Söinkö myrkkysieniä?

-Helinä-80

Nyt taisi käydä paha moka. Kävin nimittäin eilen sienessä ja löysin mielestäni "valmuskoita" ainakin sienikirjan mukaan näyttivät hyvin samanlaisilta ja tietysti poimin ne sienikoriini. Tein niistä myös sienireissun päätteeksi iltapalan enkä huomannut maussa mitään erikoista, oli itse asiassa ihan hyvää!

No nyt on alkanut olla jonkinlaisia aistiharhoja, pyörrytystä, hikoilua, päänsärkyä, lihaskipua jne.

Tutkin vähän asiaa muualtakin kuin sienikirjastani. Alkaa vakavasti vaikuttaan siltä, että poimimani ja syömäni sienet ovat olleet laakamyrkkyseitikkejä, jotka ovat lähes yhtä myrkyllisiä kuin suippomyrkkyseitikit ja muistuttavat näitä valmuskoja päälisin puolin! Kuitenkin kun oireiden ei pitäisi ystäväni mukaan alkaa kuulemma vasta kun viikon taikka kahden päästä, niin on ihmeellistä että oirehtisivat jo nyt.

Kannattaako vielä hötkyillä vai odotanko ennen kuin menen kysyyn lääkäriltä asiaa. Vissiin kuitenkaan tuo seitikki ei ole tappavan myrkyllinen vaan oireet menevät ohi muutamassa päivässä kunhan ei ota alkoholia ja välttää stressiä töissä? Voinpahan kehuskella, että tulipa syötyä myrkkysieniä :D kun en niitä kauhean hyvin vielä tunne.

5

1369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos huono säkä kävi

      Terveydenhoitopalvelujen neuvonta tms. numero puhelinluettelosta - tai netistä. Myrkytystietokeskus (luulisin että vain virka-aikana). Neuvonevat noista eteen päin asiassa.

      • esmes suippumadonlakkeja...

        Nehän voivat olla myös jotain muita myrkyllisiä sieniä, kuin miksi veikkasit niitä.


    • Helinää päässäsi

      Mitä järkeä kerätä jotain ihme "valmuskoita" kun et osaa tunnistaa ja metsät pullollaan helpommin tunnistettavia lajeja. Ja mihin valmuskaan muka seitikkisi sekoitit?

      Jos haluaa kokeilla uusia lajeja kannattaa käyttää useita kirjoja ja netin kuvia. Erityisen huolellisesti täytyy tutkailla sitä tekstiosiota, sen pohjalta lopullinen määritys. Ei siis minkään epämääräisen kuvan, "että joo on kai se ton näköne".

      Tottakai selvität sen oletko saanut myrkytyksen, etkä jää odottelemaan kuolemaasi. Jos et osannut tunnistaa niitä "valmuskoitasi", niin miksi osaisit tunnistaa "seitikkejä"?

      Todennäköisesti et kuitenkaan kuole ja tuskin halvaannutkaan loppuelämäksesi. Itse nimittäin olen huomannut samanlaisia "aistiharhoja, pyörrytystä, hikoilua, päänsärkyä, lihaskipua jne." ja vieläpä joka ainut kerta kun olen kokeillut uutta lajia ;D

      Kuitenkin suosittelen myrkytystietokeskukseen soittoa ja vielä pikimmiten, http://www.hus.fi/default.asp?path=1;28;824;2049;2265;2260 , ja juuri siksi, että vaikutat niin epämääräiseltä sienestäjältä, että voit aivan hyvin olla syönyt vaikka kyykäärmeen mustatorvisienenä.

      Hyvää sienisyksyä, olkoot se satoisa ja suokoot Sienijumala sinulle vielä sen käyttämiseen elonpäiviä.

    • Järki ja järjestys

      Lekuriin varmuudeksi, ja näyte sienestä, osaavat tarvittaessa (jos ehtii nyt) sitten vastalääkkeen etsiä.

      POIMI JA SYÖ VAIN NE SIENET, MISTÄ OLET 100% VARMA!!! Jos tulee pieninkin epäilyksenhäivä, jätä ennemmin sienet kuin menetät vaikka järkesi tai sisuskalusi tai pahempaakin!

      • vielä hengissä

        kun ei ole kuulunut mitään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      166
      3545
    2. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      49
      2617
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2614
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      15
      2405
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2263
    6. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      84
      1973
    7. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1928
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      162
      1854
    9. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1683
    10. Nyt trollataan ainoastaan maahanmuutosta!

      Unohdetaan hallituksen leikkaukset ja Perussuomalaisten valheet ja nostetaan Perussuomalaiset uudelleen suureksi 💪
      Maailman menoa
      71
      1552
    Aihe