Söinkö myrkkysieniä?

-Helinä-80

Nyt taisi käydä paha moka. Kävin nimittäin eilen sienessä ja löysin mielestäni "valmuskoita" ainakin sienikirjan mukaan näyttivät hyvin samanlaisilta ja tietysti poimin ne sienikoriini. Tein niistä myös sienireissun päätteeksi iltapalan enkä huomannut maussa mitään erikoista, oli itse asiassa ihan hyvää!

No nyt on alkanut olla jonkinlaisia aistiharhoja, pyörrytystä, hikoilua, päänsärkyä, lihaskipua jne.

Tutkin vähän asiaa muualtakin kuin sienikirjastani. Alkaa vakavasti vaikuttaan siltä, että poimimani ja syömäni sienet ovat olleet laakamyrkkyseitikkejä, jotka ovat lähes yhtä myrkyllisiä kuin suippomyrkkyseitikit ja muistuttavat näitä valmuskoja päälisin puolin! Kuitenkin kun oireiden ei pitäisi ystäväni mukaan alkaa kuulemma vasta kun viikon taikka kahden päästä, niin on ihmeellistä että oirehtisivat jo nyt.

Kannattaako vielä hötkyillä vai odotanko ennen kuin menen kysyyn lääkäriltä asiaa. Vissiin kuitenkaan tuo seitikki ei ole tappavan myrkyllinen vaan oireet menevät ohi muutamassa päivässä kunhan ei ota alkoholia ja välttää stressiä töissä? Voinpahan kehuskella, että tulipa syötyä myrkkysieniä :D kun en niitä kauhean hyvin vielä tunne.

5

1381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos huono säkä kävi

      Terveydenhoitopalvelujen neuvonta tms. numero puhelinluettelosta - tai netistä. Myrkytystietokeskus (luulisin että vain virka-aikana). Neuvonevat noista eteen päin asiassa.

      • esmes suippumadonlakkeja...

        Nehän voivat olla myös jotain muita myrkyllisiä sieniä, kuin miksi veikkasit niitä.


    • Helinää päässäsi

      Mitä järkeä kerätä jotain ihme "valmuskoita" kun et osaa tunnistaa ja metsät pullollaan helpommin tunnistettavia lajeja. Ja mihin valmuskaan muka seitikkisi sekoitit?

      Jos haluaa kokeilla uusia lajeja kannattaa käyttää useita kirjoja ja netin kuvia. Erityisen huolellisesti täytyy tutkailla sitä tekstiosiota, sen pohjalta lopullinen määritys. Ei siis minkään epämääräisen kuvan, "että joo on kai se ton näköne".

      Tottakai selvität sen oletko saanut myrkytyksen, etkä jää odottelemaan kuolemaasi. Jos et osannut tunnistaa niitä "valmuskoitasi", niin miksi osaisit tunnistaa "seitikkejä"?

      Todennäköisesti et kuitenkaan kuole ja tuskin halvaannutkaan loppuelämäksesi. Itse nimittäin olen huomannut samanlaisia "aistiharhoja, pyörrytystä, hikoilua, päänsärkyä, lihaskipua jne." ja vieläpä joka ainut kerta kun olen kokeillut uutta lajia ;D

      Kuitenkin suosittelen myrkytystietokeskukseen soittoa ja vielä pikimmiten, http://www.hus.fi/default.asp?path=1;28;824;2049;2265;2260 , ja juuri siksi, että vaikutat niin epämääräiseltä sienestäjältä, että voit aivan hyvin olla syönyt vaikka kyykäärmeen mustatorvisienenä.

      Hyvää sienisyksyä, olkoot se satoisa ja suokoot Sienijumala sinulle vielä sen käyttämiseen elonpäiviä.

    • Järki ja järjestys

      Lekuriin varmuudeksi, ja näyte sienestä, osaavat tarvittaessa (jos ehtii nyt) sitten vastalääkkeen etsiä.

      POIMI JA SYÖ VAIN NE SIENET, MISTÄ OLET 100% VARMA!!! Jos tulee pieninkin epäilyksenhäivä, jätä ennemmin sienet kuin menetät vaikka järkesi tai sisuskalusi tai pahempaakin!

      • vielä hengissä

        kun ei ole kuulunut mitään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      191
      7858
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5375
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      141
      4301
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2637
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      578
      2202
    Aihe