Söinkö myrkkysieniä?

-Helinä-80

Nyt taisi käydä paha moka. Kävin nimittäin eilen sienessä ja löysin mielestäni "valmuskoita" ainakin sienikirjan mukaan näyttivät hyvin samanlaisilta ja tietysti poimin ne sienikoriini. Tein niistä myös sienireissun päätteeksi iltapalan enkä huomannut maussa mitään erikoista, oli itse asiassa ihan hyvää!

No nyt on alkanut olla jonkinlaisia aistiharhoja, pyörrytystä, hikoilua, päänsärkyä, lihaskipua jne.

Tutkin vähän asiaa muualtakin kuin sienikirjastani. Alkaa vakavasti vaikuttaan siltä, että poimimani ja syömäni sienet ovat olleet laakamyrkkyseitikkejä, jotka ovat lähes yhtä myrkyllisiä kuin suippomyrkkyseitikit ja muistuttavat näitä valmuskoja päälisin puolin! Kuitenkin kun oireiden ei pitäisi ystäväni mukaan alkaa kuulemma vasta kun viikon taikka kahden päästä, niin on ihmeellistä että oirehtisivat jo nyt.

Kannattaako vielä hötkyillä vai odotanko ennen kuin menen kysyyn lääkäriltä asiaa. Vissiin kuitenkaan tuo seitikki ei ole tappavan myrkyllinen vaan oireet menevät ohi muutamassa päivässä kunhan ei ota alkoholia ja välttää stressiä töissä? Voinpahan kehuskella, että tulipa syötyä myrkkysieniä :D kun en niitä kauhean hyvin vielä tunne.

5

1352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos huono säkä kävi

      Terveydenhoitopalvelujen neuvonta tms. numero puhelinluettelosta - tai netistä. Myrkytystietokeskus (luulisin että vain virka-aikana). Neuvonevat noista eteen päin asiassa.

      • esmes suippumadonlakkeja...

        Nehän voivat olla myös jotain muita myrkyllisiä sieniä, kuin miksi veikkasit niitä.


    • Helinää päässäsi

      Mitä järkeä kerätä jotain ihme "valmuskoita" kun et osaa tunnistaa ja metsät pullollaan helpommin tunnistettavia lajeja. Ja mihin valmuskaan muka seitikkisi sekoitit?

      Jos haluaa kokeilla uusia lajeja kannattaa käyttää useita kirjoja ja netin kuvia. Erityisen huolellisesti täytyy tutkailla sitä tekstiosiota, sen pohjalta lopullinen määritys. Ei siis minkään epämääräisen kuvan, "että joo on kai se ton näköne".

      Tottakai selvität sen oletko saanut myrkytyksen, etkä jää odottelemaan kuolemaasi. Jos et osannut tunnistaa niitä "valmuskoitasi", niin miksi osaisit tunnistaa "seitikkejä"?

      Todennäköisesti et kuitenkaan kuole ja tuskin halvaannutkaan loppuelämäksesi. Itse nimittäin olen huomannut samanlaisia "aistiharhoja, pyörrytystä, hikoilua, päänsärkyä, lihaskipua jne." ja vieläpä joka ainut kerta kun olen kokeillut uutta lajia ;D

      Kuitenkin suosittelen myrkytystietokeskukseen soittoa ja vielä pikimmiten, http://www.hus.fi/default.asp?path=1;28;824;2049;2265;2260 , ja juuri siksi, että vaikutat niin epämääräiseltä sienestäjältä, että voit aivan hyvin olla syönyt vaikka kyykäärmeen mustatorvisienenä.

      Hyvää sienisyksyä, olkoot se satoisa ja suokoot Sienijumala sinulle vielä sen käyttämiseen elonpäiviä.

    • Järki ja järjestys

      Lekuriin varmuudeksi, ja näyte sienestä, osaavat tarvittaessa (jos ehtii nyt) sitten vastalääkkeen etsiä.

      POIMI JA SYÖ VAIN NE SIENET, MISTÄ OLET 100% VARMA!!! Jos tulee pieninkin epäilyksenhäivä, jätä ennemmin sienet kuin menetät vaikka järkesi tai sisuskalusi tai pahempaakin!

      • vielä hengissä

        kun ei ole kuulunut mitään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      21
      5067
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      3222
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1300
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1278
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      893
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      845
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      742
    Aihe