Olen aloittanut ko. lääkkeen syönnin tällä viikolla ja jo nyt aamulla vapisin ja päästä huippasi. Olo oli mitä kamalin ja jäin kotiin nukkumaan. Onko kenelläkään muulla sivuvaikutuksia tästä lääkkeestä ja voivatko ne mennä ohi ajan mittaan?
Deprakine
ja sivuvaikutukset
51104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lääkitystä aloitettaessa yleensä täristään ja vapistaan jne harvalla kai epilääkkeiden syönti vaivattomasti alkaa ilman sivuoireita.Aikanaan epilääkkeitä aloittaessani oksensin viikon kovat olivat alkuoireet.Jos ei mene ohi pitemmän päälle lääkitystä on tietenkin yritettävä muuttaa sinulla.
ne kuuluisat kilot. paino nousi parin vuoden aikana 10kg. ruokahalu ei lisääntynyt mitenkään. silloin treenasin vielä joka päivä salilla ja urheilukentällä juosten .
deprakine muistaakseni toi alussa minulle pieniä sivuoireita, en muista enään mitä - mutta 3kk:n käytön jälkeen oli turvotusta jo jonkin verran - kun annosta nostettiin 3kk:n käytön jälkeen iski hirveä turvotus joka vain paheni - annosta laskettiin ja lopulta lopetettiin. Harmi, sillä ilman turvotusta siitä ei olisi ollut haittoja ainakaan minulle.
alussa kaikista tulee haittoja - kun lääke on nostettu siihen määrään mitä syöt niin kuukauden päästä pitäisi olla alkuoireet ohi - jos ei ole niin ne eivät menekkään ohi. mutta kestä alku - se kannattaa. muista että jostain toisesta voit saada paljon pahemmat oireet joko alussa tai pidemmällä aikavälillä.
Kaikille ei voi käydä yhtä huonosti! Mulla sivuoireina: Ruokahalun lisääntyminen, painon nousu (vain 50 kg!), kuukautishäiriöt, vatsakipu, pahoinvointi, ripuli, munasarjojen monirakkulatauti, hiustenlähtö, vapina, väsymys, päänsärky, huimaus, nukahtamisvaikeudet, masennus.
Deprakinen vaihdoin parisen vuotta sitten - paino tippui, sivuoireet vaihtui :) (mm, masennuksen tilalle sydänvaivoja) Nyt on kolmas lääke kierroksessa, katotaas kuinka akan käy.
Ja niin, Deprakine oli mitä mainioin lääke siihen asti, kunnes sain ensimmäisen lapsen. Sitten ilmeisesti hormonitoiminnan muututtua olisi heti pitänyt vaihtaa lääkettä, sen jälkeen tuli nuo sivuoireet, eikä enää muuksi muuttunut. Kuutisen vuotta ehdin sitä syödä, ennenkuin sain lääkärit uskomaan etten ole hullu, vika ei ole päässä, vaan lääkkeissä.
sain muutamassa kuukaudessa jo niin kauheat turvotukset että paikat alkoi ratkeilla kun kaikki neste jäi kroppaan. Sinä Sait sit aika pahat oireet - lääkärit on kyllä joskus todella . . . kun eivät ymmärrä että ei niistä haitoista TURHAAN valita ja pieniä kestää kyllä mutta järjettömiä ei. Onneksi pääsin eroon lääkkeestä ennenkuin koko fysiikka oli sekaisin.