Miten saada rahaa kirjoittamalla

Neuvoton läppärin omistaja

Olen kirjoittanut pitkään pöytälaatikkoon ja tuttavat ja muutamat ystävät ovat kehuneet töitäni ja olen voittanut muutaman pienen kirjoituskilpailun.

Haluaisin saada uran tekstintekijänä, mutta en yhtään tiedä mihin suuntaan lähtisin.

Miten tarjota lehdille tekstiä?

Miten lähestyä mainostoimistoja?

Miten olla haamukirjoittaja....lähestynkö kustantajia suoraan vai kustannustoimittajia?

Miten lähestyä tuotantoyhtiöitä tai TV - kanavia jos haluaisi olla käsikirjoittaja?

.......Olen kuullut, että hyville kirjoittajille kuulemma olisi kysyntää eri paikoissa, mutta ne oikein tiedä mihin suuntaan lähteä..........Osaako kukaan auttaa.

5

3860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä tahdot

      Vaihe 1: päätä, minkä sortin kirjoittaja tahdot olla. Tai ainakin mistä aiot aloittaa.

      Nuo esittämäsi kysymykset liittyvät kaikki erilaisiin tekstilajeihin ja täysin erilaisiin ammatteihin :).

      Millaisia tekstejä siellä pöytälaatikossasi on? Oletko kirjoittanut lehtijuttuja, proosaa vai mitä?

    • Neuvoton läppärin omistaja

      Eli haluaisin kirjoittaa tai siis omasta mielestäni olen kirjoittanut romaaneja fiktiivistä rikos ja scifikirjallisuutta tai siis tarinoita väkivallasta ja Marssiin menosta ja sitten olen ajatellut, että niistähän saisi elokuvia ja olen työstänyt äsken mainitut tekstini elokuvakäsikirjoituksiksi.

      Kaikki ne ovat palanneet niin kustantajilta kuin Elokuvasäätiöltä ja tuotantoyhtiöiltä.

      Sitten yksi kaveri sanoi, että koita päästä televisioon kirjoittamaan dialogia, niinpä hioin noista teksteistäni enemmän dialogia painoitteisia ja lähetin niitä tuotantoyhtiöille........eikä napannut.

      Olen yrittäny tehdä pieniä novelleja, sellaisia parin liuskan pätkiä ja lähettänyt niitä lehdille ja kulttuurilehdille eikä ole tärpännyt.

      Että haluiaisin kirjoittaa monipuolisesti, mutta ilmeisesti en osaa löytää sellaista tilaisuutta tia paikkaa josta pääsisi alkuun.

      Olen kyllä kirjoittanut foorumeillekin: Pöytälaatikkoon sekä Aukea:aan, mutta ei sieltäkään ole oikein eteenpäin päästy.

      • Jokin kurssi voisi auttaa

        Kuulostaa siltä, että viisainta lienee vain hioa niitä käsikirjoituksia eteenpäin ja lähettää sitten uudelleen.
        Voisit saada asiantuntevinta apua jostain esim. viikon kesäkurssilta tai muusta kirjoittajakoulutuksesta.
        Jatka vaan yrittämistä, mutta jatka myöskin työsi hiomista ja eri tyylilajeihin teoriankin tasolla perehtymistä. Jos tuntuu, että teksti on valmis, niin anna hautua vähintään pari viikkoa ja katso sitten uudelleen... ei ollut valmis :).


      • kustannustoimittaja

        Kustantamojen pöydillä makaa vuodessa vajaat 4000 kässäriä. Niitä luetaan yli kaksikymmentä päivässä ja hylätään. Joka sadas pääsee jatkoon. Tutkitaan ja hyväksytään noin 80-90 romaanikäsikirjoitusta koko maassa kaikilla kustantajilla! Funtsi sitä!

        Mene hetkeksi pääministerin morsammeksi, bbtaloon, huoraat ja teet paljastusta että se ja se politiikko nai, niin sitten saat pään auki. Ole Sofi Oksanen, Kata Kärkkäinen tai Lenita Airisto!


      • palautetta?

        Ovatko ne antaneet kustantamoista ja tuotantoyhtiöistä mitään perusteita hylkypäätöksilleen? Entä Pöytälaatikosta (mikä lienee) tai Aukea.netistä? Oletko saanut mistään rakentavaa, asiantuntevaa palautetta? Jos olet, mitä sinulle on sanottu? Kuinka sinun kannattaisi palautteen mukaan kehittää kirjoitustyyliäsi, jotta mahdollisuutesi saada tekstejäsi julki paranisivat?

        Jos olet saanut palautetta, oletko ottanut opiksesi vai pikemminkin itsepäisesti ajatellut, että mikä tuo on sanomaan, miten minun pitäisi kirjoittaa?

        Entä kuinka paljon olet oma-aloitteisesti opiskellut kirjoittamista ja sitä, kuinka kirjoittajan työtä harjoitetaan? Oletko lukenut kirjoitusoppaita, käynyt kirjoituskursseilla, oletko selvitellyt, millaisia tekstejä mihinkin kannattaa tarjota?

        Mihin lehtiin olet tarjonnut esimerkiksi novellejasi? Olethan selvittänyt, mikä sen lehden linja on novellien suhteen? Julkaistaanko niissä lehdissä koskaan kenenkään novelleja ja jos julkaistaan, ovatko ne jo asemansa vakiinnuttaneiden, maineikkaiden kirjoittajien tekemiä vai ihan kenen tahansa kirjoitusintoisen?

        Entä oletko lukenut romaaneja, käsikirjoituksia ym. sillä silmällä, että miten tämä on tehty ja mikä tekee tästä hyvän tai huonon, mitä voin oppia tästä?

        Jos et ole pahemmin hakenut oman pääsi ulkopuolelta virikkeitä kehittyä kirjoittajana, on korkea aika aloittaa. Hirveän monet kirjoittajat luottavat niin sokeasti lahjoihinsa ja näkemykseensä, että eivät ota neuvoja kuuleviin korviinsa eivätkä katso aiheelliseksi perehtyä kieliopin ja kirjoittamisen perusteisiin.

        Heidän tekstinsä harvemmin etenevät sieltä pöytälaatikosta mihinkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1661
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1608
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1518
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1308
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1184
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      94
      869
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      208
      778
    Aihe