Auto ei starttaa.

toope

noniin morjesta.
eli nyt kävi silleen et sain eilen kortin ja menin autolle et lähen ajamaan, mut niin eipä se sitten startannutkaan. auto on peugeot 306 vm. -98
Auto on seissy suoraan ajosta paikallaan jostain heinäkuun alusta ? ja sillon toimi hyvin. Nyttenkin iskin aluksi laturiin sen ja se näytti puolta akkuu, no latasin täyteen ja koitin uudestaan. Mankka ja valot ja kaikki toimii mut ei vaan käynnisty, nakuttaa vähän ja sit lopettaa. oiskohan akku sökönä vai starttimoottori? tosin mietin et voiko starttimoottori mennä pasakas jos auto vaan seisoo paikallaan? toisesta autosta virtaa ottamalla en ole vielä kerennyt testata..
viisammilta kaivataan neuvoja !
kiitos.

7

9552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoa

      auton omistajalta :)

      • toope

        niin mutta tää auto on minun. :) Sillä on vaan viimeks ajanu sisko joskus kesällä kun itellä ei ollu korttia vielä sillon. sillon toiminu täysin normaalisti. voiko akku olla silleen paskana et ei riitä virtaa auton käynnistykseen vaikka kaikki muu pelaa? vai onko sitten maadotuksessa tai lukkopohjassa kaikki kunnossa.


      • toope kirjoitti:

        niin mutta tää auto on minun. :) Sillä on vaan viimeks ajanu sisko joskus kesällä kun itellä ei ollu korttia vielä sillon. sillon toiminu täysin normaalisti. voiko akku olla silleen paskana et ei riitä virtaa auton käynnistykseen vaikka kaikki muu pelaa? vai onko sitten maadotuksessa tai lukkopohjassa kaikki kunnossa.

        putsata akun napakenkien liitospinnat vaikka teräsharjalla tai hiomapaperilla. Sitten pintaan vähän rasvaa korroosiosuojaksi ja kaapelit kiinni. Luultavasti tuli kuntoon.

        Se akku on seissyt lataamatta vähän turhan pitkään joten lataile lisää vaan... Ehkä ei vielä pilalla?

        Starttia voi kokeilla kolauttaa jollakin metalliesineellä jos se ei pyöritä. Jos kolautus auttoi, ovat startin hiilet lopussa ja ne kannattaa vaihtaa heti. Se kolautus ei kovin monta kertaa auta...


    • MrSuola

      Tuota vika on mitä todennäköisimmin Startin solenoidissa. Nakuttaa muutaman kerran ja sitten hiljenee.

      Suosittelen startin uusimista.

      hinnat liikkuvat siellä 80- 100€:n tienoolla.

      (Hintamarginaalin Lähde: Motonet.)

    • Nimetön

      mikä on kun opel kadett 1.6s ei starttaa,eikä lataa???

      • OMISTAJA!

        Onnittelut uusille auton omistajille. Tästähän alkaa kymmenien vuosien hauska ja tuskattuttava taipale. Kokemusta on!


    • liputi

      Kokeile hinausta.
      Starttimoottori kohmeessa "käytön puutetta" Alkaa wörkkiä ku lämpenee...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4586
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3714
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      46
      3075
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2657
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2589
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      203
      2583
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2318
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      107
      1521
    Aihe