Jos vertaa YLEn kanavia muihin ilmaiskanaviin tai edes maksullisiin niin onhan ne jotain ihan muuta kuin kaupallinen roska. Laatua, laatua, laatua, sitä ei kaupallisella puolella ole.
Toivon todella että joskus tulevaisuudessa YLE laitetaan maksukortin taakse jotta pääsemme noista pummeista. Mieluusti maksan parikymppiä kuussa YLEn laadukkaista ohjelmista.
Sitä odotellessamme tarkastajat vapaamatkustajien kimppuun vaan. Katsotaan vaan niin ensivuonna tarkastukset tehostuvat, luvassa on lainsäädännöllisiä muutoksia. Pummit, nauttikaa vielä kun ehditte, kohta se loppuu!
Toivon todella että joskus tulevaisuudessa YLE laitetaan maksukortin taakse jotta pääsemme noista pummeista. Mieluusti maksan parikymppiä kuussa YLEn laadukkaista ohjelmista.
Sitä odotellessamme tarkastajat vapaamatkustajien kimppuun vaan. Katsotaan vaan niin ensivuonna tarkastukset tehostuvat, luvassa on lainsäädännöllisiä muutoksia. Pummit, nauttikaa vielä kun ehditte, kohta se loppuu!
Vastaukset 15
Vanhimmat
näinhän se on. Olkaamme onnellisia YLEn ohjelmista ja maksetaan mukisematta maksumme jotka tulevat pakolliseksi maksuksi joka talouteeen ensi vuoden aikana samoin kuin valtion kalastuslupakin tulee muista luvista puhumattakaan. Pinnarit tutiskoon ulkovia ei saa enään lukita eikä verhoja vedellä ikkunoiden eteen jne.
"Jos vertaa YLEn kanavia muihin ilmaiskanaviin"
Ilmaiskanava, voi LOL sentään. Sehän maksaa yli 200 euroa vuodessa.
"Sitä odotellessamme tarkastajat vapaamatkustajien kimppuun vaan."
Tarkastajien pelotevaikutus on kokenut melkoisen inflaation viime aikoina. Internetin avulla tietämys siitä, että näillä tarkastajilla ei ole mitään muuta oikeutta, kun rimputtaa ovikelloa, on levinnyt erittäin kivasti. Jos ovea ei avaa, tai jos sen vetää tarkastajan nenän edestä kiinni, niin siellähän se tarkastaja sitten pojottaa rappukäytävässä täysin aseettomana.
"Katsotaan vaan niin ensivuonna tarkastukset tehostuvat, luvassa on lainsäädännöllisiä muutoksia."
Enpä oikein jaksa uskoa, että TV/radiotoimintaa harjoittava yritys saisi oikeudet esimerkiksi tehdä kotietsintöjä. Vähän veikkaan, että ensi vuosi on meille pinnareille ihan yhtä lokoisa kuin tämä nykyinenkin.
"Pummit, nauttikaa vielä kun ehditte, kohta se loppuu! "
Ja mehän nautimme. Eikä tämä nautinto ihan heti lopu.
> Ilmaiskanava, voi LOL sentään. Sehän maksaa yli 200 euroa vuodessa.
Tuo ei pidä paikkaansa. YLE:n kanavat ovat vapaasti vastaanotettavia samoin kuin esim. 4nen, sub ja JIM. Tv-maksu pitää maksaa sellaisten laitteiden käytöstä, joilla voi katsella yleensä mitään kanavia.
Kyllä kaikki tietävät että se 215 egee laskutetaan vain ylen paskakanavista, ei mistään muusta. Eihän herrat sitä tietenkään ääneen sano mutta näin se vain on. Jos yleä ei olisi, ei olisi tv-lupaakaan.
meenpä tänään mummon mökille klo 1930 katsomaan subilta williä ja gracea ja perään tulee frendit. Kuka nyt haluaisi vapaa-ajallaan muistella kommarivaltiota kommarivaltion kanavia katselemalla.
Pummi oon sen verran, että on velaton ja tvtön uusi ok-talo ja purjevene.
Siinä tulee YLElle säästöä, kun kaikki maksaa ja voidaan luopua muunmuassa tarkastajista.
Itse seuraan n. 75% katseluajasta YLEn kanavia.
Ja paras radiokanava on SUOMI.
niin tulee, mutta TV-maksu ei halpene.
Kyllä Ylellä keksitään käyttää säästyneet rahat. Jos ei muuten, nnin käenpoika FST vie.
Jos FST lakkautettaisiin TV-maksua voitaisiin pienentää 20%.
itkee. Ylen suoltama roska nyt on verrattavissa ongelmajätteeseen :D Roskaohjelmia yksinkertaisille tyypeille ja sitten vielä ihmetellään että miksi siitä ei haluta maksaa -.- Lol.. Vituttaako kun niin monilla on munaa vastustaa rahastusta? Sinä taas olet perässävedettävää kansalaismallia. Et omaa ainuttakaan omaa ajatusta pienessä pääkopassasi ja tanssit aina herrojen pillin tahtiin. Mutta omapa on häpeäsi. Nauti kynnysmattona olemisesta, lammas.
vaikka väkisin. Oikeus tv.n luvattomaan katseluun laitetaan kuriin vaikka väkisin. Asia vireillä jo lain muutokseen eduskunnassa nyt syksyllä esim. maksukanavat joutuvat antamaan tiedot YLE:lle asiakkaistaan takautuvasti, koti- etsintä-oikeuksia lisätään tarvittaessa sanktioita asiassa lisätään sen mukaisesti aina vankeuteen saakka jne. konsteja on monia sanoi mummokin aikoinaan kun kissalla pöytää pyyhki!
Suomen perustuslain mukaan taannehtivia lakeja ei voida säätää. Ottaisit asioista selvää, pellet.
Mitään kotietsintöjä tms. ei ole tietenkään tulossa, sillä poliisin nykyiset resurssit ei riitä edes oikeiden rikollisten jahtaamiseen.
Maksa sinä nyt vain kiltisti, kun olet leikkiin ryhtynyt
nauruista, lammas :D Unohdit mainita rynnäköt joita armeija alkaa suorittamaan kaikkiin taloihin joissa ei ole lupaa (ampuvat reikäjuustoksi heti kun näkevät jonkun) puhumattakaan kuolemantuomiot jotka toteutetaan hirttämällä, kaasuttamalla, ampumalla ja kuoliaaksi kutittelemalla. Niin käy kaikille kansalaisille jotka eivät suostu ylen kynnysmatoksi. Halleluuja!
"Mitään ei tarvitse maksaa, mitä ei ole tilannut, eli perintään ei tuota maksua voi laittaa. "
Kylläpä tästä on tullut huumori palsta! ei hitto vie tätä kun lukee niin vitsit on paremmat kuin vitsikirjassa. Vai kotietsintää lisätään? millä resursseilla? ei kytillä ole aikaa kiertää talolta talolle että onko tv:tä vai ei ja tuo että "laitetaan kuriin vaikka väkisin" hei tyyppi sä taidat uskoa vielä joulupukkiinki ;-).
roskaa tulee ja mitä sitten vaikka tehostuukin meille ei pääse sisään ja jos väkisin yrittää niin onhan tuolla 12:nen valmetti.
http://www.mbnet.fi/net.nyt/juttu.aspx?id=2740