Millaista pesuainetta käytätte vauvan vaatteiden pesuun?
Käytättekö huuteluainetta lainkaan?
Pesettkö myös omat vaatteet, lakanat ym. samalla pesuaineella?
Käytättekö huuteluainetta lainkaan?
Pesettkö myös omat vaatteet, lakanat ym. samalla pesuaineella?
Vastaukset 6
Vanhimmat
pyykkeihin herkälle iholle tarkoitettuja pesuaineita (oman herkän ihoni takia). Huuhteluaineita en ole koskaan käyttänyt, ne haisevat mielestäni kuvottavalle.
vauvan pyykkiin ja omaan ihan jotai tuoksullista=) pesen siis aina erikseen vauvan pyykin ja oman pyykin!
erikseen vauvan pyykit, eli vaateet, liinavaatteet jne jne. Vaikka suositellaan ettei laitettais huuhteluainetta ni niitä kyllä löytyy hajuttominakin ja ne tekee kuitenkin pyykistä pehmeän. Vauvan vaatteet tarttee monesti pestä 30-40 asteessa ni siks en pese niit omien kanssa, kun käytän korkeampaa lämpötilaa.
Pyykinpesuaine vaihtelee.
mä kans pessy aina vauvan vaatteet erikseen. Omat vaatteet ihan tuoksullisilla aineilla ja vauvan pyykit hajusteettomilla, käytän huuhteluainetta koska jättää pyykit pehmeämmiksi ja mukavan tuntusiksi =)
samassa koneessa ariel pesuaineella, ei ole ainakaan kolmen kohdalla erikoista ilmennyt, eikä varmaan tuu neljännenkään aikana. ei jaksa erilaisia pyykkäys aineita erikseen ruveta katteleen ja tuhlaamaan vettä pestäkseen erikseen kaikkia. puhdasta tulee kyllä ja säästyy vettä, sähkö ja aikaa jota kohta neljän lapsen taloudessa ei tunnu olevan tarpeeksi.
pesuaineilla pestään, ei siis millään herkkäihoisille tarkoitetuilla. Jos tulee ongelmaa, niin vasta sitten vaihdetaan. Olen sitä mieltä, että turha välttää kaikkea mahdollista turhanpäiten, tuloksena voi olla kaikelle yliherkkä lapsi.