö) tekee jäistä selvää 30 minuutissa. Viime talvena ei ollut lasit jäässä kuin kerran ja se oli talvilomalla Levillä, oli muuten 1 päivänä 25C pakkasta mutta seuraavan päivänä 2.
Arvatkaapas onko mukava palata kaupasta lämpimään autoon tai lähteä töistä. Olen ottanut makeat päiväunetkin autossa keskellä pakkastalvea. :D
Tai ihan mistä vain.
Niin, Eber täälläkin. - ei mikään
Ei lämpötolppaa... kirjoitti:
Arvatkaapas onko mukava palata kaupasta lämpimään autoon tai lähteä töistä. Olen ottanut makeat päiväunetkin autossa keskellä pakkastalvea. :D
Tai ihan mistä vain.
Niin, Eber täälläkin.tekemästä vaikka ei ole esim. webastoa? Kyllä ne pakkaset on nänty ja voit olla ihan varma että kun ajat kaupun pihaan niin vaikka tunnin päästä tulet takaisin niin auto on vielä lämmin. Miksi sitä pitää lämmittää kun et edes ole siellä? Ja kaikki tietää että nokoset maistuu viileämmässaä paremmalta ja minä olen tehnyt autossa muutakin mistä sinä vain voit haaveilla...ilman webeä.Ja duunissa on oma tolppa ja samoin kotona, kaksikin.
- missä oli
Gulf kirjoitti:
Et tunnu seuraavan paljoakaan säätä, sillä Etelä-Suomessa oli pari viikkoa viime talvenakin -30 - -40C pakkasta - jäi mieleen kun tuli pohdittua pitkään miten nykyisen kämpän lämpöpumppu toimii tuolla kelillä.
Edellisenä talvena oli samoin pari viikkoa moiset pakkasasteet, sillä juuri silloin teki edellisestä autosta Webasto tenän ja koska en saanut sinä aikana tuota Webaston varaosaa käsiini niin tulin laittaneeksi paistinpannut tuohon autoon hieman lämpöä tuomaan. Aika turha se oli, sillä ei moottori sillä lämmennyt lainkaan noilla pakkasilla, vaikka pari tuntia sitä lämmittikin.
Ongelma sähköllä lämmittämisessä yleensäkin on se, että moottori vaatii tuntien lämmittämisen tehottoman paistinpannut vuoksi (nykyisin ei meinaa saada mihinkään autoon enää kunnon lohkolämmitintä joka lämmittäisi jäähdytysnestettä, paistinpannut eli öljypohjanlämmittimet ovat teholtaan yleensä puolet lohkolämmittimestä ja kun lämmönsiirtokin on tehottomammin toteutettu niin aika turha vekotin se nykyisin on).
Paistinpannu lämmittää niin hitaasti, että suurin osa sen lämmöstä ehtii haihtua harakoille ja kun sitä käytetään tuntikausia niin samalla on sisätilalämppäri päällä turhaan tuntikausia.ja kerro minulle missä etelässä oli talvina 2006-2007 -40 pakkasta? Nyt jään odottamaan vastausta?
- tdi 1,9
joccu kirjoitti:
Autossa pitää olla polttoainetoiminen lämppäri. Ennemmin luopusin ilmastointilaitteesta (jos olisi pakko valita). On se vaan niin mukavaa, kun auto on aina valmiiksi lämmin, on se sitten missä tahansa parkissa. Eikä tarvitse raapia jäitä lasista.
joo, tuosta olen samaa mieltä.
Kun vaan sais vielä uudehkon (mieleisen) auton ilman ilmastointia, niin ostaisin sellaisen ja laittaisin säästyneet rahat polttoainelämmittimeen.
Mun mielestä ilmastointi on ihan turha kustannus: hankintahinta, polttoaineenkuluslisä, huollot ja korjaukset. Jo pelkän huollattamisen vaivalla hikoilis kyllä kaksi kertaa kesässä. Kaksi viimeistä kesää oli sellaiset, että ilmastointia kaipasi kaksi kertaa (edellisessä autossa ei ollut).
- naurettavaa
henkilöautoon 1500-2500 euroa niin ei siinä ole mitään järkeä. Ihan sama kun jokainen ostaa taloonsa toisen takan varaksi, jos sattuu joskus tarvitsemaan.
- Gulf
Miksi ostat autoosi lisävarusteita yleensäkään - mikset myy talvirenkaitakin pois kun täälläkin kirjoittelujen mukaan kesärenkailla pärjäisi lähes koko talven?
Webastossa tulee mukana vastaava mukavuus talvella kuin ilmastoinnissa kesällä. Kun ei moista ole koskaan omistanut niin ei toki moista osaa kaivata, mutta kun mukavuuden makuun pääsee niin eihän siitä voi luopua :) - 1.8 TDCi
Itse hommasin 1.8 Focus TDCi (85 kW) farmarin Titanium varustuksella. Sen kattavaan vakiovarustuseen kuuluu ajastettava Eber, joka lämmittää myös sisätilan.
Laitetta ohjelmoidaan auton ajotietokoneella. Jokaiselle viikonpäivälle voi ohjelmoida kaksi eri kellonaikaa. Tai päivittäin tiettyyn aikaan. Tai laittaa päälle sillä seisomalla. - kerro minulle
Gulf kirjoitti:
Miksi ostat autoosi lisävarusteita yleensäkään - mikset myy talvirenkaitakin pois kun täälläkin kirjoittelujen mukaan kesärenkailla pärjäisi lähes koko talven?
Webastossa tulee mukana vastaava mukavuus talvella kuin ilmastoinnissa kesällä. Kun ei moista ole koskaan omistanut niin ei toki moista osaa kaivata, mutta kun mukavuuden makuun pääsee niin eihän siitä voi luopua :)tosi asiaan ja kerro minulle mihin esim. tänä kesänä tarvittiin ilmastointia? Se vie myös litran tunnissa.Minull aoli enenmän lämmityslaite päällä kuin ilmastointi.
- mutta ei
1.8 TDCi kirjoitti:
Itse hommasin 1.8 Focus TDCi (85 kW) farmarin Titanium varustuksella. Sen kattavaan vakiovarustuseen kuuluu ajastettava Eber, joka lämmittää myös sisätilan.
Laitetta ohjelmoidaan auton ajotietokoneella. Jokaiselle viikonpäivälle voi ohjelmoida kaksi eri kellonaikaa. Tai päivittäin tiettyyn aikaan. Tai laittaa päälle sillä seisomalla.mutta miksi ei ole sitten tässä listassa?
http://ford.webfellows.fi/hinnat/focus/uusifocus.pdf - Gulf
kerro minulle kirjoitti:
tosi asiaan ja kerro minulle mihin esim. tänä kesänä tarvittiin ilmastointia? Se vie myös litran tunnissa.Minull aoli enenmän lämmityslaite päällä kuin ilmastointi.
Lähes päivittäin ilmastointia käytän sisäilmaa kuivattamaan ja jo pelkästään 18C ulkolämpötila ja auringon paiste saa sisätilat niin lämpöiseksi, että jäähdytystäkin kaipaa koko ajan.
Ilmastoinnin tarpeettomuutta tuntuu aina todistelevan ne joilla ei sitä ole autossaan :)
Ei ilmastointi kuluta jatkuvasti 1l/h. Kun tuossa katselen esim. ilmalämpöpumpun ottamaa tehoa pelkässä kuivauksessa niin kun ulkona on 15C niin näyttää vievän maksimissaan 150W tehoa.
Eli ei näytä käyvän pelottelut, että 'kesällä tuhlaisin jäähdytykseen talven aikana kertyneet säästöt sähkökuluissa'.
Auton lisääntynyt kulutusta tuli toissa kesänä mitattua yli 4000km taipaleen aikana siten että puolet ilmastointi oli päällä jatkuvasti ja puolet ilmastointi oli pois päältä - jäähdytys tapahtui pitämällä ikkuna auki tai lisäämällä sisäpuhallusta. Kulutuksissa ei ollut juuri heittoa, sillä keskikulutus jokaisella tankkauksella oli parin desin sisällä. Ajo tuona aikana oli samaa edes takaista lenkkiä, mutta toki sääolot vaihteli hieman. Normaalisti en huomaa polttoaineenkulutuksessa eroja kuin ainoastaan todella tuulisella säällä - tuona aikana ei ollut mitään kummempia myrskyjä, mutta useampi hellepäivää oli.
Mielestäni päinvastoin kuin annat ymmärtää, ei lämpöä ole juuri tänä kesänä tarvinnut ajellessa. Vai jäätyykö persuksesi jo 15C 'kylmillä' ilmoilla? - 1.8 TDCi
mutta ei kirjoitti:
mutta miksi ei ole sitten tässä listassa?
http://ford.webfellows.fi/hinnat/focus/uusifocus.pdfEber on kuitenkin vakiovaruste kaikissa 1.8 TDCi Focuksissa. Ei tarvi maksaa extraa.
- kustannukset
Lohkolämppärillä (500W) ja sisätilanlämmittimellä (1 500 - 2500 W) saa hehkuttaa tunnin pari kovalla pakkasella. Tässä ajassa ehtii mennä harakoille lämpöä. Säteilylämmittimellä moottori jää jääkylmäksi.
5,2 kW:n Eber täräyttää lämmöt ylös hetkessä ja tiputtaa säästöteholle ja pitää lämmöt ylhäällä. Kone säästyy, koska AINA voi lähteä lämpimällä koneella liikkeelle.
Polttoainelämmittimen kulutus on niin pientä, että vastaava määrä säästyy moottorin kulutuksessa, kun lämpötila on alle 5 astetta.
Se on ihan henkilökohtaista, kenen lompakolle polttoainelämmitin on liian kallis.- ajattele hyvä herra
iso ero kun minä esim.kasvihuoneilmiön. Minun sähkö tehdään ydinvoimalla tai tuulivoimalla mutta sinun tehdään öljystä ja sitä ei kohta enää ole. Eikä riitä että joudun hengittämään sinun autosi pakokaasuja kun nyt pitää myös hengittää sinun autosi lämmitintä. Haisteleppa minun autoni? On tosi tyhmiä ja tosi idioottia ja sinä olet arvaa kumpi?
- ML213
ajattele hyvä herra kirjoitti:
iso ero kun minä esim.kasvihuoneilmiön. Minun sähkö tehdään ydinvoimalla tai tuulivoimalla mutta sinun tehdään öljystä ja sitä ei kohta enää ole. Eikä riitä että joudun hengittämään sinun autosi pakokaasuja kun nyt pitää myös hengittää sinun autosi lämmitintä. Haisteleppa minun autoni? On tosi tyhmiä ja tosi idioottia ja sinä olet arvaa kumpi?
Eikä riitä että joudun hengittämään sinun autosi pakokaasuja kun nyt pitää myös hengittää sinun autosi lämmitintä. Haisteleppa minun autoni? On tosi tyhmiä ja tosi idioottia ja sinä olet arvaa kumpi?
-------
Ymmärtänet, jos edelläsi ajavanauton moottori käy alilämpöisenä, niin pakopäästöt ovat todella merkittävät.Jos se taas on lämmitetty Eberillä/Webastolla, niin moottori ottaa nopeasti "termostaatti" lämpötilan.
Seuraappa kylmien moottorien päästöjä. - hankaamalla vai ??
ajattele hyvä herra kirjoitti:
iso ero kun minä esim.kasvihuoneilmiön. Minun sähkö tehdään ydinvoimalla tai tuulivoimalla mutta sinun tehdään öljystä ja sitä ei kohta enää ole. Eikä riitä että joudun hengittämään sinun autosi pakokaasuja kun nyt pitää myös hengittää sinun autosi lämmitintä. Haisteleppa minun autoni? On tosi tyhmiä ja tosi idioottia ja sinä olet arvaa kumpi?
Millä kehität sitä sähköä, kun joudut pysäköimään paikkaan missä mitään pistoketolppia ei ole käytettävissä. Hankaamalla kehitetty staattinen sähkö ei oikein riitä auton lämmitykseen.
Kirjoituksesi on tuolla tasolla.
Eli oikea esilämmitys pienentää aina kokonaispäästöjä ja vähentää kasvihuoneilmiötä, ja omaa talouttakin. Tosin ensisijainen vaikutus on tunnustettava olevan ajomukavuus liikkeelle lähtiessä ja liikenneturvallisuus. Ja kuten tunnettua turvallisuusasioissa sitä yleensä katuu vasta kun vahinko on jo tapahtunut, ja silloin kustannukset ovat aina suuria, monesti jopa korvaamattomia, verrattuna ennakointiin.
- kallis ja
on myös näissä webastoissa jne että ne ei pelaa kuin korkeintaa 2 talvea. Korjaaminen on erittäin kallista ja juuri sain viime viikolla 3 vuotta vanhan romun korjattuna takaisin ja lasku oli 680 euroa.
- ML213
Niin, ei nämä lämmittimet kestä ikuisuutta.Nyt on menossa 4 vuosi ja olen odottanut kuin kuuta taivalta, milloin tulee se ensimmäinen häiriötila tai huolto.
- happamia ovat...
Oma Webasto, tehdasasennettu 2001 - toimii edelleen - ilman yhtään vikaa - ilman yhtään huoltoa.
Työkuvioista (työkonehuolto) voin todeta, että sataa (100) Eberiä/Webastoa kohti vikaantuu 3...5 kpl ensimmäisen 10 vuoden aikana. Jopa 80-luvulla asennetut toimivat pääosin moitteetta.
Nykyaikaiset lämppärit eivät oikeastaan vaadi määräaikaishuoltoa lainkaan. Koekäyttö säännöllisesti ja käyttö aina lämpimäksi asti riittää.
Jos korjaus on maksanut 680 EUR sinua on vähän kusetettu. Uusi, henkilöauton lämppäri maksaa verstaalle alle 500, asennuksesta riippuen vaihtotyö, 1...3 tuntia. - Gulf
Käyttö näissäkin laitteissa auttaa kummasti niiden ehjänä pysymistä. Suurin osa niistä hajoaa siksi ettei niitä käytetä säännöllisesti kesän aikana - kyllä niitä tulisi käyttää kesälläkin säännöllisesti jotta pysyvät ehjänä. Tehdas-asenteiset ovat yleisesti saaneet aikaan webastojen huonon maineen, sillä ne yleensä kytketään toimimaan automaattisesti moottorin käydessä. Tämä toiminto saa usein laitteen käymään vai joitakin minuutteja ja pätkä käyttö karstoittaa laitteen nopeasti huoltokuntoon.
Jälkiasenteisista on sen verran kokemusta, että edelleenkin tutulla oleva vanhan autoni Eberi toimii 7. vuotta moitteetta. Muita vanhoja autojani en ole saanut seurattua niin pitkään, mutta muutama on 5v ikäisenäkin saamieni tietojen mukaan toiminut moitteetta. Yleensä ongelmia aiheuttaa käyttäjä sillä, ettei käytä laitetta riittävän usein tai käyttää liian lyhyissä pätkissä.
Ilmastoinnissa on vähän samaa ongelmaa, kun osa jääräpäisesti uskottelee itselleen niiden kuluttavan Esson Baarin puheiden mukaan jopa useita litroja per tunti polttoainetta. No nämä näppärät jäärät tietenkin ovat käyttämättä ilmastointia, jottei vain tulisi lisäkuluja siitä. Mutta yllätys onkin suuri kun ilmastointi on rikki jo parissa vuodessa johtuen sen käyttämättömyydestä - ja vikahan on laitteessa kun ei kestä :)
- Rikas....
Ihminen joutuu miettimään polttoainelämmittimen hankintaa vain, jos on KÖYHÄ! Muussa tapauksessa ei ole mitään järkeä jättää tuota varustetta autosta pois!
Eihän reilu 1 k€ ole tänä päivänä iso summa, kun puhutaan autoilusta. Jos lämmität 200 päivänä vuodessa 2 kertaa/päivä (kotona ja töissä), niin kolmessa vuodessa tulee 1200 lämmityskertaa. Eipä hirveästi ole pääomakuluja per lämmitys. Ja kun vielä säästyy polttoainetta, moottori, tuulilasi, aikaa ja hermoja niin kyllä summa on aika pikkuinen tästä kaikesta. - uusi123
honda siinä ei tarvi lisälämmittimiä ilmastointilaite toimii 30 asteen pakkaseen asti toisinpäin eli puhaltaa lämmintä
- Vaakakuppi...
- Missä haluat auton lämpenevän, onko siellä sähköä saatavilla?
- haluatko pujotella sähköjohtoa kovassa pakkasessa
- Haluatko talvisin auton matkustamoon pyörimään sähköpuhaltimen, joka on aina edessä?
- Säteilylämmitin ei juuri lämmitä
- Pa-lämmitin maksaa paljon.
- Pa-lämmittimen kanssa tarvitset 70 Ah:n akun, mahtuuko autoosi, akku maksaa....
- Pa-lämmittimessä voi tulla ensimmäinen huolto eteen jo muutaman vuoden käytön jälkeen ja tämä voi tehdä huollon laskuun 100 €:n lisä (esim. hehkun vaihto Ford-korjaamolla)
- Pa-lämmitin on erittäin tehokas, ja MUKAVA käyttää. Aina mukana ja aina käyttövalmis. Ei sähköjohtoja.
Eli taloudelliset resurssit ja vaatimustasosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302245
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261958Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121489Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121337Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 931048
- 17967
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752