alle 50 vuotiaana eikä hän tietääkseni käyttänyt hoitoja. Rintasyöpään hän sitten kyllä kuoli. Meitä on 5 siskosta,joista yksi on 49 ja muut yli 50 vuotiaita. Minulta ainoastaan on poistettu kohtu (15v sitten) ja minä olen joutunut turvautumaan korvaushoitoon pahojen vv.oireitten takia. Neljällä siskollani ei ole ollut juurikaan oireita,eivätkä ole joutuneet turvautumaan korvaushoitoihin. Onkohan siinä väittämässä kuitenkin perää että kohdunpoisto voimistaa vv.oireita. "Sukuviaksi" tätä ei minun kohdalla ainakaan voi sanoa.
Äidilläni oli pahat
vv.oireet
3498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hormoonin vastustajat nenillenne. Ei käyttänyt hormooneja ja kuoli silti rintasyöpään.
Tuosta kohdun poistosta ollaan kahta mieltä, että ei vaikuta vaihtareihin ja vaikuttaa. Itse olen sitä mieltä, että vaikuttaa, niin vv-oireiden aikaistumiseen ja oireiden suuruuteen.
Mullakin on tuttava,joka kuoli keuhkosyöpään, vaikka ei ollut koskaan tupakoinut, eikä heillä kotona kukaan muukaan polttanut!
eikä sitä aina tiedä mikä sen aiheutti. Asbesti on myös yksi vaihtoehto, sekä radomkaasu, jotka aiheuttavat keuhkosyöpää tupakan lisäksi.